REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technik elektromobilności - nowy zawód przyszłości

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Technik elektromobilności - nowy zawód przyszłości
ABB

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi - potrzebni będą więc technicy elektromobilności. Od dnia 1 września 2024 r. technik elektromobilności - to będzie nowy zawód, będą też obowiązywały nowe zasady w kształceniu branżowym.

Nowe zasady kształcenia zawodowego od 1 września 2024 r.

W dniu 1 września 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 24, dalej jako: rozporządzenie). W załączniku nr 2 w rozporządzeniu wprowadzono część zatytułowaną „BRANŻA MOTORYZACYJNA (MOT)”, po pozycji dotyczącej zawodu „Mechanik pojazdów samochodowych” o symbolu cyfrowym 723103, dodano pozycję dotyczącą zawodu: „Technik elektromobilności” o symbolu cyfrowym 311519 w brzmieniu: MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych oraz MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych.

REKLAMA

Autopromocja

Rośnie zainteresowanie pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi - potrzebni będą technicy elektromobilności

Z roku na rok, rośnie świadomość społeczna w zakresie zmian klimatycznych, w tym wpływu zanieczyszczeń spalin samochodowych na środowisko. Wskutek tego, rośnie zainteresowanie samochodami hybrydowymi jak i elektrycznymi. Ponadto na szczeblu unijnym, krajowym jak i lokalnym w poszczególnych gminach uchwalane są akty mające na celu ograniczenie szkodliwych emisji pochodzących z transportu. Zdaniem Ministra właściwego do spraw energii konieczne staje się pozyskanie kadr wyspecjalizowanych w kierunku technologii dedykowanych pojazdom elektrycznym i hybrydowym oraz elektromobilności. W związku z tym od września 2024 r. zmienia się kształcenie w zawodach dot. mechaników pojazdów samochodowych, poprzez prowadzenie nowej specjalności: technik elektromobilności. Co do kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie możliwe będzie prowadzenie także kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Czym zajmuje się technik elektromobilności?

Jak podaje Minister Edukacji - technik elektromobilności to osoba, która z jednej strony będzie miała umiejętności techniczne, ale z drugiej będzie w stanie obsługiwać, naprawiać samochody, które mają zupełnie inny układ napędowy, bo elektryczny. Oprócz dotychczasowych umiejętności potrzebne będą jeszcze umiejętności z obszaru prądu, elektroniki.

Ważne
Osoby kończące szkołę branżową w tym zakresie będą posiadać wiedzę i umiejętności co do elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych i hybrydowych, dotyczącą min. budowy pojazdów elektrycznych – baterii, układów (np. budowa podwozia, układu hamulcowego), zasilania (ogniwa paliwowe). 

Nauka teoretyczna i praktyczna będzie nastawiona na osiągnięcie następujących umiejętności:

  • postępowania z wysokimi napięciami,
  • diagnozowania i naprawy baterii i ogniw,
  • diagnozowania i naprawy silników elektrycznych,
  • diagnozowania i naprawy elektrycznych układów napędowych,
  • diagnozowania i naprawy układów pracy baterii,
  • rozłączania typowych zabezpieczeń układów elektrycznych (procedury bezpieczeństwa),
  • przygotowania pojazdu elektrycznego do naprawy.

Jak jest realizowane kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego?

Kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego jest realizowane w szkołach ponadpodstawowych: branżowej szkole I stopnia, technikum, branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej. Ponadto na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz na kursach umiejętności zawodowych prowadzonych przez odpowiednie podmioty. Celem kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego jest przygotowanie uczących się do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Przykład
Zawody szkolnictwa branżowego zostały przyporządkowane do branż, uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres, w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych. Branże zostały uporządkowane według kolejności alfabetycznej:

1) branża audiowizualna (AUD);
2) branża budowlana (BUD);
3) branża ceramiczno-szklarska (CES);
4) branża chemiczna i ochrony środowiska (CHM);
5) branża drzewno-meblarska (DRM);
6) branża ekonomiczno-administracyjna (EKA);
7) branża elektroenergetyczna (ELE);
8) branża elektroniczno-mechatroniczna (ELM);
9) branża fryzjersko-kosmetyczna (FRK);
10) branża górniczo-wiertnicza (GIW);
11) branża handlowa (HAN);
12) branża hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna (HGT);
13) branża leśna (LES);
14) branża mechaniczna (MEC);
15) branża mechaniki precyzyjnej (MEP);
16) branża metalurgiczna (MTL);
17) branża motoryzacyjna (MOT);
18) branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (BPO);
19) branża ogrodnicza (OGR);
20) branża opieki zdrowotnej (MED);
21) branża poligraficzno-księgarska (PGF);
22) branża pomocy społecznej (SPO);
23) branża przemysłu mody (MOD);
24) branża rolno-hodowlana (ROL);
25) branża rybacka (RYB);
26) branża spedycyjno-logistyczna (SPL);
27) branża spożywcza (SPC);
28) branża teleinformatyczna (INF);
29) branża transportu drogowego (TDR);
30) branża transportu kolejowego (TKO);
31) branża transportu lotniczego (TLO);
32) branża transportu wodnego (TWO).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA