REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benefity pracownicze - przykłady

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Benefity pracownicze, pozapłacowe, bonusy, dodatki do wynagrodzenia - przykłady
Benefity pracownicze, pozapłacowe, bonusy, dodatki do wynagrodzenia - przykłady
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Benefity pracownicze świadczą o kulturze organizacyjnej firmy. Oto przykłady najbardziej popularnych, ale i bardziej oryginalnych benefitów pozapłacowych. Coraz częściej pracownik ma możliwość wyboru oferowanych dodatków.

Benefity pracownicze - możliwość wyboru

Przeglądając oferty pracy, bardzo często można zobaczyć listę benefitów oferowanych przez danego pracodawcę. Tego typu świadczenia mogą dużo powiedzieć o kulturze organizacyjnej w danej firmie. W benefity pracownicze inwestują głównie duże firmy, ale i mniejsze przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po tę formę świadczeń pozapłacowych.

REKLAMA

Autopromocja

Nie istnieje taki pakiet benefitów, który zadowoliłby wszystkich pracowników. Obecne podejście większości pracodawców zmierza w kierunku zbudowania w miarę elastycznej oferty świadczeń, spośród których pracownicy mogą wybrać te, które są dla nich najbardziej atrakcyjne. Takie rozwiązanie daje pracownikom możliwość wyboru, co może przełożyć się na większe zaangażowanie i przywiązanie do firmy.

Benefity pracownicze - czym są?

Benefity to nic innego jak pozapłacowe dodatki do pensji. Celem oferowania benefitów jest motywowanie i dodatkowe wynagradzanie zatrudnionych, a także budowanie ich lojalności wobec pracodawcy. Należy jednak zaznaczyć, że są to dodatki nieobowiązkowe dla pracodawcy.

Rola benefitów pracowniczych sprowadza się do dwóch funkcji:

  1. budowania lojalności zatrudnionej załogi – osoby zatrudnione w firmie oferującej atrakcyjne dla pracownika dodatkowe benefity mają poczucie, że pracodawca troszczy się o ich komfort. Odwdzięczają się więc tym samym, doceniając swoje miejsce pracy i z zaangażowaniem wypełniając swoje obowiązki. Co ciekawe, udowodniono jednocześnie, że dobre samopoczucie pracowników wpływa również na lojalność klientów.
  2. wpływania na decyzje kandydatów o podjęciu pracy w danej firmie – w procesie rekrutacyjnym dodatki motywacyjne takie jak benefity odgrywają dość istotną rolę. W przypadku kilku bliźniaczych ofert, to one mogą być decydujące przy ostatecznym wyborze. 

Benefity pozapłacowe a potrzeby pracowników

Dobry benefit powinien odpowiadać na potrzeby pracownika (rozwiązywać jego problemy, eliminować bolączki, po prostu ułatwiać życie). Warto uzależniać je nie tylko od stażu pracy czy doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim specyfiki wykonywanej pracy czy sytuacji życiowej w ogóle. Dokonanie właściwego wyboru benefitów, ma na celu zachęcenie nowych pracowników, zwłaszcza najlepszych specjalistów do podjęcia pracy w danej firmie oraz pomoże budować ich lojalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrym krokiem w stronę pracowników jest zapytanie o ich potrzeby, preferencje i ocenę użyteczności dotychczasowych benefitów, aby dostosować się do ich potrzeb, a przy tym stać się bardziej wartościowym pracodawcą. 

Najnowsze badania wskazują, że aby pozostać atrakcyjnym na rynku pracodawcy, warto pomyśleć o odpowiedzi na potrzeby pracowników i zadbać o employer branding. W jego wyniku o pracodawcy dowiaduje się więcej osób zarówno z bliższego jak i dalszego otoczenia, które w przyszłości mogą być zainteresowane podjęciem pracy w firmie.

Benefity w czasie pandemii COVID

Podczas pandemii wiele aspektów pracowniczych uległo zmianie, również w kwestii benefitów. Wiele firm zrezygnowało zupełnie z części benefitów, inne zaproponowały nowe. Odwołano niemal wszystkie imprezy firmowe, a cięcia dotknęły nawet szkoleń.

O wpływie pandemii na benefity pracownicze pisaliśmy w artykule: Benefity pracownicze w czasie pandemii COVID

Przedsiębiorstwa, które potrafią wykazać się elastycznością w kształtowaniu polityki benefitowej, reagują na zmieniające się trendy czy potrzeby pracowników osiągają wyższe pozycje na rynku. Są atrakcyjnym pracodawcą w oczach wykwalifikowanych kandydatów oraz pozytywnie wpływają na lojalność i motywację zatrudnionych pracowników. 

Benefity pracownicze - przykłady

Do najpopularniejszych benefitów pracowniczych w Polsce należą wszelkiego rodzaju benefity zdrowotneubezpieczenia, pakiety sportowe czy prywatna opieka medyczna. Dość popularne są również dofinansowania do szkoleń, nauki języków obcych, zniżki i bony zakupowe, paczki świąteczne dla dzieci oraz dofinansowanie posiłków, bilety do kina, darmowe miejsce parkingowe, dodatkowy płatny urlop czy elastyczne godziny czasu pracy.

Do bardziej oryginalnych zaliczyć można: ogródek z grillem, pokój relaksu, dodatkowy dzień wolny od pracy z okazji urodzin czy nawet biuro przyjazne zwierzakom.

Na zachodzie, choć również zdarzają się również i w naszym kraju firmy, które oferują akupunkturę w pracy, usługi sprzątające mieszkanie, żłobek dla dzieci pracowników czy pokój na drzemki.

Wszystkie oryginalne benefity i nietypowe sposoby motywowania pozafinansowego świadczą o tym, że w nowocześnie zarządzanych organizacjach pracownicy są rzeczywiście traktowani jako najcenniejsze firmowe „zasoby”. A zadowolenie pracownika przekłada się na efektywność dla firmy.

"Benefity pracownicze" po angielsku (słownik)

employee benefits

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA