REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana pracodawcy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Zmiana pracodawcy. /Fot. Fotolia
Zmiana pracodawcy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy pracodawca, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie każdy z nas jest jednak na taką zmianę gotowy.

Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Sondaż "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad pokazuje, że Polacy są jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodów w UE. W rzeczywistości jednak do jej zmiany podchodzimy bardzo sceptycznie i wykazujemy umiarkowaną gotowość w tym względzie. Większość z nas z różnych powodów, decyduje się wykonywać niesatysfakcjonującą pracę z obawy przed ryzykiem jakie niesie nowe miejsce. A przecież nowa praca to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim nowe możliwości, zadania oraz kontakty. Czasem więc warto pomyśleć o jej zmianie, ponieważ to pozytywnie wpłynie na nasze życie.

REKLAMA

Wyznaczajmy cele

Nowy rozdział w karierze wiąże się z otwartością i gotowością na zmiany. By starania o upragnioną posadę były efektywne, niezbędna jest konsekwencja i wiara we własne siły. Bardzo często, na drodze do pracy naszych marzeń wykonujemy różnorodne zajęcia i nie zawsze są one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Pamiętajmy jednak, że tylko w taki sposób możemy zgromadzić niezbędne doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości. Najważniejsze jest, aby nigdy nie porzucać naszych planów, a szukać ścieżek dotarcia do nich – tłumaczy Małgorzata Majewska.

Podnośmy kompetencje

Obecnie, na rynku pracy liczą się przede wszystkim kompetencje. I to nie tylko te twarde, tj. jak wiedza, czy doświadczenie, ale również te miękkie, czyli umiejętności komunikacyjne czy praca zespołowa. Warto więc dbać o ich ciągły rozwój, a także zdobywanie nowych. Inwestycja w warsztaty doszkalające, studia podyplomowe, czy kursy języków obcych (nie tylko angielskiego), nie będzie więc czasem straconym, i bez wątpienia podniesie naszą wartość na rynku pracy. Warto więc wziąć sobie do serca słowa Alvina Toflera „Analfabetami XXI wieku, nie będą Ci, którzy nie umieją czytać i pisać, ale Ci, którzy nie potrafią się uczyć, oduczać i uczyć na nowo”.

Redakcja poleca: Personel i Zarządzanie

Pracujmy nad mocnymi stronami

Bardzo często zamiast nad rozwijaniem naszych mocnych stron, skupiamy się nad słabymi, chcąc w ten sposób pokazać nasze zaangażowanie. Warto jednak w sposób ciągły doskonalić nasze atuty i to właśnie im poświęcić najwięcej wysiłku. Poprzez pokazanie naszej wiedzy eksperckiej w jednej dziedzinie, możemy liczyć na docenienie nas jako pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

Bądźmy odważni

Pewność siebie oraz konsekwencja to cechy, które ułatwią osiągnięcie zawodowych marzeń – nawet jeśli początkowo wydawały się one mało realne. Zamiast czekać więc na odmianę losu, warto wziąć sprawy w swoje ręce. Jeśli wysyłamy CV w odpowiedzi na ofertę pracy, warto wykazać się inicjatywą i zadzwonić do pracodawcy z pytanie, czy dokumenty dotarły i czy wszystko jest w porządku. W ten sposób pokażemy nasze zaangażowanie i zainteresowanie pracą w danej firmie – radzi Małgorzata Majewska.

Pierwszy dzień w pracy

Nie bójmy się pracy na własny rachunek

Zdarza się, że po wielu latach pracy na etacie, chcemy otworzyć własną firmę. Nie ma w tym nic złego. Praca na własny rachunek kusi nas przede wszystkim niezależnością i możliwościami realizacji własnych marzeń zawodowych. Kreatywny pomysł na własną firmę to jednak nie wszystko. Zanim podejmiemy decyzje o odejściu i otworzeniu własnej firmy, warto przeanalizować sytuację finansową i sprawdzić, czy na tym etapie jest nas na ten krok stać. Jeśli mamy wątpliwości, zasięgnijmy porady specjalistów, najlepiej posiadających doświadczenie w biznesie – podsumowuje Małgorzata Majewska.

Menedżerskie ryzyko, czyli kilka słów o wypaleniu zawodowym

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA