REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?

Nina Banaszek
Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?
Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nasz wygląd ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie. Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Równie ważna jest kultura osobista i ogólne zachowanie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ubiór

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tolerancji, wolności, o tym, że ubiór ma wyrażać charakter jednostki itd… Ale czy naprawdę wszystko w tej kwestii jest dozwolone? Wyobraź sobie sytuacje, w której musisz wybrać jedną osobę, z którą będziesz mieszkać przez najbliższy rok. Staje przed Tobą 10 kandydatów, spośród których musisz wybierać. Każda z tych osób wygląda inaczej. Jedni się uśmiechają, inni wręcz przeciwnie. Jedni są ubrani elegancko, schludnie, inni założyli podarte, brudne ubrania. Masz 30 sekund żeby wybrać 3 osoby, z którymi możesz dłużej porozmawiać i na tej podstawie wybrać swojego współlokatora. Kogo wybierzesz? Wiadomą rzeczą jest, że wybierzesz osoby, które wydadzą Ci się najsympatyczniejsze, przyzwoicie ubrane itp. Jest to naturalne, że tacy ludzie wydają nam się najbardziej odpowiedni. Oczywiście łysy mężczyzna w dresie o agresywnym wyrazie twarzy, przy bliższym poznaniu, może okazać się człowiekiem o cudownym sercu i miłym usposobieniu.

REKLAMA

Autopromocja

Jednak nasz wygląd, ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie (przynajmniej na początku). Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Jeśli przyjdziesz na rozmowę w rozciągniętej koszulce i brudnych butach, szansa na to, że zostaniesz zatrudniony znacznie zmaleje. Jest to kwestia tego, że sprawiasz wrażenie jakbyś bardzo odstawał od wizerunku firmy. Ale również jest to oznaka braku szacunku do rekrutera. Są sytuacje, które wymagają stosownego ubioru. Jedną z takich sytuacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Tak więc przygotowując się na rozmowę, dokładnie zastanów się jaki strój będzie najbardziej stosowny. Oczywiście na rozmowę w sprawie pracy jako instruktor fitnessu nie należy ubierać się w wytworny garnitur. Zawsze staraj się zdobyć informację na temat tego jaki jest dress code w danej firmie i na tej podstawie dobierz ubranie.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Zachowanie

Tak samo ważna jest kultura osobista i ogólnie Twoje zachowanie. Twoje doświadczenie, wykształcenie, umiejętności mogą gwarantować Ci posadę na danym stanowisku, jeśli jednak twoje zachowanie będzie nieadekwatne, może się okazać, że pracę dostanie ktoś inny. Dla pracodawców, cechy interpersonalne są równie ważne jak wykształcenie czy umiejętności. Ciężko pracuje się z kimś kto nie potrafi funkcjonować w społeczeństwie.

Zbytnia poufałość, gadulstwo, lekceważenie, zbyt duża pewność siebie, może skutecznie zniechęcić rekrutera do przyjęcia Twojej kandydatury. Oczywiście warto przedstawić siebie w jak najlepszym świetle – w końcu po to przychodzisz na rozmowę. Jednak pamiętaj żeby nie zachowywać się wyniośle i zarozumiale, bo z pewnością wpłynie to na wynik rekrutacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym co może znacznie obniżyć Twoje szanse na zatrudnienie, jest spóźnienie się na rozmowę, bez uprzedniej informacji na ten temat. Świadczy to zazwyczaj o lekceważącym stosunku do rekrutera i ogólnie całej firmy. Widocznie aż tak bardzo nie zależy Ci na tej pracy. Oczywiście zdarza się, że utkniesz w korku, albo popsuje Ci się samochód itp. Ale zawsze w takiej sytuacji należy zadzwonić do rekrutera i poinformować o tym, że spóźnisz się kilka minut.

Jeszcze gorsze jest jeśli w ogóle nie pojawisz się na rozmowie. To nie jest tak, że nic się nie stanie jeśli nie przyjdziesz. Osoba, która Cię zaprosiła, poświęciła czas, żeby przygotować się do rozmowy z Tobą, następnie zarezerwowała czas na spotkanie itd. Wiadomo, różnie bywa. Może być tak, że dostaniesz lepszą pracę, rozchorujesz się, albo po prostu zmienisz zdanie i nie będziesz chciał brać udziału w rekrutacji do tej firmy. W każdym z tych przypadków należy zadzwonić i poinformować o tym, że nie pojawisz się na spotkaniu. Nie musisz się tłumaczyć, ale poinformować trzeba.

A na koniec najważniejsze: kłamstwo.

Wiadomo, że każdy stara się wypaść jak najlepiej i żeby to osiągnąć udoskonala swoje umiejętności i zasługi. Zdarza się jednak, że kandydaci przypisują sobie rzeczy, w których nigdy nie brali udziału, stanowiska, na których nigdy nie byli itd. Rekruter za pomocą umiejętnie zadawanych pytań, jest w stanie sprawdzić wiarygodność tych faktów. I jeśli odkryje, że kłamiesz… cóż, możesz pożegnać się z wymarzoną posadą. Nawet jeśli w czasie rozmowy rekrutacyjnej, Twoje kłamstwo nie wyjdzie na jaw, odkryje się je zaraz po rozpoczęciu pracy. A to wiąże się już z o wiele bardziej przykrymi konsekwencjami, nierzadko prawnymi, wynikającymi z wprowadzenia pracodawcy w błąd i narażenia go na straty materialne. Tak więc zastanów się zanim postanowisz podkoloryzować swoje CV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA