Praca w systemie home office
REKLAMA
REKLAMA
Mobilny styl pracy: większa swoboda = większa efektywność?
Jeszcze do niedawna mobilny styl pracy stanowił przywilej jedynie freelancerów, osób samozatrudnionych lub obejmujących stanowiska zarządzające. Dziś, w odpowiedzi na rozwój technologii i styl życia współczesnego pokolenia, taka forma pracy jest coraz częściej uwzględniana w strategiach organizacyjnych firm.
REKLAMA
Mobilny styl pracy, znany także pod nazwą home office lub pracy zdalnej, przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 88% organizacji zapewnia swoim pracownikom możliwość pracy w domu, a 34% z nich oferuje pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin.
Korzyści dla pracownika
Mobilność, elastyczność, otwartość na innowacje – te słowa najbardziej oddają obraz współczesnego pokolenia, nie tylko w życiu prywatnym. Młodzi ludzie chcą być mobilni i elastyczni także w sferze zawodowej. Stały dostęp do Internetu i możliwość korzystania z funkcjonalnych urządzeń mobilnych pozwala na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu na świecie. Taki styl pracy to przede wszystkim ogromna swoboda dla pracownika i nie chodzi tu wyłącznie o pozorny tylko brak kontroli ze strony pracodawcy. Pracownik mający poczucie swobody jest często bardziej kreatywny. Nie musi ponadto dojeżdżać do siedziby firmy, przez co w znacznym stopniu oszczędza swój czas i pieniądze. To z kolei daje więcej okazji na relaks i realizację pasji. Dla niektórych pracowników stałe godziny pracy w biurze wiążą się niekiedy z rutyną, co w dalszej perspektywie czasu skutkuje obniżeniem ich potencjału.
Polecany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Efekty a nie liczba godzin pracy
W jaki sposób większa swoboda w pracy zdalnej przekłada się na większą efektywność? Brak stałych, ściśle określonych godzin pracy skutkuje tym, że pracownik wykonuje swoje zadania sprawniej i efektywniej, chcąc lepiej gospodarować czasem, a zaoszczędzone godziny wykorzystać na przykład na realizację hobby. W tym miejscu warto wspomnieć o zasadzie work-life-balance, dzięki której dysponujemy większą ilością czasu na życie poza pracą. Praca w zaciszu domowym to także większe skupienie i koncentracja. Sami decydujemy o tym, w jakich godzinach pracujemy, wykorzystując swój największy potencjał w ciągu dnia. W pracy zdalnej liczą się przede wszystkim efekty – wszystkie działania pracownika oceniane są na podstawie wyników, a nie liczby przepracowanych godzin.
Zadaj pytanie na FORUM
Motywacja i satysfakcja
Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika również, że pracownik wykonujący swoje zadania w domu jest bardziej zmotywowany i odczuwa większą satysfakcję z efektów pracy.
Korzyści dla kobiet po porodzie
Mobilny styl pracy jest także przyjaznym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą wznowić pracę po porodzie i nie muszą dojeżdżać do siedziby firmy.
Korzyści dla pracodawcy
Większa liczba pracowników zdalnych to także mniejsze koszty związane z utrzymaniem biura. Pracodawca nie musi martwić się o zapewnienie odpowiednich warunków na stanowisku pracy, ponieważ pracownik organizuje je sobie samodzielnie, choć warto w tym miejscu podkreślić, że obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie pracownikowi sprzętu, niezbędnego do świadczenia pracy zdalnej. W większości przypadków jest to sprzęt komputerowy. Jeżeli natomiast pracownik wykorzystuje w tej pracy własny sprzęt, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Mobilny styl pracy to także szansa na pozyskanie wartościowych pracowników, czy specjalistów z danych dziedzin, mimo ograniczenia, jakim jest często lokalizacja.
Praca zdalna - przyszłość pracy biurowej
Wady telepracy
To najważniejsze korzyści mobilnego systemu pracy. Czy są jakieś wady? Praca zdalna może okazać się problematyczna dla osób komunikatywnych i towarzyskich, które w takim systemie nie mają możliwości integracji z pozostałymi pracownikami i całkowitego angażowania się w życie firmy. Od pracownika zdalnego wymaga się przede wszystkim doskonałej organizacji, samozaparcia, odpowiedzialności, skupienia i olbrzymiej motywacji. Pracodawcy umożliwiający swoim pracownikom pracę zdalną muszą darzyć ich dużym zaufaniem. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli na co dzień lubią mieć wszystko pod ścisłą kontrolą. Problemem może okazać się również brak należytego bezpieczeństwa. Wielu pracodawców obawia się tego, że utraci kontrolę nad sprzętem oddanym w użytkowanie zdalne. Dotyczy to ewentualnej kradzieży lub wycieku poufnych informacji i utraty danych, szczególnie ważnych dla firmy.
Mieszany styl pracy
Obecnie coraz więcej pracodawców decyduje się na wprowadzenie tak zwanego mieszanego stylu pracy, w którym część zadań realizowana jest przez pracowników w biurze, a część w domu. Wdrożenie takiego systemu okazuje się wygodne, zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.
Źródło: Smart MBC
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA