Staże i praktyki w internecie
REKLAMA
REKLAMA
Prawie 9,5 tys. wzmianek w ciągu zaledwie miesiąca, czyli nawet 700 publikacji dziennie pojawia się w internecie na temat staży i praktyk - wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) we współpracy z Brand24 w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”. Temat jest ważny, więc i zainteresowanie, pytania i wątpliwości internautów liczne.
REKLAMA
W internecie poszukuje się staży i praktyk, ale też stażystów. Na forach i blogach studenci dzielą się postażowymi spostrzeżeniami, przestrzegają wzajemnie lub zachęcają do podjęcia współpracy z określonymi pracodawcami. W mediach społecznościowych trwa giełda informacji na temat programów edukacyjnych i licytacja wartości: wiedza i umiejętności czy wypłata? Internauci szukają odpowiedzi na frapujące ich pytania dotyczące opodatkowania staży, ubezpieczenia, możliwych scenariuszy w przypadku zwolnienia lekarskiego. Dane zebrane przez Brand24 między 16 marca a 15 kwietnia 2014 r. ujawniają szerokie spektrum tematów dotyczących programów staży i praktyk, ale też ich istotność.
Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój
Social media – czy rzeczywiście warto tu rozmawiać?
Debata na temat staży i praktyk toczy się głównie w mediach społecznościowych. Podstawowym miejscem wymiany opinii jest Facebook - 35,5 proc. odnotowanych w analizowanym okresie wzmianek pojawiło się właśnie tam. Po ok. 15 proc. wypowiedzi opublikowanych zostało łącznie na blogach i mikroblogach oraz forach. Publikacje o charakterze informacyjnym dostępne na portalach internetowych to kolejne 15 proc. Badania wskazały nie tylko miejsca dyskusji, ale też najaktywniejszych twórców treści i uczestników debat: fanpage’e firm, portale studenckie i rekrutacyjne. Jedną z najbardziej zaangażowanych społecznościowo w kontekście współpracy ze studentami firm jest PZU. – Doceniamy media społecznościowe jako miejsce dyskusji i wymiany informacji o stażach i praktykach. Komunikacja takimi kanałami jest dla nas bardzo ważna w relacjach z młodymi odbiorcami, dlatego prowadzimy fanpage „Grupa PZU Kariera”. Studentom poszukującym staży czy praktyk sugeruję korzystanie ze sprawdzonych, merytorycznych źródeł i dystans wobec anonimowych wypowiedzi znalezionych na forach czy blogach – mówi Maciej Hassa, Kierownik Zespołu Marki Pracodawcy z PZU.
Facebook zna odpowiedź na każde pytanie?
Staż bezpłatny: zaryzykować w nadziei na możliwość uzyskania wiedzy i umiejętności czy zrezygnować w obawie przed wykorzystaniem? Czy na stażu będę wykonywał realną pracę czy parzył kawę? Czy praktyka wiąże się z umową, a wynagrodzenie jest opodatkowane? Ile trwa i ile może trwać staż? Wiele takich i tego typu pytań zadano na Facebooku i forach internetowych w analizowanym okresie. – O tym, jak powinien wyglądać wartościowy staż czy praktyka, wiemy już niemal wszystko – kwestię tę regulują Polskie Ramy Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad obowiązujących staże wysokiej jakości. Dodatkowo, kierując się Znakiem Jakości możemy sprawdzić, które firmy realizują staże uznawane za wzorcowe. Warto jest śledzić działania związane ze stażami, jak choćby kampanię społeczną „Staż. Sprawdź zanim pójdziesz”- to najlepsze źródło informacji dotyczących staży i praktyk, zarówno dla studentów, jak i dla firm odpowiedzialnych za przygotowanie i wdrożenie programów edukacyjnych – mówi Piotr Palikowski, prezes PSZK.
Polecamy także: "Biegiem na staż" - w maju odbędzie się impreza zachęcająca do aktywizacji zawodowej
Internet – przyjaciel czy wróg?
Jak wynika z analizy wydźwięku publikacji przeprowadzonej przez Brand24, wypowiedzi związane ze stażami i praktykami są przede wszystkim neutralne, 10 proc. uznać można za pozytywne, zaledwie 1 proc. to komunikaty o negatywnym brzmieniu. – Pozorna anonimowość w sieci wiąże się ze sporym ryzykiem – bardzo często dajemy się ponieść emocjom i dzielimy się z innymi internautami negatywnymi wrażeniami czy opiniami, również na temat stażu czy pracodawcy. Przynosi to chwilową ulgę, jednak pamiętać należy, że treść raz umieszczona w internecie nie znika natychmiast. Specjaliści HR od dawna już idą z duchem czasu i w trakcie rekrutacji często weryfikują społecznościową aktywność osób rekrutowanych. Ślady nie do końca przemyślanych działań w internecie mogą do nas powrócić nawet po latach, rzutując negatywnie na nasz wizerunek i szanse zatrudnienia – są dowodem braku umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów. Jeśli ktoś ma kłopoty na stażu, trudności z przełożonym czy współpracownikami, powinien zgłosić sprawę mentorowi czy opiekunowi lub w inny – dorosły - sposób rozwiązać konfliktową sytuację, zamiast tracić czas na opowiadanie o tym w Internecie – komentuje…
Szukajcie, a znajdziecie
Skala prowadzonej w internecie dyskusji na temat staży i praktyk to z jednej strony dowód społecznego znaczenia programów edukacyjnych, z drugiej jednak potencjalny problem. Bazowanie na anonimowych danych, subiektywnych opiniach, legendach miejskich i błędnie powtarzanych informacjach może się źle skończyć dla potencjalnego stażysty. O staże i praktyki najlepiej pytać u źródła lub w miejscach do tego stworzonych. Tylko w ten sposób unikniemy chaosu informacyjnego. Dane zebrane przez Brand24 można też uznać za znak dla dziennikarzy – informacje na temat staży i praktyk tylko w 15 proc. pochodzą z portali informacyjnych – to znak, że wciąż brakuje merytorycznych publikacji na ten temat w mediach mainstreamowych.
Badanie przeprowadzone przez Brand24 obrazuje obecność tematu staży i praktyk w internecie w okresie między 16 marca a 15 kwietnia 2014 r. Do szczegółowej analizy wyselekcjonowano niemal 9,5 tys. publikacji.
Kampania społeczna „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, w ramach której przeprowadzono badanie, ma na celu zwiększenie poziomu edukacji praktycznej ludzi młodych poprzez zachęcenie pracodawców do organizowania staży i praktyk wysokiej jakości. Mecenasami kampanii są: Nestlé, Orange, PZU oraz Siemens. Partnerem merytorycznym kampanii są Wyższe Szkoły Bankowe, z kolei Partnerem Technologicznym – eRecruiter.
Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl, na profilu na portalu Facebook (https://www.facebook.com/stazeipraktyki?fref=ts), oraz na kanale You Tube (https://www.youtube.com/user/stazeipraktyki?feature=watch).
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat