Kategorie

Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?

Nina Banaszek
Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?
Na co warto zwrócić uwagę idąc na rozmowę kwalifikacyjną?
Fotolia
Nasz wygląd ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie. Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Równie ważna jest kultura osobista i ogólne zachowanie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ubiór

Reklama

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tolerancji, wolności, o tym, że ubiór ma wyrażać charakter jednostki itd… Ale czy naprawdę wszystko w tej kwestii jest dozwolone? Wyobraź sobie sytuacje, w której musisz wybrać jedną osobę, z którą będziesz mieszkać przez najbliższy rok. Staje przed Tobą 10 kandydatów, spośród których musisz wybierać. Każda z tych osób wygląda inaczej. Jedni się uśmiechają, inni wręcz przeciwnie. Jedni są ubrani elegancko, schludnie, inni założyli podarte, brudne ubrania. Masz 30 sekund żeby wybrać 3 osoby, z którymi możesz dłużej porozmawiać i na tej podstawie wybrać swojego współlokatora. Kogo wybierzesz? Wiadomą rzeczą jest, że wybierzesz osoby, które wydadzą Ci się najsympatyczniejsze, przyzwoicie ubrane itp. Jest to naturalne, że tacy ludzie wydają nam się najbardziej odpowiedni. Oczywiście łysy mężczyzna w dresie o agresywnym wyrazie twarzy, przy bliższym poznaniu, może okazać się człowiekiem o cudownym sercu i miłym usposobieniu.

Jednak nasz wygląd, ma ogromny wpływ na to jak będą nas postrzegać ludzie (przynajmniej na początku). Tak samo jest z rozmową rekrutacyjną. Jeśli chcesz dostać pracę w renomowanej, międzynarodowej korporacji, musisz ubrać się odpowiednio. Jeśli przyjdziesz na rozmowę w rozciągniętej koszulce i brudnych butach, szansa na to, że zostaniesz zatrudniony znacznie zmaleje. Jest to kwestia tego, że sprawiasz wrażenie jakbyś bardzo odstawał od wizerunku firmy. Ale również jest to oznaka braku szacunku do rekrutera. Są sytuacje, które wymagają stosownego ubioru. Jedną z takich sytuacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Tak więc przygotowując się na rozmowę, dokładnie zastanów się jaki strój będzie najbardziej stosowny. Oczywiście na rozmowę w sprawie pracy jako instruktor fitnessu nie należy ubierać się w wytworny garnitur. Zawsze staraj się zdobyć informację na temat tego jaki jest dress code w danej firmie i na tej podstawie dobierz ubranie.

Polecamy produkt: Personel i Zarządzanie

Zachowanie

Tak samo ważna jest kultura osobista i ogólnie Twoje zachowanie. Twoje doświadczenie, wykształcenie, umiejętności mogą gwarantować Ci posadę na danym stanowisku, jeśli jednak twoje zachowanie będzie nieadekwatne, może się okazać, że pracę dostanie ktoś inny. Dla pracodawców, cechy interpersonalne są równie ważne jak wykształcenie czy umiejętności. Ciężko pracuje się z kimś kto nie potrafi funkcjonować w społeczeństwie.

Zbytnia poufałość, gadulstwo, lekceważenie, zbyt duża pewność siebie, może skutecznie zniechęcić rekrutera do przyjęcia Twojej kandydatury. Oczywiście warto przedstawić siebie w jak najlepszym świetle – w końcu po to przychodzisz na rozmowę. Jednak pamiętaj żeby nie zachowywać się wyniośle i zarozumiale, bo z pewnością wpłynie to na wynik rekrutacji.

Reklama

Tym co może znacznie obniżyć Twoje szanse na zatrudnienie, jest spóźnienie się na rozmowę, bez uprzedniej informacji na ten temat. Świadczy to zazwyczaj o lekceważącym stosunku do rekrutera i ogólnie całej firmy. Widocznie aż tak bardzo nie zależy Ci na tej pracy. Oczywiście zdarza się, że utkniesz w korku, albo popsuje Ci się samochód itp. Ale zawsze w takiej sytuacji należy zadzwonić do rekrutera i poinformować o tym, że spóźnisz się kilka minut.

Jeszcze gorsze jest jeśli w ogóle nie pojawisz się na rozmowie. To nie jest tak, że nic się nie stanie jeśli nie przyjdziesz. Osoba, która Cię zaprosiła, poświęciła czas, żeby przygotować się do rozmowy z Tobą, następnie zarezerwowała czas na spotkanie itd. Wiadomo, różnie bywa. Może być tak, że dostaniesz lepszą pracę, rozchorujesz się, albo po prostu zmienisz zdanie i nie będziesz chciał brać udziału w rekrutacji do tej firmy. W każdym z tych przypadków należy zadzwonić i poinformować o tym, że nie pojawisz się na spotkaniu. Nie musisz się tłumaczyć, ale poinformować trzeba.

A na koniec najważniejsze: kłamstwo.

Wiadomo, że każdy stara się wypaść jak najlepiej i żeby to osiągnąć udoskonala swoje umiejętności i zasługi. Zdarza się jednak, że kandydaci przypisują sobie rzeczy, w których nigdy nie brali udziału, stanowiska, na których nigdy nie byli itd. Rekruter za pomocą umiejętnie zadawanych pytań, jest w stanie sprawdzić wiarygodność tych faktów. I jeśli odkryje, że kłamiesz… cóż, możesz pożegnać się z wymarzoną posadą. Nawet jeśli w czasie rozmowy rekrutacyjnej, Twoje kłamstwo nie wyjdzie na jaw, odkryje się je zaraz po rozpoczęciu pracy. A to wiąże się już z o wiele bardziej przykrymi konsekwencjami, nierzadko prawnymi, wynikającymi z wprowadzenia pracodawcy w błąd i narażenia go na straty materialne. Tak więc zastanów się zanim postanowisz podkoloryzować swoje CV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?