REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staże i praktyki w internecie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Staże i praktyki.
Staże i praktyki.

REKLAMA

REKLAMA

Staże i praktyki bardzo często poszukiwane są w internecie. Wiele osób w internecie szuka także stażystów. Dużą rolę w przekazywaniu informacji na temat praktyk i staży odgrywają media społecznościowe.

Prawie 9,5 tys. wzmianek w ciągu zaledwie miesiąca, czyli nawet 700 publikacji dziennie pojawia się w internecie na temat staży i praktyk - wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) we współpracy z Brand24 w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”. Temat jest ważny, więc i zainteresowanie, pytania i wątpliwości internautów liczne.

REKLAMA

Autopromocja

W internecie poszukuje się staży i praktyk, ale też stażystów. Na forach i blogach studenci dzielą się postażowymi spostrzeżeniami, przestrzegają wzajemnie lub zachęcają do podjęcia współpracy z określonymi pracodawcami. W mediach społecznościowych trwa giełda informacji na temat programów edukacyjnych i licytacja wartości: wiedza i umiejętności czy wypłata? Internauci szukają odpowiedzi na frapujące ich pytania dotyczące opodatkowania staży, ubezpieczenia, możliwych scenariuszy w przypadku zwolnienia lekarskiego. Dane zebrane przez Brand24 między 16 marca a 15 kwietnia 2014 r. ujawniają szerokie spektrum tematów dotyczących programów staży i praktyk, ale też ich istotność. 

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Social media – czy rzeczywiście warto tu rozmawiać?

Debata na temat staży i praktyk toczy się głównie w mediach społecznościowych. Podstawowym miejscem wymiany opinii jest Facebook - 35,5 proc. odnotowanych w analizowanym okresie wzmianek pojawiło się właśnie tam. Po ok. 15 proc. wypowiedzi opublikowanych zostało łącznie na blogach i mikroblogach oraz forach. Publikacje o charakterze informacyjnym dostępne na portalach internetowych to kolejne 15 proc. Badania wskazały nie tylko miejsca dyskusji, ale też najaktywniejszych twórców treści i uczestników debat: fanpage’e firm, portale studenckie i rekrutacyjne. Jedną z najbardziej zaangażowanych społecznościowo w kontekście współpracy ze studentami firm jest PZU. – Doceniamy media społecznościowe jako miejsce dyskusji i wymiany informacji o stażach i praktykach. Komunikacja takimi kanałami jest dla nas bardzo ważna w relacjach z młodymi odbiorcami, dlatego prowadzimy fanpage „Grupa PZU Kariera”. Studentom poszukującym staży czy praktyk sugeruję korzystanie ze sprawdzonych, merytorycznych źródeł i dystans wobec anonimowych wypowiedzi znalezionych na forach czy blogach – mówi Maciej Hassa, Kierownik Zespołu Marki Pracodawcy z PZU.

Facebook zna odpowiedź na każde pytanie?

Staż bezpłatny: zaryzykować w nadziei na możliwość uzyskania wiedzy i umiejętności czy zrezygnować w obawie przed wykorzystaniem? Czy na stażu będę wykonywał realną pracę czy parzył kawę? Czy praktyka wiąże się z umową, a wynagrodzenie jest opodatkowane? Ile trwa i ile może trwać staż? Wiele takich i tego typu pytań zadano na Facebooku i forach internetowych w analizowanym okresie. – O tym, jak powinien wyglądać wartościowy staż czy praktyka, wiemy już niemal wszystko – kwestię tę regulują Polskie Ramy Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad obowiązujących staże wysokiej jakości. Dodatkowo, kierując się Znakiem Jakości możemy sprawdzić, które firmy realizują staże uznawane za wzorcowe. Warto jest śledzić działania związane ze stażami, jak choćby kampanię społeczną „Staż. Sprawdź zanim pójdziesz”- to najlepsze źródło informacji dotyczących staży i praktyk, zarówno dla studentów, jak i dla firm odpowiedzialnych za przygotowanie i wdrożenie programów edukacyjnych – mówi Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: "Biegiem na staż" - w maju odbędzie się impreza zachęcająca do aktywizacji zawodowej


Internet – przyjaciel czy wróg?

Jak wynika z analizy wydźwięku publikacji przeprowadzonej przez Brand24, wypowiedzi związane ze stażami i praktykami są przede wszystkim neutralne, 10 proc. uznać można za pozytywne, zaledwie 1 proc. to komunikaty o negatywnym brzmieniu. – Pozorna anonimowość w sieci wiąże się ze sporym ryzykiem – bardzo często dajemy się ponieść emocjom i dzielimy się z innymi internautami negatywnymi wrażeniami czy opiniami, również na temat stażu czy pracodawcy. Przynosi to chwilową ulgę, jednak pamiętać należy, że treść raz umieszczona w internecie nie znika natychmiast. Specjaliści HR od dawna już idą z duchem czasu i w trakcie rekrutacji często weryfikują społecznościową aktywność osób rekrutowanych. Ślady nie do końca przemyślanych działań w internecie mogą do nas powrócić nawet po latach, rzutując negatywnie na nasz wizerunek i szanse zatrudnienia – są dowodem braku umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów. Jeśli ktoś ma kłopoty na stażu, trudności z przełożonym czy współpracownikami, powinien zgłosić sprawę mentorowi czy opiekunowi lub w inny – dorosły - sposób rozwiązać konfliktową sytuację, zamiast tracić czas na opowiadanie o tym w Internecie – komentuje…

Szukajcie, a znajdziecie

REKLAMA

Skala prowadzonej w internecie dyskusji na temat staży i praktyk to z jednej strony dowód społecznego znaczenia programów edukacyjnych, z drugiej jednak potencjalny problem. Bazowanie na anonimowych danych, subiektywnych opiniach, legendach miejskich i błędnie powtarzanych informacjach może się źle skończyć dla potencjalnego stażysty. O staże i praktyki najlepiej pytać u źródła lub w miejscach do tego stworzonych. Tylko w ten sposób unikniemy chaosu informacyjnego. Dane zebrane przez Brand24 można też uznać za znak dla dziennikarzy – informacje na temat staży i praktyk tylko w 15 proc. pochodzą z portali informacyjnych – to znak, że wciąż brakuje merytorycznych publikacji na ten temat w mediach mainstreamowych.

Badanie przeprowadzone przez Brand24 obrazuje obecność tematu staży i praktyk w internecie w okresie między 16 marca a 15 kwietnia 2014 r. Do szczegółowej analizy wyselekcjonowano niemal 9,5 tys. publikacji.

Kampania społeczna „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, w ramach której przeprowadzono badanie, ma na celu zwiększenie poziomu edukacji praktycznej ludzi młodych poprzez zachęcenie pracodawców do organizowania staży i praktyk wysokiej jakości. Mecenasami kampanii są: Nestlé, Orange, PZU oraz Siemens. Partnerem merytorycznym kampanii są Wyższe Szkoły Bankowe, z kolei Partnerem Technologicznym – eRecruiter.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl, na profilu na portalu Facebook (https://www.facebook.com/stazeipraktyki?fref=ts), oraz na kanale You Tube (https://www.youtube.com/user/stazeipraktyki?feature=watch).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA