REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik czy pracodawca – kto rozdaje karty w 2024 roku? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
praca pracownik pracodawca zatrudnienie umowa porozumienie 2024
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

- W Polsce nie ma i nie będzie rynku pracodawcy. W kraju mierzymy się z niedoborem pracowników oraz luką kompetencji, a naprawie tej sytuacji nie sprzyjają trendy demograficzne. […] - Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland. Czy to oznacza, że w 2024 roku karty na rynku pracy rozdaje pracownik?

rozwiń >

Na temat zależności między pracodawcą i pracownikiem na polskim ryku pracy w 2024 roku z panią Agnieszką Kolendą, dyrektor wykonawczą w Hays Poland, rozmawia redaktor Emilia Panufnik.

REKLAMA

Autopromocja
Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland

 

Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland

Post-pandemiczna korekta zatrudnienia

REKLAMA

Kryzys pandemiczny i inflacyjny mocno poruszył rynkiem pracy w Polsce. Na początku pandemii było wiele niewiadomych. Pracodawcy trwożyli się o swoje organizacje, pracownicy obawiali się widma zwolnień. Zredukowano plany rekrutacyjne do minimum, ostrożnie podchodzono do nawet najmniejszych podwyżek. Pamiętamy czasy, kiedy to pracownicy zarabiali mniej niż dotychczas (na co pod pewnymi warunkami zezwalały przepisy tymczasowe). Jak w tych kwestiach zmienił się rynek pracy po pandemii?

Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland: Patrząc na obecny rynek pracy, na pierwszy rzut oka można znaleźć podobieństwa do sytuacji, z jaką mieliśmy do czynienia w czasie pandemii. Zarówno wtedy, jak i teraz firmy mierzą się z dużą niepewnością w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Także pracownicy zastanawiają się, jakie będą ich perspektywy zawodowe.

Uważam jednak, że te dwie sytuacje bardzo się od siebie różnią. Podczas pandemii mieliśmy jasny cel – stworzyć szczepionkę, która pozwoli nam wrócić do normalności. I ten scenariusz się zrealizował. Obecnie nie mamy takiego jednoznacznego warunku, którego spełnienie sprawi, że sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie. Na wyhamowanie rekrutacji w Polsce wpłynęło bowiem kilka czynników gospodarczych i geopolitycznych, na które nie ma jednej recepty.

W przeciwieństwie do kryzysu pandemicznego, organizacje, które teraz doświadczają trudności finansowych, nie otrzymują żadnego wsparcia. Tak więc mimo że decyzje o masowych zwolnieniach zdarzają się w Polsce stosunkowo rzadko, to na rynku obserwujemy post-pandemiczną korektę zatrudnienia. Wielu pracodawców doszło do wniosku, że w okresie ożywienia rekrutacyjnego z lat 2021-2022 przeinwestowało w ludzi. Obecnie zastanawiają się, ilu pracowników rzeczywiście potrzebują, czy uruchomienie kolejnych rekrutacji jest uzasadnione, na ile ich polityka zatrudnienia jest dopasowana do aktualnych potrzeb i możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna - więcej korzyści dla pracodawcy czy pracownika?

REKLAMA

Najczęściej podkreśla się, że wielkim pozytywem kryzysu wywołanego covid-19 jest przeorganizowanie formy wykonywania pracy z pracy stacjonarnej na pracę zdalną. Oczywiście prędzej czy później doszłoby do tego, ale nie w tak rewolucyjnym tempie i nie na tak ogromną skalę. Praca zdalna umożliwiła pracownikom wykonywanie pracy na odległość, a co za tym idzie pozyskiwanie środków do życia. Natomiast pracodawcom zapewniła ciągłość działalności firmy. Niewątpliwie skorzystali na niej jedni i drudzy. Czy można ocenić, kto jest większym beneficjentem pracy zdalnej?

Zyskały na tym obie strony, natomiast w mojej perspektywie to pracownicy są większymi beneficjentami tej sytuacji. Między innymi dlatego, że rzadziej odczuwają minusy pracy zdalnej. W swojej ocenie koncentrują się bowiem na osobistym doświadczeniu – równowadze pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, oszczędności czasu i pieniędzy przeznaczanych na dojazd, przestrzeni do spokojnej pracy.

Pracodawcy z kolei mają nieco szerszy ogląd i doświadczenia. Zaczynają dostrzegać, że długotrwały brak bezpośredniego kontaktu może wpływać na zaangażowanie pracowników, na ich poczucie przynależności i zdrowie psychiczne, na kreatywność i innowacyjność, na których firmy budują swoją przewagę konkurencyjną. Bardzo często nie chodzi wcale o to, że zatrudnieni pracujący zdalnie są mniej produktywni czy pełnią swoje obowiązki gorzej. Problemem jest to, że ludzie, którzy się nie widują, nie wykorzystują w pełni potencjału organizacji.

Jak Pani uważa, kiedy dotarlibyśmy do obecnie obowiązujących standardów home office, gdyby nie było pandemii?

Nie wiem, czy kiedykolwiek byłoby to możliwe. Myślę, że gdyby nie absolutna konieczność pracy zdalnej, która pojawiła się nagle w roku 2020, to firmy na całym świecie do dzisiaj by się zastanawiały czy to zadziała, jak tym zarządzić, kiedy będzie dobry czas na zabudżetowanie funduszy na infrastrukturę IT oraz sprzęt... W wyniku pandemii te decyzje musiały zostać podjęte natychmiast, ponieważ stanowiły o być albo nie być organizacji. Oczywiście nie zawsze były podejmowane najlepiej, wiele firm teraz pewnie podeszłoby do niektórych kwestii inaczej. Jednak do dziś korzystamy z rozwiązań wypracowanych w tym stresującym okresie.  

Nauka wynikająca z pandemii dla pracodawców i działów HR

Jak Pani uważa, co jeszcze pracodawcy wynieśli z czasu pandemii? Czy można wymienić inne konkretne, pozytywne zmiany? Jak zmienił się HR?

Pandemia nauczyła pracodawców, że redukcje zatrudnienia są kosztowne – zwłaszcza kiedy w momencie ożywienia gospodarczego trzeba szybko odbudować zespoły. Myślę, że obecnie wiele firm ostrożniej podchodzi do tego tematu. Wstrzymują się z decyzjami o redukcji zatrudnienia, elastyczniej podchodzą do dystrybucji obowiązków w zespołach, stawiają na upskilling i reskilling.

Procesy rekrutacyjne są krótsze, w dużej mierze odbywają się zdalnie za pośrednictwem wideokonferencji. Rekrutacje stały się bardziej dynamiczne, a pracodawcy przyzwyczaili się do szybszego podejmowania decyzji o wyborze kandydata. Ponadto czas pandemii uwrażliwił firmy na kwestie związane z równowagą pomiędzy życiem i pracą, dobrostanem pracowników oraz ich zdrowiem psychicznym. Te zagadnienia wciąż zajmują ważne miejsce w wielu strategiach HR.

Oferty pracy zdalnej i hybrydowej

Jaki aktualnie jest stosunek ofert pracy zdalnej do ofert pracy stacjonarnej? Czy orientuje się Pani w procentach? Czy łatwo jest znaleźć pracę zdalną lub hybrydową?

Ofert pracy zdalnej i hybrydowej wciąż jest wiele. Widać natomiast, że po kilku latach praktykowania home office, firmy zaczęły analizować, czy zarządzanie rozproszonymi zespołami rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem. Czy można budować kulturę organizacyjną i czerpać jak najwięcej ze współpracy, jeśli ludzie nigdy się nie widzą? Część organizacji dochodzi do wniosku, że regularny, bezpośredni kontakt jest niezbędny.

Z badania Hays opisanego na łamach Raportu płacowego 2024 wynika, że na przestrzeni roku z 6 do 4% spadł odsetek firm pracujących zdalnie, a z 24 do 33% wzrósł odsetek tych działających w modelu hybrydowym, z 2-3 dniami pracy w biurze tygodniowo. Maleje również odsetek organizacji deklarujących, że oferują pracownikom pełną elastyczność wyboru miejsca, z którego będą pracować.

Nastroje pracowników w 2024 roku

Jakie w 2024 roku panują nastroje wśród pracowników? Czy są zdeterminowani do zmiany pracy, czy zadowoleni z obecnych warunków otwierają się na jeszcze bardziej atrakcyjne propozycje?

Specjaliści i menedżerowie w większości optymistycznie patrzą na swoje perspektywy zawodowe na rok 2024, natomiast aż co trzeci nie potrafi ich jednoznacznie ocenić. Pracownicy podobnie jak pracodawcy mierzą się z niepewnością i wnikliwie obserwują rozwój sytuacji. Chociaż odsetek tych, którzy deklarują chęć zmiany pracy pozostaje na tym samym poziomie i oscyluje wokół 20%, to aż 40% deklaruje otwartość na atrakcyjne oferty, nie szukając aktywnie nowego miejsca zatrudnienia.

Wynagrodzenie zazwyczaj jest najważniejsze dla kandydatów i to się nie zmienia. Niezadowolenie z obecnych zarobków jest głównym powodem poszukiwania nowego pracodawcy. Jednak jeśli ktoś ma pracę, którą naprawdę lubi, to do tematu wynagrodzenia będzie w stanie podejść nieco bardziej elastycznie. Stąd też firmy powinny nieustannie ulepszać swoją kulturę organizacji, dostępne możliwości rozwoju, formy doceniania zatrudnionych – również te niefinansowe. Czasem to właśnie te elementy mogą zatrzymać pracownika w organizacji.

Sytuacja pracodawców w 2024 roku

Spójrzmy na rekrutację z drugiej strony – w jakiej sytuacji są obecnie pracodawcy? Czy mają trudności z zatrudnianiem? Jakie są ich plany na 2024 rok?

Pracodawcy planują rekrutować. Takie deklaracje otrzymaliśmy aż od 90% respondentów naszego badania. Natomiast rekrutacje rzadziej niż przed rokiem będą wynikać z tworzenia nowych miejsc pracy, a częściej z potrzeby wypełnienia wakatów powstałych wskutek rotacji pracowników. Jednocześnie – pomimo spowolnienia na rynku pracy – aż 59% z nich oczekuje trudności rekrutacyjnych.

Sytuacja pracodawców będzie zatem trudna. Z jednej strony będą musieli nawigować pomiędzy planami oszczędnościowymi, wysokimi oczekiwaniami finansowymi pracowników i dwiema podwyżkami płacy minimalnej. Trudnością będzie także ułożenie polityki wynagrodzeń w taki sposób, aby możliwe było pozyskiwanie nowych, jak i docenianie obecnych pracowników. Z drugiej strony będą poszukiwać specjalistów z kompetencjami, na które jest wysokie zapotrzebowanie na rynku.

Trendy płacowe 2024

Co mówią obecne trendy płacowe? Czy pracodawcy muszą dostosowywać się do wymagań pracowników?

Często nie mają wyboru, ponieważ wciąż potrzebują specjalistycznych kompetencji, a tych brakuje. Jeśli znajdą idealnego kandydata czy kandydatkę, z wysokiej jakości umiejętnościami, wiedzą ekspercką i doświadczeniem, to będą w stanie zaproponować więcej, dopasować się do oczekiwań. Specjaliści są tego świadomi i pomimo spowolnienia na rynku pracy utrzymują swoje oczekiwania finansowe. Wierzą, że jeśli nie obecny pracodawca, to prędzej czy później inna firma zaoferuje im tyle, ile oczekują.

W wyniku wysokiej inflacji obie strony tracą, natomiast o ile pracownik może ubiegać się o podwyżkę lub zmienić miejsce zatrudnienia, to nie każdy pracodawca może przerzucić wzrost kosztów na klienta. Prowadzi to do poszukiwania oszczędności i bardzo ostrożnych planów podwyżkowych. Jak wynika z badania Hays, w roku 2024 zwiększyć wynagrodzenia o ponad 10% planuje zaledwie 19% firm, a 39% specjalistów uważa, że w tym roku ich zarobki się nie zmienią. Można zatem uznać, że mają większą świadomość tego, w jakiej sytuacji znajdują się ich pracodawcy. Presja płacowa będzie nieco mniejsza niż w szczytowym momencie ożywienia rekrutacyjnego.

Rynek pracy 2024 to rynek kompetencji

Podsumowując, w 2024 roku mamy rynek pracodawcy czy rynek pracownika? Kto obecnie rozdaje karty?

Wiele osób przyzwyczaiło się do sprzyjającej pracownikom sytuacji post-pandemicznej, kiedy niemal każdy mógł bardzo szybko znaleźć pracę. Teraz jest inaczej. W Polsce wciąż jest dużo wakatów, natomiast dobrą i atrakcyjnie wynagradzaną pracę stosunkowo szybko znajdą wyłącznie eksperci, doświadczeni specjaliści, osoby z cennymi kompetencjami.

Stąd też określając polski rynek pracy, możemy posłużyć terminem rynku kompetencji. To one będą określały perspektywy zawodowe kandydatów. Osoby posiadające umiejętności poszukiwane przez firmy będą mogły dyktować warunki, natomiast pozostałe znajdą się w nieco trudniejszej sytuacji.

Należy jednak podkreślić, że w Polsce nie ma i nie będzie rynku pracodawcy. W kraju mierzymy się z niedoborem pracowników oraz luką kompetencji, a naprawie tej sytuacji nie sprzyjają trendy demograficzne. Liczba osób wchodzących na rynek pracy każdego roku jest o ponad 100 tys. niższa od tych, którzy przechodzą na emeryturę. Jednocześnie nie mamy jasnej polityki migracyjnej, która mogłaby zwiększyć dostępność pracowników z kompetencjami, których nam brakuje.

Uważam, że niewiele potrzeba, aby w momencie polepszenia sytuacji gospodarczej rynek znowu jednoznacznie przechylił się w kierunku pracowników.

Bardzo dziękuję za rozmowę.
Redaktor portalu infor.pl Emilia Panufnik

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

REKLAMA

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA