REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien

Marta Zerka
Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien. / fot. Fotolia
Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja wiąże się z przeprowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej przez rekrutera z kandydatem do pracy. Wiąże się zwykle ze stresem i strachem przed niepowodzeniem. Kandydaci do pracy często boją się zadać określone pytanie, gdyż nie wiedzą jak zostanie ono odebrane. Podajemy 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien.

5 pytań, które chciałbyś zadać podczas rekrutacji, ale… nigdy tego nie zrobiłeś

Po rozmowie z rekruterem telefon milczy, nie wiemy jak prawidłowo przygotować zadanie kwalifikacyjne… Czy wypada nam zadzwonić i zadać kilka pytań? Często rezygnujemy z tej możliwości, aby nie zostać uznanym za osobę natrętną, czy nadgorliwą. Czy słusznie? Dział HR Hicron – firmy IT – przygotował pięć pytań, których najczęściej NIE zadają kandydaci.

REKLAMA

Autopromocja

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dla poszukującego pracy powód do radości: CV zostało zauważone i wybrane do dalszego etapu spośród dziesiątek, a nawet setek innych aplikacji. Od tego momentu rozpoczyna się gra, w której stawką jest nowa praca. Jak podczas każdej rozgrywki, także i tutaj pojawiają się często wątpliwości. Hicron, integrator systemów IT zatrudniający ponad 250 pracowników, przygotował krótką instrukcję, która sprawdzi się nie tylko w przypadku informatyków. Pięć nigdy nie zadanych w trakcie rekrutacji pytań może dotyczyć także Ciebie.

Pytanie 1: Szukam pracy, mój obecny szef o tym nie wie. Czy mogę prosić o niekontaktowanie się z moją firmą?

Sporadycznie zdarza się, że rekruterzy decydują się na weryfikację informacji zawartych w CV w poprzednich miejscach pracy kandydata, aby potwierdzić informacje o zakresie obowiązków czy realizowanych projektach. Zazwyczaj obecny szef nie wie o planach pracownika, taki telefon może więc spowodować spore zamieszanie. Co na to dział HR?

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Rozumiemy, że poszukiwanie pracy w trakcie trwania umowy z inną firmą to delikatna kwestia, która wymaga najwyższej dyskrecji. Dlatego prowadząc rekrutację nie kontaktujemy się z obecnym pracodawcą. Ewentualny telefon może zostać wykonany w dalszych etapach, jednak tylko po skonsultowaniu tego z kandydatem. Dobrym sposobem jest także podkreślenie w CV aktualnego miejsca zatrudnienia: to dla rekrutera jasny sygnał, że kontakt telefoniczny mógłby wywołać niepożądane konsekwencje – mówi Marta Zerka, HR Specialist w Hicron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Telefon lub mail z prośbą o weryfikację to rzadka praktyka. Osoby odpowiedzialne za zatrudnianie nowych pracowników zdają sobie sprawę, że przy okazji rozstania górę mogłyby wziąć np. osobiste uprzedzenia do pracownika i szef mógłby wystawić niezbyt pochlebną opinię. Dlatego też działy HR najczęściej polegają na informacjach zdobytych podczas rozmów oraz – coraz częściej – zadań rekrutacyjnych.

Zadaj pytanie: FORUM

Pytanie 2: Dostałem do wykonania zadanie, ale mam do niego kilka pytań. Mogę je zadać, czy będzie to źle widziane?

REKLAMA

Zadania do wykonania są ważnym elementem rekrutacji, sprawdzającym konkretne umiejętności. Kandydat na specjalistę ds. marketingu może otrzymać prośbę o przygotowanie założeń kampanii produktu, zaś programista – zostać poproszony o weryfikację kodu pod względem zgodności z wzorcami projektowymi i poprawę ewentualnych błędów w tym zakresie. Często podczas wykonywania zadania pojawiają się wątpliwości. Co wtedy? Lepiej zrobić zadanie tak, jak uważamy za stosowne, czy odezwać się do rekrutera z pytaniem?

Prośba o dodatkowe wyjaśnienia nie jest źle widziana: pytania pokazują, że kandydat przykłada dużą wagę do prawidłowego wykonania zadania i nie boi się poprosić o pomoc, co szczególnie cenimy w przypadku stanowisk nastawionych na pracę zespołową. Zawsze warto rozwiać ewentualne wątpliwości, ponieważ błędnie wykonane zadanie wyklucza z procesu rekrutacji – zaznacza Marta Zerka z Hicron.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Pytanie 3: Jestem ciekaw, jakie benefity pozapłacowe oferuje firma. Mogę zapytać o to na rozmowie?

Praca, zwłaszcza w dużych firmach o rozbudowanej strukturze, często wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla pracowników. W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (tworzonego w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 20 pracowników), pracodawca może np. dofinansować urlop wypoczynkowy, kartę wstępu na fitness, kursy językowe, czy też upominki świąteczne i bony.

Pytanie o dodatkowe korzyści pozapłacowe kandydaci często niesłusznie uznają za nietaktowne. Jednak te profity, np. w postaci prywatnej opieki medycznej, kart sportowych, czy kursów językowych – to wizytówka pracodawcy i element jego pozytywnego wizerunku. To ważny element motywacyjny: pracownik ma świadomość, że oprócz pensji otrzymuje jeszcze dodatkowe świadczenia, dlatego też zawsze wspominamy o nich w ogłoszeniach rekrutacyjnych oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter poinformuje także kandydata, które bonusy przysługują dopiero po zakończeniu okresu próbnego – mówi Marta Zerka.

Wpływ komunikacji niewerbalnej na wynik rozmowy o pracę

Pytanie 4: Miałem dostać odpowiedź wczoraj, a telefon milczy. Wypada zadzwonić do rekrutera?

W procesie rekrutacji kluczowym działaniem ze strony profesjonalnego rekrutera są przede wszystkim: sprawdzenie kompetencji zawodowych kandydata oraz udzielenie mu pełnej informacji o stanowisku, na które aplikuje, a także o samej firmie. Niemal każdy, kto uczestniczył w procesie rekrutacyjnym, dopisze do tej listy jeszcze jeden punkt: terminy.

„Odezwiemy się do Pani/Pana do końca tygodnia” lub „Damy znać do jutra do południa”: te zdania ustawiają w głowie kandydata alarm na konkretny moment. Jeśli zależy nam na tym stanowisku, każde – choćby kilkugodzinne – opóźnienie w odpowiedzi ze strony HR jest bardzo stresujące. Często też pojawia się wtedy pytanie: dzwonić, czy nie dzwonić do rekrutera? Zainteresowanie postępami rekrutacji działa na korzyść kandydata, jednak ważne jest, aby zachować umiar. Liczne telefony i e-maile, zwłaszcza przed upływem wyznaczonego terminu, mogą postawić osobę aplikującą w złym świetle.

Profesjonalnie przeprowadzony proces rekrutacji to najlepsza wizytówka firmy, dlatego rekruter powinien dotrzymywać ustalonych terminów. Jeśli telefon milczy – nie warto się stresować, ponieważ powody opóźnienia mogą często być prozaiczne: osoba decyzyjna jest w delegacji, bądź też zachorował rekruter. Dlatego warto dać firmie dodatkowo jeden-dwa dni na odpowiedź, a potem skontaktować się mailowo lub telefonicznie z rekruterem z działu HR – mówi Marta Zerka, HR Specialist.

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Pytanie 5: Nie dostałem pracy, ale chciałbym wiedzieć dlaczego. Może zażądałem zbyt wysokiej stawki?

Odrzucenie kandydatury w procesie rekrutacji zawsze wiąże się z pytaniem: dlaczego? Po zakończeniu procesu rekrutacji warto spytać rekrutera o opinię i przyczyny negatywnej decyzji. Dzięki temu kandydat ma możliwość „zajrzenia w głowę” przedstawiciela działu HR i tym samym otrzymania informacji przydatnych przy innych rekrutacjach.

Jeśli kandydat zastanawia się, czy powodem odrzucenia aplikacji były zbyt wysokie wymagania finansowe – warto wprost zadać to pytanie. Odpowiedź może pomóc przy ustalaniu pożądanej wysokości wynagrodzenia w przyszłości. Merytoryczna opinia pozwoli również rozwiać ewentualne wątpliwości, dzięki czemu poszukujący pracy nie straci wiary w siebie przy kolejnych próbach – tłumaczy Marta Zerka.

Negocjacje finansowe często są uznawane za najtrudniejszą część procesu rekrutacji. Jeszcze przez spotkaniem kwalifikacyjnym warto ustalić tzw. „widełki finansowe”, w ramach których możemy negocjować stawkę. Co ważne – nie powinno się zmieniać podanych kwot. Kandydat, który na początku negocjacji podaje wyższą kwotę, potem zaś jest gotów zejść dużo poniżej pierwotnych oczekiwań, to dla rekrutera sygnał, że w krótkim czasie niska płaca przestanie być satysfakcjonująca, a pracownik zacznie rozglądać się za inną posadą.

Obecny rynek pracy jest postrzegany jako „rynek pracownika”. Pomimo tego znalezienie pracy nadal jest sztuką, a umiejętność odnalezienia się w procesie rekrutacji jest niemal bezcenna. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto zadać pytanie osobie kontaktowej z firmy, w której chcielibyśmy pracować. Dzięki temu jako kandydat będziemy mogli świadomie podjąć decyzje związane z zatrudnieniem i uniknąć ewentualnych nieporozumień. A w przypadku odpowiedzi odmownej – wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jak przygotować się do wideorekrutacji?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA