REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ponownie polubić swoją pracę?

Joanna Kuzub
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy praca nas męczy i staje się udręką, należy zastanowić się nad jej zmianą. Czasami jednak wystarczą mniej radykalne rozwiązania, aby poczuć się lepiej. Co możemy zrobić, aby zmienić swój stosunek do wykonywanej pracy? Jak ponownie polubić swoją pracę?

Wiele czasu spędzamy w miejscu zatrudnienia, dlatego ważne jest, aby dawało nam ono satysfakcję. Praca powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale przede wszystkim zadowolenie. Człowiek, który jest usatysfakcjonowany swoją zawodową działalnością, to człowiek zrealizowany.

REKLAMA

Autopromocja

Koncentracja na pozytywnych aspektach dotychczasowej pracy

Na ogół łatwiej koncentrujemy się na rzeczach negatywach i znacznie dłużej je pamiętamy. Narzekając na pracę, bardzo szybko przychodzą nam też do głowy kolejne jej słabe strony. Warto jednak skupić się i spróbować wyszukać jej pozytywnych aspektów. Mało prawdopodobne jest, aby nasza praca składała się wyłącznie z samych negatywnych elementów, często to my sami, w sytuacji wypalenia zawodowego, utrwalamy to przekonanie.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Tymczasem wystarczy pomyśleć o czymś pozytywnym i zastanowić się, czy nie jest to rekompensata dla obszarów, z których nie jesteśmy zadowoleni. Na przykład, jeśli według nas wynagrodzenie, które otrzymujemy jest za niskie a podwyżka pozostaje w strefie marzeń, to zastanówmy się, czy np. zgrany zespół, gdzie czujemy się komfortowo i zawsze możemy liczyć na dobre słowo oraz pomoc, w pewien sposób nam tego nie kompensuje?

Szansa na rozwój

Warto podchodzić do pracy jak do możliwości realizowania swojego potencjału, podnoszenia kwalifikacji, dążenia do awansu. Każdą pracę powinniśmy traktować jako szansę, a nie przeszkodę na swojej drodze zawodowej. Czym więcej sił będziemy wkładać w wykonywaną pracę, i swój rozwój, tym wyższy poziom satysfakcji osiągniemy. Oddanie się w wir pracy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na koniec dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli stanowisko, na którym pracujemy, nie odpowiada nam, na przykład z powodu braku możliwości rozwoju warto porozmawiać o tym z kierownictwem. Pracodawcy cenią aktywnych pracowników i jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli jest taka możliwość to zlecą nam inne zadania lub przy okazji awansu będą mieli na uwadze naszą kandydaturę.

Polecamy także: Zaangażowanie pracowników

Jeśli szef nie jest zadowolony z naszej pracy lub współpracownicy nas nie lubią, postarajmy się znaleźć przyczynę takiego stanu i ją wyjaśnić.

Powodów niechęci ze strony otoczenia może być wiele, czasem są tak drobne, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Zdarza się, na przykład, iż wypełniając polecane zadania, popełniamy drobne błędy, które później nasz pracodawca lub współpracownik zmuszeni są poprawiać, a my, nie mając o nich pojęcia, uważamy krytykę za niesłuszną. Warto jest w takich sytuacjach prosić o wyjaśnienia, zamiast niepotrzebnie wpadać we frustrację.

Feng shui

Uporządkowane miejsce pracy wpływa na koncentrację oraz pozwala wydobyć energię twórczą. W związku z tym warto uporządkować swoje biurko: odpowiednio ustawić na nim rzeczy, zepsute przedmioty naprawić lub wyrzucić, zadbać o odpowiednie oświetlenie. Według zasad feng shui miejsce, w którym stoi biurko, jego kształt, kolor również mają wpływ na naszą pracę. Rady? Okno nie powinno znajdować się za naszymi plecami. Biurko powinno mieć kształt prostokąta lub kwadratu i być w odcieniach koloru brązowego. Jeśli praca polega na dokładności, powinno zajmować wschodnią część pomieszczenia, jeżeli na kreatywności – zachodnią.

Zadowolenie z pracy w sposób znaczący wpływa na jakość życia, nastrój oraz na zdrowie. Zatem warto na nowo polubić swoją pracę…

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA