reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Hobby pomaga w pracy

Hobby pomaga w pracy

Hobby pomaga w pracy. Wpływ hobby na pracę zauważyli nie tylko psychologowie. Coraz więcej dużych firm i korporacji wprowadza specjalne programy przeznaczone dla swoich pracowników, które mają im pomóc w realizowaniu różnych pasji w wolnym czasie.

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

Szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik

Tendencje depresyjne u osób, które nie mają hobby, występują znacznie częściej. Zazwyczaj osoby, które twierdzą, że po pracy się nudzą lub też wykonują jedynie domowe obowiązki, częściej bywają sfrustrowane, co przekłada się na jakość ich pracy. Najtrudniej jest jednak osobom, które swojej pracy nie lubią, natomiast poza nią brakuje im jakichkolwiek zajęć, sprawiających przyjemność. W takiej sytuacji, nawet najbardziej pospolita czynność, jak oglądanie telewizji, nie przynosi zadowolenia ani też nie daje odpoczynku.

W momencie, gdy w naszym społeczeństwie żyje coraz więcej singli, ludzi bez zobowiązań, mieszkających często samotnie, problemem staje się wypełnienie ich czasu wolnego. Psycholodzy, doradcy pracujący w wielkich korporacjach realizują więc specjalne programy, które mają na celu rozwijanie pasji wśród swoich pracowników.

Zobacz również serwis: Motywowanie

Karnety na siłownię, basen, tenis, wyjazdy integracyjne, paintball, kręgle, bilard to jedne z najpopularniejszych. Są one często wliczane w ramy tzw. pakietów dodatkowych, które są określane jako motywacja pozapłacowa w danej firmie. Zdaniem psychologów pracownik, który ma hobby, rozwija się nie tylko w danej dziedzinie, która go interesuje. Pasje przyczyniają się także do ogólnego rozwoju intelektualnego, poprawiają znacząco samopoczucie, a tym samym sprawiają, że mamy więcej energii, endorfin, optymistyczniej patrzymy na życie. Szczęśliwy pracownik lepiej funkcjonuje w pracy, jest też bardziej kreatywny, skoncentrowany oraz lepiej współpracuje w zespole. Hobby nadaje życiu zupełnie inną jakość, która przekłada się także na jakość samej pracy.

Zawód z pasją

Dla wielu osób hobby stało się źródłem dochodu. Co ciekawe zwykle zarobki oparte na hobby przynoszą całkiem niezły zysk. Tajemnica tego sukcesu tkwi w zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Trudno bowiem mówić np. o sprzedaży wymyślnych ciasteczek przez Internet przez osobę, która nie lubi piec. Jest wątpliwe, a wręcz nierealne, aby teatr zatrudnił aktora, który wybrał swój zawód nie z powołania do pracy, ale z miłości do pieniędzy. W rzeczywistości bowiem w zawodach artystycznych, takich jak właśnie aktorstwo, malarstwo, fotografia itp. praca bez pasji praktycznie nie jest możliwa. To ona napędza i motywuje do działania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama