REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Rok Umiejętności - trwa do 8 maja 2024

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Europejski Rok Umiejętności - trwa do 8 maja 2024
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest Europejski Rok Umiejętności? Jakie są zadania i cele na Europejski Rok Umiejętności? W ramach tej inicjatywy z UE współpracuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Spraw Oświaty, Nauki i Kultury oraz Międzynarodowa Organizacja Pracy.

Kiedy przypada Europejski Rok Umiejętności?

Parlament Unii Europejskiej i Rada Unii Europejskiej decyzją z dnia 10 maja 2023 r. ogłosiła, że okres od dnia 9 maja 2023 r. do dnia 8 maja 2024 r. ogłasza się "Europejskim Rokiem Umiejętności".

REKLAMA

Autopromocja

Europejski filar praw socjalnych - podstawa dla Europejskiego Roku Umiejętności (ERU)

Podstawą dla Europejskiego Roku Umiejętności jest europejski filar praw socjalnych, który wyznacza kluczowe zasady dla zrównoważonego rozwoju pracy i gospodarki w całej UE. Zasady, które odnoszą się do ERU to:

  • Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie. Każda osoba ma prawo do edukacji włączającej, charakteryzującej się dobrą jakością, szkoleń i uczenia się przez całe życie w celu utrzymania i nabywania umiejętności, które pozwolą jej w pełni uczestniczyć w życiu społeczeństwa i skutecznie radzić sobie ze zmianami na rynku pracy
  • Aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia. Każdy ma prawo do terminowego i dostosowanego do potrzeb wsparcia na rzecz poprawy perspektyw zatrudnienia lub prowadzenia działalności na własny rachunek. Obejmuje to prawo do otrzymania wsparcia w poszukiwaniu pracy, szkoleniu i zmianie kwalifikacji zawodowych. Każdy ma prawo do przeniesienia uprawnień do ochrony socjalnej i do szkolenia w trakcie przekwalifikowania zawodowego. Młodzi ludzie mają prawo do dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub dobrej oferty zatrudnienia w ciągu 4 miesięcy od uzyskania statusu bezrobotnego lub ukończenia edukacji. Osoby bezrobotne mają prawo do ciągłego i konsekwentnego wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają prawo do dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia
  • Bezpieczne i elastyczne zatrudnienie. Niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń. Należy wspierać przechodzenie w kierunku otwartych form zatrudnienia. Należy zapewnić pracodawcom niezbędną elastyczność, zgodnie z prawodawstwem i układami zbiorowymi, tak by mogli sprawnie dostosowywać się do zachodzących w kontekście gospodarczym zmian. Należy wspierać innowacyjne formy zatrudnienia, które gwarantują wysoką jakość warunków pracy. Należy zachęcać do przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Należy ułatwić mobilność zawodową. Należy zapobiegać powstawaniu stosunków pracy prowadzących do niepewnych warunków pracy, w tym poprzez wprowadzenie zakazu nadużywania nietypowych umów o pracę. Każdy okres próbny powinien mieć rozsądny czas trwania.

Jaki jest cel Europejskiego Roku Umiejętności?

Jak wynika z decyzji Parlamentu Unii Europejskiej i Rady Unii Europejskiej ogólnym celem Europejskiego Roku Umiejętności jest dalsze propagowanie sposobu myślenia o przekwalifikowaniu i podnoszeniu kwalifikacji zgodnie z kompetencjami krajowymi, prawem i praktyką. W szczególności Europejski Rok Umiejętności ma na celu:

  1. zwiększenie konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
  2. przyczynienie się do tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy, z myślą o wykorzystaniu pełnego potencjału transformacji ekologicznej i cyfrowej w sposób sprawiedliwy społecznie, sprawiedliwy i sprzyjający włączeniu społecznemu
  3. promowanie równego dostępu do rozwoju umiejętności
  4. zmniejszenie nierówności i segregacji w kształceniu i szkoleniu
  5. przyczynienie się do ustawicznego uczenia się i rozwoju kariery zawodowej
  6. rozwiązanie problemu niedoboru siły roboczej poprzez wyeliminowanie luk i niedopasowania umiejętności do potrzeb rynku pracy
  7. promowanie zwiększonych, skuteczniejszych i sprzyjających włączeniu społecznemu inwestycji na wszystkich szczeblach, między innymi przez pracodawców publicznych i prywatnych, w szczególności MŚP, we wszelkie formy przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, kształcenia i szkolenia w celu wykorzystania pełnego potencjału obecnej i przyszłej siły roboczej w Unii, w tym w celu wspierania ludzi w zarządzaniu zmianą pracy, aktywnym starzeniem się i korzystaniu z nowych możliwości, jakie niesie ze sobą trwająca transformacja gospodarcza
  8. konferencje online i stacjonarne, dyskusje na forach i inne wydarzenia mające na celu promowanie debaty na temat roli i wkładu polityki w zakresie umiejętności.

Jakie podmioty współpracują przy realizacji inicjatywy Europejskiego Roku Umiejętności?

Przy realizacji Europejskiego Roku Umiejętności dochodzi do współpracy: Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Międzynarodowej Organizacji Pracy, agencji unijnych, w szczególności Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, Europejskiego Urzędu ds. Pracy, Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Europejskiej Fundacji Kształcenia i Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa.

Czas do 31 maja 2025 roku na sprawozdanie

Do 31 maja 2025 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów sprawozdanie z realizacji, wyników i ogólnej oceny inicjatyw przewidzianych w niniejszej decyzji i realizowanych w państwach członkowskich i w całej Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA