Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien

Marta Zerka
Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien. / fot. Fotolia
Rekrutacja - 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien. / fot. Fotolia
Rekrutacja wiąże się z przeprowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej przez rekrutera z kandydatem do pracy. Wiąże się zwykle ze stresem i strachem przed niepowodzeniem. Kandydaci do pracy często boją się zadać określone pytanie, gdyż nie wiedzą jak zostanie ono odebrane. Podajemy 5 pytań, których kandydat nie zadaje, a powinien.

5 pytań, które chciałbyś zadać podczas rekrutacji, ale… nigdy tego nie zrobiłeś

Po rozmowie z rekruterem telefon milczy, nie wiemy jak prawidłowo przygotować zadanie kwalifikacyjne… Czy wypada nam zadzwonić i zadać kilka pytań? Często rezygnujemy z tej możliwości, aby nie zostać uznanym za osobę natrętną, czy nadgorliwą. Czy słusznie? Dział HR Hicron – firmy IT – przygotował pięć pytań, których najczęściej NIE zadają kandydaci.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dla poszukującego pracy powód do radości: CV zostało zauważone i wybrane do dalszego etapu spośród dziesiątek, a nawet setek innych aplikacji. Od tego momentu rozpoczyna się gra, w której stawką jest nowa praca. Jak podczas każdej rozgrywki, także i tutaj pojawiają się często wątpliwości. Hicron, integrator systemów IT zatrudniający ponad 250 pracowników, przygotował krótką instrukcję, która sprawdzi się nie tylko w przypadku informatyków. Pięć nigdy nie zadanych w trakcie rekrutacji pytań może dotyczyć także Ciebie.

Pytanie 1: Szukam pracy, mój obecny szef o tym nie wie. Czy mogę prosić o niekontaktowanie się z moją firmą?

Sporadycznie zdarza się, że rekruterzy decydują się na weryfikację informacji zawartych w CV w poprzednich miejscach pracy kandydata, aby potwierdzić informacje o zakresie obowiązków czy realizowanych projektach. Zazwyczaj obecny szef nie wie o planach pracownika, taki telefon może więc spowodować spore zamieszanie. Co na to dział HR?

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Rozumiemy, że poszukiwanie pracy w trakcie trwania umowy z inną firmą to delikatna kwestia, która wymaga najwyższej dyskrecji. Dlatego prowadząc rekrutację nie kontaktujemy się z obecnym pracodawcą. Ewentualny telefon może zostać wykonany w dalszych etapach, jednak tylko po skonsultowaniu tego z kandydatem. Dobrym sposobem jest także podkreślenie w CV aktualnego miejsca zatrudnienia: to dla rekrutera jasny sygnał, że kontakt telefoniczny mógłby wywołać niepożądane konsekwencje – mówi Marta Zerka, HR Specialist w Hicron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Telefon lub mail z prośbą o weryfikację to rzadka praktyka. Osoby odpowiedzialne za zatrudnianie nowych pracowników zdają sobie sprawę, że przy okazji rozstania górę mogłyby wziąć np. osobiste uprzedzenia do pracownika i szef mógłby wystawić niezbyt pochlebną opinię. Dlatego też działy HR najczęściej polegają na informacjach zdobytych podczas rozmów oraz – coraz częściej – zadań rekrutacyjnych.

Zadaj pytanie: FORUM

Pytanie 2: Dostałem do wykonania zadanie, ale mam do niego kilka pytań. Mogę je zadać, czy będzie to źle widziane?

Zadania do wykonania są ważnym elementem rekrutacji, sprawdzającym konkretne umiejętności. Kandydat na specjalistę ds. marketingu może otrzymać prośbę o przygotowanie założeń kampanii produktu, zaś programista – zostać poproszony o weryfikację kodu pod względem zgodności z wzorcami projektowymi i poprawę ewentualnych błędów w tym zakresie. Często podczas wykonywania zadania pojawiają się wątpliwości. Co wtedy? Lepiej zrobić zadanie tak, jak uważamy za stosowne, czy odezwać się do rekrutera z pytaniem?

Prośba o dodatkowe wyjaśnienia nie jest źle widziana: pytania pokazują, że kandydat przykłada dużą wagę do prawidłowego wykonania zadania i nie boi się poprosić o pomoc, co szczególnie cenimy w przypadku stanowisk nastawionych na pracę zespołową. Zawsze warto rozwiać ewentualne wątpliwości, ponieważ błędnie wykonane zadanie wyklucza z procesu rekrutacji – zaznacza Marta Zerka z Hicron.

Rozmowa kwalifikacyjna - co warto wiedzieć?

Pytanie 3: Jestem ciekaw, jakie benefity pozapłacowe oferuje firma. Mogę zapytać o to na rozmowie?

Praca, zwłaszcza w dużych firmach o rozbudowanej strukturze, często wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla pracowników. W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (tworzonego w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 20 pracowników), pracodawca może np. dofinansować urlop wypoczynkowy, kartę wstępu na fitness, kursy językowe, czy też upominki świąteczne i bony.

Pytanie o dodatkowe korzyści pozapłacowe kandydaci często niesłusznie uznają za nietaktowne. Jednak te profity, np. w postaci prywatnej opieki medycznej, kart sportowych, czy kursów językowych – to wizytówka pracodawcy i element jego pozytywnego wizerunku. To ważny element motywacyjny: pracownik ma świadomość, że oprócz pensji otrzymuje jeszcze dodatkowe świadczenia, dlatego też zawsze wspominamy o nich w ogłoszeniach rekrutacyjnych oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter poinformuje także kandydata, które bonusy przysługują dopiero po zakończeniu okresu próbnego – mówi Marta Zerka.

Wpływ komunikacji niewerbalnej na wynik rozmowy o pracę

Pytanie 4: Miałem dostać odpowiedź wczoraj, a telefon milczy. Wypada zadzwonić do rekrutera?

W procesie rekrutacji kluczowym działaniem ze strony profesjonalnego rekrutera są przede wszystkim: sprawdzenie kompetencji zawodowych kandydata oraz udzielenie mu pełnej informacji o stanowisku, na które aplikuje, a także o samej firmie. Niemal każdy, kto uczestniczył w procesie rekrutacyjnym, dopisze do tej listy jeszcze jeden punkt: terminy.

„Odezwiemy się do Pani/Pana do końca tygodnia” lub „Damy znać do jutra do południa”: te zdania ustawiają w głowie kandydata alarm na konkretny moment. Jeśli zależy nam na tym stanowisku, każde – choćby kilkugodzinne – opóźnienie w odpowiedzi ze strony HR jest bardzo stresujące. Często też pojawia się wtedy pytanie: dzwonić, czy nie dzwonić do rekrutera? Zainteresowanie postępami rekrutacji działa na korzyść kandydata, jednak ważne jest, aby zachować umiar. Liczne telefony i e-maile, zwłaszcza przed upływem wyznaczonego terminu, mogą postawić osobę aplikującą w złym świetle.

Profesjonalnie przeprowadzony proces rekrutacji to najlepsza wizytówka firmy, dlatego rekruter powinien dotrzymywać ustalonych terminów. Jeśli telefon milczy – nie warto się stresować, ponieważ powody opóźnienia mogą często być prozaiczne: osoba decyzyjna jest w delegacji, bądź też zachorował rekruter. Dlatego warto dać firmie dodatkowo jeden-dwa dni na odpowiedź, a potem skontaktować się mailowo lub telefonicznie z rekruterem z działu HR – mówi Marta Zerka, HR Specialist.

Dlaczego rekruterzy nie oddzwaniają?

Pytanie 5: Nie dostałem pracy, ale chciałbym wiedzieć dlaczego. Może zażądałem zbyt wysokiej stawki?

Odrzucenie kandydatury w procesie rekrutacji zawsze wiąże się z pytaniem: dlaczego? Po zakończeniu procesu rekrutacji warto spytać rekrutera o opinię i przyczyny negatywnej decyzji. Dzięki temu kandydat ma możliwość „zajrzenia w głowę” przedstawiciela działu HR i tym samym otrzymania informacji przydatnych przy innych rekrutacjach.

Jeśli kandydat zastanawia się, czy powodem odrzucenia aplikacji były zbyt wysokie wymagania finansowe – warto wprost zadać to pytanie. Odpowiedź może pomóc przy ustalaniu pożądanej wysokości wynagrodzenia w przyszłości. Merytoryczna opinia pozwoli również rozwiać ewentualne wątpliwości, dzięki czemu poszukujący pracy nie straci wiary w siebie przy kolejnych próbach – tłumaczy Marta Zerka.

Negocjacje finansowe często są uznawane za najtrudniejszą część procesu rekrutacji. Jeszcze przez spotkaniem kwalifikacyjnym warto ustalić tzw. „widełki finansowe”, w ramach których możemy negocjować stawkę. Co ważne – nie powinno się zmieniać podanych kwot. Kandydat, który na początku negocjacji podaje wyższą kwotę, potem zaś jest gotów zejść dużo poniżej pierwotnych oczekiwań, to dla rekrutera sygnał, że w krótkim czasie niska płaca przestanie być satysfakcjonująca, a pracownik zacznie rozglądać się za inną posadą.

Obecny rynek pracy jest postrzegany jako „rynek pracownika”. Pomimo tego znalezienie pracy nadal jest sztuką, a umiejętność odnalezienia się w procesie rekrutacji jest niemal bezcenna. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto zadać pytanie osobie kontaktowej z firmy, w której chcielibyśmy pracować. Dzięki temu jako kandydat będziemy mogli świadomie podjąć decyzje związane z zatrudnieniem i uniknąć ewentualnych nieporozumień. A w przypadku odpowiedzi odmownej – wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jak przygotować się do wideorekrutacji?

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

    W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

    Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

    Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

    Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte?

    Niedziela Palmowa 2023. Wielkanoc to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, a niedziela Palmowa przypada dokładnie na 7 dni przed. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku i czy tego dnia sklepy są otwarte? 

    Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

    Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

    Szkolenia - tylko w godzinach pracy?

    Szkolenia zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy tylko w godzinach pracy? Sprawdź. 

    Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

    Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

    Polacy kupują coraz mniej

    Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

    Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

    W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

    Bezrobocie stoi w miejscu

    Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

    Niedziela handlowa – kwiecień 2023

    W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

    Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

    We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

    Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

    Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

    GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

    GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

    Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

    Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

    „Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

    63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

    17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

    Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

    Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

    Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

    Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

    Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

    Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

    W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

    Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

    Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

    Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

    Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

    Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

    Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

    E-ZLA dostępne na PUE ZUS

    W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

    Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

    Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

    98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

    98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.