REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy czas zmienić pracę

 GP People sp. z o.o. sp.K.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego
Kiedy czas zmienić pracę. / Fot. Fotolia
Kiedy czas zmienić pracę. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy zmieniają ją 5 razy w życiu, tymczasem Amerykanie robią to aż 11 razy. Kiedy czas zmienić pracę na inną? Jak w dzisiejszych czasach zmiana pracodawcy wpływa na postrzeganie kandydata do pracy przez rekruterów?

Zmiana pracy

Przeciętny Polak zmienia pracę średnio pięć razy w swoim życiu, zaś Amerykanin robi to aż 11 razy. Dla naszych rodaków decyzja o odejściu i poszukiwaniu nowego zatrudnienia wciąż jest jednym z najtrudniejszych zawodowych wyzwań. To ryzyko obecnie podejmuje coraz więcej osób, ale czy warto? I jeśli tak, to kiedy najlepiej to zrobić?

Autopromocja

Młody zmienia chętniej

Według statystyk jedynie 14 miesięcy pracuje w tym samym miejscu Polak, który nie ukończył jeszcze 25. roku życia. Świadczyć to może przede wszystkim o tym, że młodzi ludzie nie tylko nie boją się zmian, ale również o tym, że nie chcą na początku swojej kariery przywiązywać się do jednego pracodawcy. — Część z nich nie ma żadnego doświadczenia w konkretnej branży czy zawodzie. Również poszukiwanie pracy to dla nich zupełna nowość. Jednak to ich nie zraża, podejmują więc próby szukania coraz to lepszej pracy.

Poszukują swojej drogi i często robią to bardzo świadomie. Dlatego też zgłaszają się na przykład do agencji zatrudnienia, aby pomogła im nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w kwestach formalnych związanych z umowami i rozliczeniami. To dla nich idealne rozwiązanie, bo bezpłatne. W dodatku agencje często oferują im posadę tymczasową lub z elastycznymi godzinami, by mogli łączyć ją z nauką czy innymi dodatkowymi obowiązkami — mówi Hanna Bielicka-Adamczyk, starszy specjalista ds. rekrutacji, z GP People. Młodzi ludzie są bardziej otwarci i nie boją się ryzykować, poszukując pracy. Co więcej, wielu z nich już na studiach kilkukrotnie ją zmienia, poznaje swoje możliwości i szkoli umiejętności. To przygotowuje ich do wejścia na tak dziś dynamiczny i wymagający rynek. Dlatego też to idealny czas, aby spróbować swoich sił na różnych stanowiskach.

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Ruszaj się niezależnie od wieku

Inaczej sytuacja wygląda wśród osób w przedziale wiekowym 25-35, bo pracownicy z tej grupy w jednym miejscu pracy spędzają już około czterech lat. To nadal niedużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nasi rodzice często przez całe swoje życie byli zatrudnieni w jednej firmie. Jednak w obecnych czasach zmiana pracy jest nie tylko łatwiejsza, ale także, jeśli świadomie zarządzamy swoją karierą, dobrze odbierana przez rekruterów. – Bardzo ważna jest gotowość pracowników do ciągłego rozwoju i podejmowania nowych wyzwań. Pracodawcy doceniają tych, którzy w swoim CV mogą pochwalić się doświadczeniem z wielu dziedzin, nawet jeśli zdobywane było ono w różnych przedsiębiorstwach — podkreśla Hanna Bielicka-Adamczyk z GP People. — Ważne jest jednak również to, aby pokazać, że konsekwentnie potrafimy realizować powierzone nam zadania, prowadzić projekty od początku do samego końca i osiągać wyznaczone nam cele, a nasza zmiana pracy to świadoma decyzja, a nie konsekwencja porażki – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Mimo takiego otwartego podejścia rekruterów do zwolenników zawodowej mobilności, dużo osób wciąż boi się zmieniać pracę. Wynika to przede wszystkim z niepewności przyszłego stanowiska oraz ze strachu przed utratą komfortu związanego ze znaną nam już posadą. Jednak w dzisiejszych czasach to ci pracownicy, którzy są gotowi podjąć to ryzyko i potrafią dostosować się do wymogów rynku, mają największe szanse na zrobienie kariery, lepsze zarobki czy awans.

Zawsze jest czas na zmiany

Nawet jeśli wydaje nam się, że mobilność zawodowa to głównie domena młodych, to coraz częściej nawet osoby po 50. roku życia decydują się na zmianę. Nieocenione doświadczenie pracowników 50+, a także coraz większa liczba programów i szkoleń im dedykowanych sprawia, że również oni mogą znaleźć coraz więcej atrakcyjnych ofert dla siebie. – W tej grupie wiekowej istnieje kilka różnych motywacji, aby zmienić pracę. Nie zawsze jest to chęć rozwoju czy awansu. Osoby starsze równie często chcą po prostu zwolnić tempo, zająć się wnukami, pomóc dzieciom, jednak nie rezygnując zupełnie z zatrudnienia – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk. – Tu doskonałym rozwiązaniem okazują się zajęcia dorywcze czy na pół etatu, a takich wakatów jest coraz więcej. Dlatego niezależnie od wieku i doświadczenia śmiało powinniśmy pytać, rozglądać się, wysyłać CV i zgłaszać swoje kandydatury różnym agencjom czy przedsiębiorcom, bo praktycznie nie ma złego momentu, aby podjąć nowe wyzwanie i zmienić pracę. Wszystko zależy tylko od nas i naszej determinacji – dodaje.

Zmiana pracy raz na dwa lata

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

REKLAMA

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

REKLAMA