REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ponownie polubić swoją pracę?

Joanna Kuzub
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia
Jak powonie polubić swoją pracę? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy praca nas męczy i staje się udręką, należy zastanowić się nad jej zmianą. Czasami jednak wystarczą mniej radykalne rozwiązania, aby poczuć się lepiej. Co możemy zrobić, aby zmienić swój stosunek do wykonywanej pracy? Jak ponownie polubić swoją pracę?

Wiele czasu spędzamy w miejscu zatrudnienia, dlatego ważne jest, aby dawało nam ono satysfakcję. Praca powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale przede wszystkim zadowolenie. Człowiek, który jest usatysfakcjonowany swoją zawodową działalnością, to człowiek zrealizowany.

REKLAMA

Autopromocja

Koncentracja na pozytywnych aspektach dotychczasowej pracy

Na ogół łatwiej koncentrujemy się na rzeczach negatywach i znacznie dłużej je pamiętamy. Narzekając na pracę, bardzo szybko przychodzą nam też do głowy kolejne jej słabe strony. Warto jednak skupić się i spróbować wyszukać jej pozytywnych aspektów. Mało prawdopodobne jest, aby nasza praca składała się wyłącznie z samych negatywnych elementów, często to my sami, w sytuacji wypalenia zawodowego, utrwalamy to przekonanie.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Tymczasem wystarczy pomyśleć o czymś pozytywnym i zastanowić się, czy nie jest to rekompensata dla obszarów, z których nie jesteśmy zadowoleni. Na przykład, jeśli według nas wynagrodzenie, które otrzymujemy jest za niskie a podwyżka pozostaje w strefie marzeń, to zastanówmy się, czy np. zgrany zespół, gdzie czujemy się komfortowo i zawsze możemy liczyć na dobre słowo oraz pomoc, w pewien sposób nam tego nie kompensuje?

Szansa na rozwój

Warto podchodzić do pracy jak do możliwości realizowania swojego potencjału, podnoszenia kwalifikacji, dążenia do awansu. Każdą pracę powinniśmy traktować jako szansę, a nie przeszkodę na swojej drodze zawodowej. Czym więcej sił będziemy wkładać w wykonywaną pracę, i swój rozwój, tym wyższy poziom satysfakcji osiągniemy. Oddanie się w wir pracy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na koniec dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli stanowisko, na którym pracujemy, nie odpowiada nam, na przykład z powodu braku możliwości rozwoju warto porozmawiać o tym z kierownictwem. Pracodawcy cenią aktywnych pracowników i jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli jest taka możliwość to zlecą nam inne zadania lub przy okazji awansu będą mieli na uwadze naszą kandydaturę.

Polecamy także: Zaangażowanie pracowników

Jeśli szef nie jest zadowolony z naszej pracy lub współpracownicy nas nie lubią, postarajmy się znaleźć przyczynę takiego stanu i ją wyjaśnić.

Powodów niechęci ze strony otoczenia może być wiele, czasem są tak drobne, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Zdarza się, na przykład, iż wypełniając polecane zadania, popełniamy drobne błędy, które później nasz pracodawca lub współpracownik zmuszeni są poprawiać, a my, nie mając o nich pojęcia, uważamy krytykę za niesłuszną. Warto jest w takich sytuacjach prosić o wyjaśnienia, zamiast niepotrzebnie wpadać we frustrację.

Feng shui

Uporządkowane miejsce pracy wpływa na koncentrację oraz pozwala wydobyć energię twórczą. W związku z tym warto uporządkować swoje biurko: odpowiednio ustawić na nim rzeczy, zepsute przedmioty naprawić lub wyrzucić, zadbać o odpowiednie oświetlenie. Według zasad feng shui miejsce, w którym stoi biurko, jego kształt, kolor również mają wpływ na naszą pracę. Rady? Okno nie powinno znajdować się za naszymi plecami. Biurko powinno mieć kształt prostokąta lub kwadratu i być w odcieniach koloru brązowego. Jeśli praca polega na dokładności, powinno zajmować wschodnią część pomieszczenia, jeżeli na kreatywności – zachodnią.

Zadowolenie z pracy w sposób znaczący wpływa na jakość życia, nastrój oraz na zdrowie. Zatem warto na nowo polubić swoją pracę…

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA