REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia zachęcają kandydatów do pracy w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karolina Mózgowiec
Szkolenia zachęcają kandydatów do pracy w firmie
Szkolenia zachęcają kandydatów do pracy w firmie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia okazują się najpopularniejszą zachętą do pracy w firmie. Jakie bariery napotykają pracodawcy planujący doszkalać pracowników? Jakie korzyści przynosi inwestycja w pracowników?

Szkolenia zachęcają do pracy

Aby przyciągnąć kandydatów do pracy, 60 proc. pracodawców oferuje szkolenia; 45 proc. podwyższa wynagrodzenia, by uczynić swoją ofertę bardziej atrakcyjną - wynika z raportu ManpowerGroup. Część firm jest skłonna obniżyć swoje wymagania wobec potencjalnych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Według raportu ponad ośmiu na dziesięciu polskich pracodawców zgłasza trudności związane z rekrutacją kadry dysponującej pożądanymi kompetencjami. By zapełnić wakaty, najczęściej stosowaną przez pracodawców zachętą (60 proc.) są szkolenia, rozwój umiejętności i opieka mentorska. 46 proc. firm wprowadza systemy poleceń i związane z nimi bonusy, a 45 proc. deklaruje, że podwyższa wynagrodzenia, by uczynić swoją ofertę bardziej atrakcyjną. Pracodawcy przyznają też, że proponują potencjalnym pracownikom elastyczne godziny wykonywania zadań (44 proc.) i większą liczbę benefitów pozapłacowych (32 proc.).

Część firm w celu przyciągnięcia kandydatów obniża swoje wymagania dotyczące doświadczenia i kwalifikacji (32 proc.). Najrzadziej stosowaną zachętą jest elastyczność w wyborze miejsca pracy. Takie rozwiązanie proponuje personelowi 26 proc. przedsiębiorstw.

Szkolenia dla pracowników - jakie bariery?

Ankietowani pracodawcy zostali też zapytani, z jakimi barierami muszą się mierzyć, chcąc rozwijać w swoich organizacjach programy szkoleniowe podnoszące kwalifikacje lub pomagające w nabywaniu nowych. 25 proc. wskazało, że największą barierą są dla nich kwestie finansowe, a 21 proc. - brak czasu na realizację takich programów. Co dziesiąty pracodawca stwierdził, że przeszkodą jest brak dostępu do odpowiednich partnerów biznesowych, którzy pomogą w profesjonalnym przeszkoleniu kadry. Tyle samo firm uznało, że nie rozwija programów podnoszenia kwalifikacji, ponieważ nie widzi takiej potrzeby. Pozostałe ograniczenia wskazywane przez przedsiębiorców dotyczą zaangażowania kadry zarządzającej (7 proc.), braku opracowanej strategii podnoszenia kwalifikacji w firmie (7 proc.) oraz niezrozumienia potrzeb rozwojowych w dziale HR (3 proc.).

Jakich pracowników szkolą pracodawcy?

Prawie połowa pracodawców (45 proc.) przyznała, że najczęściej oferuje szkolenia wyżej wykwalifikowanym pracownikom zatrudnionym już w organizacji. Podobny odsetek (44 proc.) odpowiedział, że najczęściej na szkolenia może liczyć niżej wykwalifikowany personel. Mniejsze szanse na udział w programach podnoszących kwalifikacje mają natomiast studenci i absolwenci będący dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej. W ich rozwój inwestuje 28 proc. pracodawców. Podobnie jest w przypadku pracowników 50+ oraz grup niedostatecznie reprezentowanych w firmach. Udział w programach podnoszących kwalifikacje lub pomagających w nabywaniu nowych proponuje im odpowiednio 21 proc. i 15 proc. organizacji. 14 proc. pracodawców nie zamierza inwestować w rozwój żadnej z wymienionych grup.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inwestycja w rozwój pracowników - korzyści

"Rozwój pracowników prowadzony w zgodzie ze strategią biznesową firmy to ogromna szansa dla organizacji. Długofalowe zarządzanie talentami utrzymuje wysokie dopasowanie kompetencji kadry do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki temu zatrudnione osoby czują, że przynoszą organizacji wymierne rezultaty. Organizacje, które inwestują w rozwój swoich pracowników, tworzą kulturę uczenia się przez całe życie, co jest niezwykle ważne w dynamicznie zmieniającym się świecie pracy. Takie firmy zyskują markę pracodawcy z wyboru i przyciągają najlepszych specjalistów" - skomentowała Agnieszka Krzemień z ManpowerGroup.

Dodała, że rozwój umiejętności personelu nie zawsze musi się wiązać z dużym nakładem finansowym, ponadto powinien dotyczyć każdej grupy pracowników.

Dane pochodzą z badań "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia" oraz "Niedobór talentów".

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

REKLAMA

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA