Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

REKLAMA
REKLAMA
W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.
- Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową
- Jawność wynagrodzeń w ogłoszeniach. Sejm za
Dyrektor ds. Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC Sandra Żywicka – Sztul oceniła w rozmowie z redakcją Infor.pl, że nowelizacja Kodeksu Pracy jest krokiem w stronę większej przejrzystości i zgodności z przepisami unijnymi. Wprowadzenie obowiązku publikacji widełek płacowych oraz prawa pracowników do informacji o wynagrodzeniach – zarówno własnych, jak i średnich na podobnych stanowiskach z podziałem na płeć – to działania, które odpowiadają na zalecenia unijnej dyrektywy w sprawie przejrzystości wynagrodzeń (UE 2023/970), którą państwa członkowskie muszą wdrożyć do czerwca 2026 r. – powiedziała ekspertka.
REKLAMA
Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową
REKLAMA
Przypomniała także dane Eurostatu, według których, luka płacowa w Polsce w 2023 roku wynosiła 4,5 proc., co jest niższym wynikiem niż średnia unijna (12,7 proc.). Dane te nie uwzględniają różnic wynikających z rodzaju umowy, sektora czy stanowiska – zaznaczyła. Dodała, że badania GUS oraz niezależnych instytutów pokazują, że w niektórych branżach i grupach zawodowych luka ta może sięgać kilkunastu procent. W krajach, które wcześniej wdrożyły podobne rozwiązania – jak np. Austria, Niemcy czy Hiszpania – zaobserwowano zarówno większą świadomość pracowników co do swoich praw, jak i stopniowe zmniejszanie różnic płacowych. Jawność nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową - podkreśliła Żywicka – Sztul.
Z ekonomicznego punktu widzenia, zwiększenie jawności wynagrodzeń poprawia efektywność rynku pracy, choć początkowo może być traktowane przez pracodawców jak dodatkowe obciążenie– według badań platform takich jak Glassdoor i LinkedIn, ogłoszenia zawierające konkretne widełki płacowe generują o 20–30% więcej aplikacji i skracają czas rekrutacji - podsumowała.
Polecamy: Wynagrodzenia 2025 oraz Wideoszkolenie: Wynagrodzenia 2025
Jawność wynagrodzeń w ogłoszeniach. Sejm za
W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali nowelizację Kodeksu pracy. Nowela wprowadza obowiązek przedstawiania przez pracodawców uwzględnianie proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Pracodawca nie będzie mógł zakazać lub uniemożliwić pracownikowi ujawniania informacji o jego wynagrodzeniu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA