REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technik elektromobilności - nowy zawód przyszłości

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Technik elektromobilności - nowy zawód przyszłości
ABB

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi - potrzebni będą więc technicy elektromobilności. Od dnia 1 września 2024 r. technik elektromobilności - to będzie nowy zawód, będą też obowiązywały nowe zasady w kształceniu branżowym.

Nowe zasady kształcenia zawodowego od 1 września 2024 r.

W dniu 1 września 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 24, dalej jako: rozporządzenie). W załączniku nr 2 w rozporządzeniu wprowadzono część zatytułowaną „BRANŻA MOTORYZACYJNA (MOT)”, po pozycji dotyczącej zawodu „Mechanik pojazdów samochodowych” o symbolu cyfrowym 723103, dodano pozycję dotyczącą zawodu: „Technik elektromobilności” o symbolu cyfrowym 311519 w brzmieniu: MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych oraz MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych.

REKLAMA

Autopromocja

Rośnie zainteresowanie pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi - potrzebni będą technicy elektromobilności

Z roku na rok, rośnie świadomość społeczna w zakresie zmian klimatycznych, w tym wpływu zanieczyszczeń spalin samochodowych na środowisko. Wskutek tego, rośnie zainteresowanie samochodami hybrydowymi jak i elektrycznymi. Ponadto na szczeblu unijnym, krajowym jak i lokalnym w poszczególnych gminach uchwalane są akty mające na celu ograniczenie szkodliwych emisji pochodzących z transportu. Zdaniem Ministra właściwego do spraw energii konieczne staje się pozyskanie kadr wyspecjalizowanych w kierunku technologii dedykowanych pojazdom elektrycznym i hybrydowym oraz elektromobilności. W związku z tym od września 2024 r. zmienia się kształcenie w zawodach dot. mechaników pojazdów samochodowych, poprzez prowadzenie nowej specjalności: technik elektromobilności. Co do kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie możliwe będzie prowadzenie także kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Czym zajmuje się technik elektromobilności?

Jak podaje Minister Edukacji - technik elektromobilności to osoba, która z jednej strony będzie miała umiejętności techniczne, ale z drugiej będzie w stanie obsługiwać, naprawiać samochody, które mają zupełnie inny układ napędowy, bo elektryczny. Oprócz dotychczasowych umiejętności potrzebne będą jeszcze umiejętności z obszaru prądu, elektroniki.

Ważne
Osoby kończące szkołę branżową w tym zakresie będą posiadać wiedzę i umiejętności co do elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych i hybrydowych, dotyczącą min. budowy pojazdów elektrycznych – baterii, układów (np. budowa podwozia, układu hamulcowego), zasilania (ogniwa paliwowe). 

Nauka teoretyczna i praktyczna będzie nastawiona na osiągnięcie następujących umiejętności:

  • postępowania z wysokimi napięciami,
  • diagnozowania i naprawy baterii i ogniw,
  • diagnozowania i naprawy silników elektrycznych,
  • diagnozowania i naprawy elektrycznych układów napędowych,
  • diagnozowania i naprawy układów pracy baterii,
  • rozłączania typowych zabezpieczeń układów elektrycznych (procedury bezpieczeństwa),
  • przygotowania pojazdu elektrycznego do naprawy.

Jak jest realizowane kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego?

Kształcenie w zawodach szkolnictwa branżowego jest realizowane w szkołach ponadpodstawowych: branżowej szkole I stopnia, technikum, branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej. Ponadto na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz na kursach umiejętności zawodowych prowadzonych przez odpowiednie podmioty. Celem kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego jest przygotowanie uczących się do wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Przykład
Zawody szkolnictwa branżowego zostały przyporządkowane do branż, uwzględniając specyfikę umiejętności zawodowych lub zakres, w jakim umiejętności te są wykorzystywane podczas wykonywania zadań zawodowych. Branże zostały uporządkowane według kolejności alfabetycznej:

1) branża audiowizualna (AUD);
2) branża budowlana (BUD);
3) branża ceramiczno-szklarska (CES);
4) branża chemiczna i ochrony środowiska (CHM);
5) branża drzewno-meblarska (DRM);
6) branża ekonomiczno-administracyjna (EKA);
7) branża elektroenergetyczna (ELE);
8) branża elektroniczno-mechatroniczna (ELM);
9) branża fryzjersko-kosmetyczna (FRK);
10) branża górniczo-wiertnicza (GIW);
11) branża handlowa (HAN);
12) branża hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna (HGT);
13) branża leśna (LES);
14) branża mechaniczna (MEC);
15) branża mechaniki precyzyjnej (MEP);
16) branża metalurgiczna (MTL);
17) branża motoryzacyjna (MOT);
18) branża ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia (BPO);
19) branża ogrodnicza (OGR);
20) branża opieki zdrowotnej (MED);
21) branża poligraficzno-księgarska (PGF);
22) branża pomocy społecznej (SPO);
23) branża przemysłu mody (MOD);
24) branża rolno-hodowlana (ROL);
25) branża rybacka (RYB);
26) branża spedycyjno-logistyczna (SPL);
27) branża spożywcza (SPC);
28) branża teleinformatyczna (INF);
29) branża transportu drogowego (TDR);
30) branża transportu kolejowego (TKO);
31) branża transportu lotniczego (TLO);
32) branża transportu wodnego (TWO).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA