REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Staże i praktyki.
Staże i praktyki.

REKLAMA

REKLAMA

Staże i praktyki bardzo często poszukiwane są w internecie. Wiele osób w internecie szuka także stażystów. Dużą rolę w przekazywaniu informacji na temat praktyk i staży odgrywają media społecznościowe.

Prawie 9,5 tys. wzmianek w ciągu zaledwie miesiąca, czyli nawet 700 publikacji dziennie pojawia się w internecie na temat staży i praktyk - wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) we współpracy z Brand24 w ramach kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”. Temat jest ważny, więc i zainteresowanie, pytania i wątpliwości internautów liczne.

REKLAMA

Autopromocja

W internecie poszukuje się staży i praktyk, ale też stażystów. Na forach i blogach studenci dzielą się postażowymi spostrzeżeniami, przestrzegają wzajemnie lub zachęcają do podjęcia współpracy z określonymi pracodawcami. W mediach społecznościowych trwa giełda informacji na temat programów edukacyjnych i licytacja wartości: wiedza i umiejętności czy wypłata? Internauci szukają odpowiedzi na frapujące ich pytania dotyczące opodatkowania staży, ubezpieczenia, możliwych scenariuszy w przypadku zwolnienia lekarskiego. Dane zebrane przez Brand24 między 16 marca a 15 kwietnia 2014 r. ujawniają szerokie spektrum tematów dotyczących programów staży i praktyk, ale też ich istotność. 

Zobacz również serwis: Szkolenia i rozwój

Social media – czy rzeczywiście warto tu rozmawiać?

Debata na temat staży i praktyk toczy się głównie w mediach społecznościowych. Podstawowym miejscem wymiany opinii jest Facebook - 35,5 proc. odnotowanych w analizowanym okresie wzmianek pojawiło się właśnie tam. Po ok. 15 proc. wypowiedzi opublikowanych zostało łącznie na blogach i mikroblogach oraz forach. Publikacje o charakterze informacyjnym dostępne na portalach internetowych to kolejne 15 proc. Badania wskazały nie tylko miejsca dyskusji, ale też najaktywniejszych twórców treści i uczestników debat: fanpage’e firm, portale studenckie i rekrutacyjne. Jedną z najbardziej zaangażowanych społecznościowo w kontekście współpracy ze studentami firm jest PZU. – Doceniamy media społecznościowe jako miejsce dyskusji i wymiany informacji o stażach i praktykach. Komunikacja takimi kanałami jest dla nas bardzo ważna w relacjach z młodymi odbiorcami, dlatego prowadzimy fanpage „Grupa PZU Kariera”. Studentom poszukującym staży czy praktyk sugeruję korzystanie ze sprawdzonych, merytorycznych źródeł i dystans wobec anonimowych wypowiedzi znalezionych na forach czy blogach – mówi Maciej Hassa, Kierownik Zespołu Marki Pracodawcy z PZU.

Facebook zna odpowiedź na każde pytanie?

Staż bezpłatny: zaryzykować w nadziei na możliwość uzyskania wiedzy i umiejętności czy zrezygnować w obawie przed wykorzystaniem? Czy na stażu będę wykonywał realną pracę czy parzył kawę? Czy praktyka wiąże się z umową, a wynagrodzenie jest opodatkowane? Ile trwa i ile może trwać staż? Wiele takich i tego typu pytań zadano na Facebooku i forach internetowych w analizowanym okresie. – O tym, jak powinien wyglądać wartościowy staż czy praktyka, wiemy już niemal wszystko – kwestię tę regulują Polskie Ramy Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad obowiązujących staże wysokiej jakości. Dodatkowo, kierując się Znakiem Jakości możemy sprawdzić, które firmy realizują staże uznawane za wzorcowe. Warto jest śledzić działania związane ze stażami, jak choćby kampanię społeczną „Staż. Sprawdź zanim pójdziesz”- to najlepsze źródło informacji dotyczących staży i praktyk, zarówno dla studentów, jak i dla firm odpowiedzialnych za przygotowanie i wdrożenie programów edukacyjnych – mówi Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: "Biegiem na staż" - w maju odbędzie się impreza zachęcająca do aktywizacji zawodowej


Internet – przyjaciel czy wróg?

Jak wynika z analizy wydźwięku publikacji przeprowadzonej przez Brand24, wypowiedzi związane ze stażami i praktykami są przede wszystkim neutralne, 10 proc. uznać można za pozytywne, zaledwie 1 proc. to komunikaty o negatywnym brzmieniu. – Pozorna anonimowość w sieci wiąże się ze sporym ryzykiem – bardzo często dajemy się ponieść emocjom i dzielimy się z innymi internautami negatywnymi wrażeniami czy opiniami, również na temat stażu czy pracodawcy. Przynosi to chwilową ulgę, jednak pamiętać należy, że treść raz umieszczona w internecie nie znika natychmiast. Specjaliści HR od dawna już idą z duchem czasu i w trakcie rekrutacji często weryfikują społecznościową aktywność osób rekrutowanych. Ślady nie do końca przemyślanych działań w internecie mogą do nas powrócić nawet po latach, rzutując negatywnie na nasz wizerunek i szanse zatrudnienia – są dowodem braku umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów. Jeśli ktoś ma kłopoty na stażu, trudności z przełożonym czy współpracownikami, powinien zgłosić sprawę mentorowi czy opiekunowi lub w inny – dorosły - sposób rozwiązać konfliktową sytuację, zamiast tracić czas na opowiadanie o tym w Internecie – komentuje…

Szukajcie, a znajdziecie

Skala prowadzonej w internecie dyskusji na temat staży i praktyk to z jednej strony dowód społecznego znaczenia programów edukacyjnych, z drugiej jednak potencjalny problem. Bazowanie na anonimowych danych, subiektywnych opiniach, legendach miejskich i błędnie powtarzanych informacjach może się źle skończyć dla potencjalnego stażysty. O staże i praktyki najlepiej pytać u źródła lub w miejscach do tego stworzonych. Tylko w ten sposób unikniemy chaosu informacyjnego. Dane zebrane przez Brand24 można też uznać za znak dla dziennikarzy – informacje na temat staży i praktyk tylko w 15 proc. pochodzą z portali informacyjnych – to znak, że wciąż brakuje merytorycznych publikacji na ten temat w mediach mainstreamowych.

Badanie przeprowadzone przez Brand24 obrazuje obecność tematu staży i praktyk w internecie w okresie między 16 marca a 15 kwietnia 2014 r. Do szczegółowej analizy wyselekcjonowano niemal 9,5 tys. publikacji.

Kampania społeczna „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”, w ramach której przeprowadzono badanie, ma na celu zwiększenie poziomu edukacji praktycznej ludzi młodych poprzez zachęcenie pracodawców do organizowania staży i praktyk wysokiej jakości. Mecenasami kampanii są: Nestlé, Orange, PZU oraz Siemens. Partnerem merytorycznym kampanii są Wyższe Szkoły Bankowe, z kolei Partnerem Technologicznym – eRecruiter.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl, na profilu na portalu Facebook (https://www.facebook.com/stazeipraktyki?fref=ts), oraz na kanale You Tube (https://www.youtube.com/user/stazeipraktyki?feature=watch).

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA