Kategorie

Rola narzędzi IT w zarządzaniu kadrami

Teresa Olszewska
Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

Według prognoz firmy analitycznej Gartner, światowe wydatki na IT w 2011 r. wzrosną o 5,1 proc., osiągając poziom 3,6 bln dol. Większego poziomu inwestycji należy spodziewać się także w branży rozwiązań informatycznych do zarządzania kadrami. Już w minionym roku przedsiębiorcy docenili znaczenie efektywnego zarządzania pracownikami dla prawidłowego rozwoju firmy. 2010 rok pokazał, że pracodawcy coraz chętniej korzystają z rozwiązań informatycznych dla HR, wspomagających optymalizację i redukcję kosztów działania przedsiębiorstw. Wszystko wskazuje na to, że podobna tendencja wzrostowa utrzyma się również w bieżącym roku. Coraz większa popularność narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie personelem widoczna jest zarówno w przypadku aplikacji umożliwiających optymalizację procesów operacyjnych, jak i tych, które bezpośrednio wspierają realizację strategii firmy. Klienci coraz częściej świadomi swoich indywidualnych potrzeb szukają specyficznych rozwiązań, szytych niejako na miarę, które dają możliwość maksymalnego dopasowania oprogramowania do indywidualnych wymagań ich przedsiębiorstwa.

Docenione oprogramowanie

Korzyści z wykorzystania narzędzi IT w zarządzaniu kadrami można szukać na wielu poziomach działania organizacji i z pewnością dlatego działy HR, jak też sami przedsiębiorcy w coraz większym stopniu doceniają ich rolę w zarządzaniu firmą. Oprogramowanie wspomagające zarządzanie personelem wprowadza pełną automatyzację, standaryzację i redukcję kosztów. Narzędzia IT w znaczący sposób podnoszą również bezpieczeństwo działań, minimalizując ryzyko kar finansowych oraz innych sankcji wynikających z niedopełnienia obowiązków ustawowo nałożonych na pracodawcę. Przykładowo, elektronizacja zarządzania czasem pracy powoduje, że system automatycznie kontroluje zgodność wprowadzanych informacji z aktualnymi przepisami prawa pracy, sugeruje poprawki, zapewnia kontrolę limitów godzin nadliczbowych i limitów dla niepełnoetatowców oraz kwalifikację rozliczeń sald do odpowiednich okresów rozliczeniowych, niwelując w ten sposób ryzyko otrzymania kary od Państwowej Inspekcji Pracy czy Sądu Pracy. Choć wydaje się, że takie sankcje to rzadkie przypadki, w rzeczywistości zdarzają się na tyle często, że część pracodawców z góry uwzględnia ten wydatek w swoim budżecie.


Trendy zakupowe

W minionym roku zainteresowanie pracodawców coraz częściej koncentrowało się na narzędziach do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Takie rozwiązania pozwalają firmie na pozyskanie nowych narzędzi komunikacji. W konsekwencji ułatwia to zarządzanie administracją kadrowo-płacową, a także czasem pracy. W ubiegłym roku ten obszar coraz wyraźniej zarysowywał się na rynku, podczas gdy w latach ubiegłych był rzadkim elementem zakresów odbywających się wdrożeń. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie narzędziami IT do zarządzania wynagrodzeniami, rozumianymi jednak nie jako proste narzędzia do naliczania i wypłaty świadczeń, lecz jako instrumenty motywacji pracowników.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się również na zakup rozwiązań informatycznych bezpośrednio wspierających realizację strategii firmy. Chodzi tu przede wszystkim o takie procesy, jak rekrutacja, tworzenie systemów motywacyjnych wspierających pożądane działania i zachowania pracowników oraz rozwój i szkolenia kadr w obszarach newralgicznych dla prawidłowej realizacji strategii. Zastosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych ma szczególną wagę, zwłaszcza w świetle coraz większego zainteresowania firm zarządzaniem na podstawie wartości. Dzięki odpowiednim instrumentom informatycznym możliwa jest realizacja wszystkich powyższych obszarów „miękkiego HR” w sposób zgodny z przyjętymi wartościami organizacji.

Pomiar inwestycji w kadry

Zagadnieniem, które budzi coraz większe zainteresowanie działów HR, jest controlling personalny, który pozwala wyrazić wartość kapitału ludzkiego w firmie za pomocą wymiernych wartości i umożliwia realizowanie działań kadrowych zgodnie ze strategią organizacji. Jest też swoistym barometrem pokazującym efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Pozwala odpowiedzieć na pytania o mierzalną wartość kapitału ludzkiego, o zwrot z inwestycji w kadry, czy o koszty absencji i fluktuacji. Choć na gruncie polskim obszar ten wciąż jest niedostatecznie zagospodarowany, należy się spodziewać, że oferowane przez controlling personalny odpowiednio skonstruowane narzędzia w 2011 r. przyniosą rosnącą liczbę projektów zrealizowanych w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w narzędziach oferowanych przez controlling personalny firmy odnajdą szansę na podniesienie efektywności działań kadrowych.


Szczególne wymagania

Wyraźny wzrost zainteresowania narzędziami IT wspomagającymi HRM widać także w instytucjach publicznych. Do niedawna pomijały one obszar kadrowy w ogłaszanych postępowaniach przetargowych. Obecnie coraz częściej decydują się na wdrożenie funkcji HR, nie tylko tych podstawowych, jak kadry, płace czy ewidencja czasu pracy, lecz także tych obejmujących kwestie strategiczne, takie jak np. narzędzia planowania kosztów osobowych. Coraz powszechniej dostrzegany jest szerszy wymiar korzyści z informatycznego wsparcia procesów personalnych w instytucji publicznej, które wykraczają poza obszar czysto personalny. Warto pamiętać, że tego typu organizacje działają w szczególnych uwarunkowaniach prawnych, stąd także procesy zarządzania kadrami wymagają często niestandardowych rozwiązań skrojonych na miarę ich specyficznych potrzeb. Producenci oprogramowania coraz częściej oferują aplikacje, które wychodzą naprzeciw tym szczególnym wymaganiom. Oprogramowanie kadrowe dedykowane instytucjom publicznym wspiera realizację istotnych procesów, począwszy od procedury planowania budżetowego. Dzięki narzędziom IT korzystającym z informacji o taryfikatorze oraz planu etatów można wykonać precyzyjną analizę – symulację kosztów na przyszłe okresy w celu sprawdzenia, czy waloryzacja wynagrodzeń lub zmiany wynikające z uzyskania przez pracowników uprawnień do dodatkowych świadczeń nie spowodują przekroczenia dostępnego budżetu. Co więcej, symulacja na kolejny rok może być wykonana z uwzględnieniem właściwego rozdziału środków budżetowych. Po zakończeniu etapu symulacji narzędzie informatyczne może wesprzeć proces realizacji i kontroli budżetu. System IT odpowiednio zaplanuje i zaksięguje wydatki oraz zaraportuje ewentualne odchylenia. Specjalne aplikacje będą też nieodzowną pomocą w planowaniu awansów pracowniczych i wesprą procedury rozliczenia listy płac. Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku pracowników podlegających ustawom o służbie cywilnej i posiadających pewne specyficzne uprawnienia np. do dodatkowych urlopów wypoczynkowych czy pewnych dodatków i premii. Te i inne funkcje oferowane przez narzędzia IT wspomagające HRM powodują, że instytucje publiczne coraz częściej przekonują się o ich wielowymiarowych korzyściach na wszystkich poziomach organizacji. Nie chodzi bowiem tylko o proste odciążenie działu personalnego, ale o taką reorganizację zadań, która docelowo przełoży się na szybsze i lepsze jakościowo decyzje pozwalające instytucji lepiej realizować wyznaczone zadania.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.