Jak ponownie polubić swoją pracę?
REKLAMA
REKLAMA
Wiele czasu spędzamy w miejscu zatrudnienia, dlatego ważne jest, aby dawało nam ono satysfakcję. Praca powinna przynosić nie tylko korzyści materialne, ale przede wszystkim zadowolenie. Człowiek, który jest usatysfakcjonowany swoją zawodową działalnością, to człowiek zrealizowany.
REKLAMA
Koncentracja na pozytywnych aspektach dotychczasowej pracy
Na ogół łatwiej koncentrujemy się na rzeczach negatywach i znacznie dłużej je pamiętamy. Narzekając na pracę, bardzo szybko przychodzą nam też do głowy kolejne jej słabe strony. Warto jednak skupić się i spróbować wyszukać jej pozytywnych aspektów. Mało prawdopodobne jest, aby nasza praca składała się wyłącznie z samych negatywnych elementów, często to my sami, w sytuacji wypalenia zawodowego, utrwalamy to przekonanie.
Zobacz również serwis: Motywowanie
Tymczasem wystarczy pomyśleć o czymś pozytywnym i zastanowić się, czy nie jest to rekompensata dla obszarów, z których nie jesteśmy zadowoleni. Na przykład, jeśli według nas wynagrodzenie, które otrzymujemy jest za niskie a podwyżka pozostaje w strefie marzeń, to zastanówmy się, czy np. zgrany zespół, gdzie czujemy się komfortowo i zawsze możemy liczyć na dobre słowo oraz pomoc, w pewien sposób nam tego nie kompensuje?
Szansa na rozwój
Warto podchodzić do pracy jak do możliwości realizowania swojego potencjału, podnoszenia kwalifikacji, dążenia do awansu. Każdą pracę powinniśmy traktować jako szansę, a nie przeszkodę na swojej drodze zawodowej. Czym więcej sił będziemy wkładać w wykonywaną pracę, i swój rozwój, tym wyższy poziom satysfakcji osiągniemy. Oddanie się w wir pracy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na koniec dnia.
Jeśli stanowisko, na którym pracujemy, nie odpowiada nam, na przykład z powodu braku możliwości rozwoju warto porozmawiać o tym z kierownictwem. Pracodawcy cenią aktywnych pracowników i jest duże prawdopodobieństwo, że jeżeli jest taka możliwość to zlecą nam inne zadania lub przy okazji awansu będą mieli na uwadze naszą kandydaturę.
Polecamy także: Zaangażowanie pracowników
Jeśli szef nie jest zadowolony z naszej pracy lub współpracownicy nas nie lubią, postarajmy się znaleźć przyczynę takiego stanu i ją wyjaśnić.
Powodów niechęci ze strony otoczenia może być wiele, czasem są tak drobne, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Zdarza się, na przykład, iż wypełniając polecane zadania, popełniamy drobne błędy, które później nasz pracodawca lub współpracownik zmuszeni są poprawiać, a my, nie mając o nich pojęcia, uważamy krytykę za niesłuszną. Warto jest w takich sytuacjach prosić o wyjaśnienia, zamiast niepotrzebnie wpadać we frustrację.
Feng shui
Uporządkowane miejsce pracy wpływa na koncentrację oraz pozwala wydobyć energię twórczą. W związku z tym warto uporządkować swoje biurko: odpowiednio ustawić na nim rzeczy, zepsute przedmioty naprawić lub wyrzucić, zadbać o odpowiednie oświetlenie. Według zasad feng shui miejsce, w którym stoi biurko, jego kształt, kolor również mają wpływ na naszą pracę. Rady? Okno nie powinno znajdować się za naszymi plecami. Biurko powinno mieć kształt prostokąta lub kwadratu i być w odcieniach koloru brązowego. Jeśli praca polega na dokładności, powinno zajmować wschodnią część pomieszczenia, jeżeli na kreatywności – zachodnią.
Zadowolenie z pracy w sposób znaczący wpływa na jakość życia, nastrój oraz na zdrowie. Zatem warto na nowo polubić swoją pracę…
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat