Europejski Rok Umiejętności - trwa do 8 maja 2024
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy przypada Europejski Rok Umiejętności?
- Europejski filar praw socjalnych - podstawa dla Europejskiego Roku Umiejętności (ERU)
- Jaki jest cel Europejskiego Roku Umiejętności?
- Jakie podmioty współpracują przy realizacji inicjatywy Europejskiego Roku Umiejętności?
- Czas do 31 maja 2025 roku na sprawozdanie
Kiedy przypada Europejski Rok Umiejętności?
Parlament Unii Europejskiej i Rada Unii Europejskiej decyzją z dnia 10 maja 2023 r. ogłosiła, że okres od dnia 9 maja 2023 r. do dnia 8 maja 2024 r. ogłasza się "Europejskim Rokiem Umiejętności".
REKLAMA
Europejski filar praw socjalnych - podstawa dla Europejskiego Roku Umiejętności (ERU)
Podstawą dla Europejskiego Roku Umiejętności jest europejski filar praw socjalnych, który wyznacza kluczowe zasady dla zrównoważonego rozwoju pracy i gospodarki w całej UE. Zasady, które odnoszą się do ERU to:
- Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie. Każda osoba ma prawo do edukacji włączającej, charakteryzującej się dobrą jakością, szkoleń i uczenia się przez całe życie w celu utrzymania i nabywania umiejętności, które pozwolą jej w pełni uczestniczyć w życiu społeczeństwa i skutecznie radzić sobie ze zmianami na rynku pracy
- Aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia. Każdy ma prawo do terminowego i dostosowanego do potrzeb wsparcia na rzecz poprawy perspektyw zatrudnienia lub prowadzenia działalności na własny rachunek. Obejmuje to prawo do otrzymania wsparcia w poszukiwaniu pracy, szkoleniu i zmianie kwalifikacji zawodowych. Każdy ma prawo do przeniesienia uprawnień do ochrony socjalnej i do szkolenia w trakcie przekwalifikowania zawodowego. Młodzi ludzie mają prawo do dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dobrej oferty zatrudnienia w ciągu 4 miesięcy od uzyskania statusu bezrobotnego lub ukończenia edukacji. Osoby bezrobotne mają prawo do ciągłego i konsekwentnego wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają prawo do dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia
- Bezpieczne i elastyczne zatrudnienie. Niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń. Należy wspierać przechodzenie w kierunku otwartych form zatrudnienia. Należy zapewnić pracodawcom niezbędną elastyczność, zgodnie z prawodawstwem i układami zbiorowymi, tak by mogli sprawnie dostosowywać się do zachodzących w kontekście gospodarczym zmian. Należy wspierać innowacyjne formy zatrudnienia, które gwarantują wysoką jakość warunków pracy. Należy zachęcać do przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Należy ułatwić mobilność zawodową. Należy zapobiegać powstawaniu stosunków pracy prowadzących do niepewnych warunków pracy, w tym poprzez wprowadzenie zakazu nadużywania nietypowych umów o pracę. Każdy okres próbny powinien mieć rozsądny czas trwania.
Jaki jest cel Europejskiego Roku Umiejętności?
Jak wynika z decyzji Parlamentu Unii Europejskiej i Rady Unii Europejskiej ogólnym celem Europejskiego Roku Umiejętności jest dalsze propagowanie sposobu myślenia o przekwalifikowaniu i podnoszeniu kwalifikacji zgodnie z kompetencjami krajowymi, prawem i praktyką. W szczególności Europejski Rok Umiejętności ma na celu:
- zwiększenie konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
- przyczynienie się do tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału transformacji ekologicznej i cyfrowej w sposób sprawiedliwy społecznie, sprawiedliwy i sprzyjający włączeniu społecznemu
- promowanie równego dostępu do rozwoju umiejętności
- zmniejszenie nierówności i segregacji w kształceniu i szkoleniu
- przyczynienie się do ustawicznego uczenia się i rozwoju kariery zawodowej
- rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej poprzez wyeliminowanie luk i niedopasowania umiejętności do potrzeb rynku pracy
- promowanie zwiększonych, skuteczniejszych i sprzyjających włączeniu społecznemu inwestycji na wszystkich szczeblach, między innymi przez pracodawców publicznych i prywatnych, w szczególności MŚP, we wszelkie formy przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, kształcenia i szkolenia w celu wykorzystania pełnego potencjału obecnej i przyszłej siły roboczej w Unii, w tym w celu wspierania ludzi w zarządzaniu zmianą pracy, aktywnym starzeniem się i korzystaniu z nowych możliwości, jakie niesie ze sobą trwająca transformacja gospodarcza
- konferencje online i stacjonarne, dyskusje na forach i inne wydarzenia mające na celu promowanie debaty na temat roli i wkładu polityki w zakresie umiejętności.
Jakie podmioty współpracują przy realizacji inicjatywy Europejskiego Roku Umiejętności?
Przy realizacji Europejskiego Roku Umiejętności dochodzi do współpracy: Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Międzynarodowej Organizacji Pracy, agencji unijnych, w szczególności Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, Europejskiego Urzędu ds. Pracy, Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Europejskiej Fundacji Kształcenia i Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa.
Czas do 31 maja 2025 roku na sprawozdanie
Do 31 maja 2025 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów sprawozdanie z realizacji, wyników i ogólnej oceny inicjatyw przewidzianych w niniejszej decyzji i realizowanych w państwach członkowskich i w całej Unii.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat