REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Karolina Bodzioch
Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników. /Fot. Fotolia
Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Media ciągle dostarczają nam newsów dotyczących pokoleń Y, Z i C. Tymczasem mało kto tak naprawdę potrafi się połapać, czym one się od siebie różnią. Rozwój nowych mediów wpływa Niejednokrotnie sami naukowcy mają problem z określeniem, czy ludzie pokolenia C są częścią Y, inną nazwą dla pokolenia Z, czy też mamy do czynienia z niezależnymi generacjami. Spróbujmy więc przyjrzeć się bliżej tej sprawie i dowiedzieć się, kim właściwie są ludzie pokolenia C.

Urodzony z grupą C

Niektórzy naukowcy próbują określić pokolenie C w oparciu o datę urodzenia. Trzeba przyznać, że to podejście dosyć rzadkie, bo większość ekspertów uznaje, że  o przynależności do tej grupy decyduje nie wiek, a wychowanie w rzeczywistości cyfrowej, bycie "digital natives". Tymczasem takich kalkulacji dokonała grupa informacyjna CEFRIO z Quebec (Kanada), która jako pokolenie C klasyfikuje osoby urodzone pomiędzy rokiem 1982 a 1996. Jeśli temu wierzyć, generacja C byłaby częścią Y, czy inaczej - pokolenia Millenium. Inny pogląd na tę kwestię mają naukowcy William Strauss i Neil Howe, którzy pokoleniem C nazywają tych, którzy przyszli na świat między rokiem 1982 a 2001. Dla odmiany w polskich badaniach prowadzonych przez Pracujflexi.pl i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu za generację C uznano osoby urodzone po 1990 roku. W miarę klarownie na tym tle wypada pokolenie Z, które na ogół większość klasyfikuje jako najmłodszych użytkowników technologii, narodzonych pomiędzy rokiem 2000 a dziś. Skąd te różnice? Tak naprawdę chodzi nie tyle o datę urodzenia, co o moment, w którym Internet i social media stały się nieodłączną częścią życia danego pokolenia. Dlatego Amerykanie datują wejście pokolenia C na lata 80., bo u nich dostęp do tych technologii nastąpił wcześniej niż np. w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Czy warto wprowadzać do firmy media społecznościowe?

Kim są ludzie pokolenia C?

Czy definicja przez datę urodzenia cokolwiek nam wyjaśnia? Nie bardzo, zwłaszcza, że dotychczas nie ustalono jednej wspólnej wersji. Trudno się temu dziwić, bo przecież wyróżnianie pokoleń jest kwestią konwencji. Co więcej, specjaliści zajmujący się przemianami generacyjnymi podkreślają, że pokolenie C tym właśnie różni się od innych, że nie jest ważne, kiedy przyszli na świat. Istotne jest tylko to, że żyją w innej rzeczywistości - cyfrowej. Dlatego dużo łatwiej jest określić tę grupę za pomocą cech, postaw, wartości czy stylu życia niż poszukiwać wspólnej ramy wiekowej.

Zacznijmy więc od nazwy - C to skrót od "connect, communicate, change", co mówi nam już trochę o życiu tych osób i ich potencjalnych oczekiwaniach wobec pracodawcy. Głównym wyznacznikiem tej grupy jest wychowanie w erze Internetu. Nie znają świata bez komputerów, świetnie poruszają się w rzeczywistości wirtualnej i równolegle toczą życie realne i wirtualne. Nowe technologie to część ich życia - stale podłączeni do Internetu, nie potrafią żyć bez Facebooka i smartfonu, a komputer jest dla nich niczym przedłużenie ręki. Jednak najbardziej od innych pokoleń różni ich to, że są prawdziwymi „digital natives”. Zainteresowani są nie tyle poszukiwaniem informacji, co tworzeniem własnej treści i dokonywaniem zmian w zastanej rzeczywistości. O tym, że tak jest, przekonuje Dan Pankraz, starszy specjalista ds. planowania w agencji marketingu cyfrowego w Sydney, podając 5 cech jakimi wyróżnia się pokolenie C:

  • uwielbiają tworzenie nowych treści i mieszania form (mashing),
  • chcą formowania społeczności aktywnych a nie pasywnych,
  • korzystają z mediów społecznościowych, gdzie angażują się w dyskusje o ideach, kulturze,
  • wiodą intensywne życie, nad którym sami chcą sprawować kontrolę,
  • poszukują pracy tam, gdzie bardziej liczy się kreatywność niż podporządkowanie sztywnej hierarchii.

Czy Y może być C?

REKLAMA

No dobrze, a co zrobić z tymi, którzy mimo iż wiekowo przynależą do pokolenia Y, to ich styl życia bliższy jest pokoleniu C? Jake Pearce, brytyjski strateg marketingu, ma na to odpowiedź. Twierdzi on, że zaliczając kogoś do pokolenia C, wiek nie ma znaczenia. Można się urodzić jako tzw. Baby Boomer (urodzony między 1946 a 1964), jako przedstawiciel pokolenia X czy Y i być jednocześnie częścią pokolenia C. Wystarczy tylko być maniakiem Facebooka, YouTube'a lub innych elementów Web 2.0. Tak jak można przynależeć do pokolenia Millenium i nie należeć do C, gdy ignoruje się obecność mediów społecznościowych i nie bierze udziału w tworzeniu zawartości Internetu. Dla ułatwienia, kto jest kim, podaje prosty przykład dotyczący tego, co lubią ludzie wszystkich generacji - słuchania muzyki. Baby Boomers mają płyty analogowe, pokolenie X wychowało się na kasetach, Y odtwarzało płyty CD i ściągało pierwsze mp3 na swoje odtwarzacze, a C oprócz fascynacji swoim Iphonem, dzieli się swoją muzyką na Last.fm czy MySpace.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po co więc ta cała terminologia? Czy nie mogło być po prostu pokolenie Millenium? Prawdopodobnie intencją ekspertów było podkreślenie fenomenu, jakim są ludzie wychowani w rzeczywistości mediów cyfrowych. Istotnie różnią się oni od poprzednich generacji pracowników i faktycznie prowokują wiele zmian społecznych. Jednak słowo „pokolenie” jest w ich przypadku bardzo mylące, bo są ludźmi należącymi często do wielu pokoleń, stąd trudność w odróżnieniu Y od C czy Z. Póki co pozostaje nam posługiwać się tymi pojęciami i czekać, jaką literę alfabetu dostanie następna generacja.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA