REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikacja wewnętrzna a motywacja pracowników

Magdalena Kuskowska
Komunikacja wewnętrzna a motywacja pracowników. / Fot. Fotolia
Komunikacja wewnętrzna a motywacja pracowników. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komunikacja wewnętrzna obok systemu wynagrodzeń czy benefitów pozapłacowych jest jednym z wielu narzędzi motywowania pracowników. Należy jednak mieć na względzie, że może ona oddziaływać na kadrę zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Bowiem źle prowadzona komunikacja wewnętrzna lub jej brak, może być jedną z przyczyn obniżenia motywacji zatrudnionych osób do pracy i innych przedsięwzięć podejmowanych przez organizację.

Otwarta informacja o tym, co się dzieje  

Pracownicy, aby byli zaangażowani w rozwój firmy, muszą czuć, że są traktowani po partnersku. Dotyczy to przede wszystkim informowania ich o tym, co dzieje się w przedsiębiorstwie, jaka jest jego sytuacja, jakie sukcesy osiąga, ale również z jakimi wyzwaniami się mierzy.

Autopromocja

Pułapką, w którą wpada wiele spółek, jest tzw. „propaganda sukcesu”, czyli podawanie informacji jedynie o sukcesach, przy celowym pomijaniu tematów trudnych, które są równie ważne dla pracowników. Wbrew obiegowym opiniom, to właśnie otwarta komunikacja m.in. o trudnościach, z którymi mierzy się organizacja, pomaga budować w zespole motywację oraz – paradoksalnie – poczucie bezpieczeństwa i przynależności do przedsiębiorstwa.

Pracownicy, kiedy są na bieżąco informowani, wiedzą, że są częścią firmy i to od nich, i ich zaangażowania zależy jej rozwój lub poprawa pozycji na rynku. Rolą dobrego działu komunikacji wewnętrznej jest więc często przekonywanie menedżerów i zarządu do większej otwartości i szczerego dzielenia się informacjami z kadrą.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Przestrzeń do wymiany opini

Kolejnym ważnym zadaniem takiej komunikacji, w budowaniu zaangażowania i motywacji, jest stwarzanie przestrzeni do wymiany opinii i dzielenia się wiedzą. W praktyce sprowadza się to do zapewnienia narzędzi, umożliwiających taką interakcję – typu fora dyskusyjne, platformy współpracy, chaty czy bardziej tradycyjne, jak spotkania lub dni otwarte. Dotyczy to także najważniejszej i trudniejszej kwestii, którą jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, dającej pracownikom poczucie, że ich opinia jest słyszana oraz brana przez firmę pod uwagę.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Związanie pracowników z firm

W budowaniu motywacji dużą rolę odgrywa także to, na ile pracownicy czują się związani z przedsiębiorstwem. Ważne jest więc, aby dział komunikacji pełnił też rolę „wewnętrznego marketingu” i w atrakcyjny oraz zrozumiały sposób przedstawiał pracownikom to, co firma oferuje światu zewnętrznemu. Dotyczy to także prowadzonych przez nią działań CSR. Warto podkreślić, że zapewni to organizacji obok zaangażowania pracowników, także dodatkową grupę jej ambasadorów.  

Akcje specjalne

„Wisienką na torcie” w budowaniu motywacji są różnego rodzaju akcje specjalne. Organizowane dla pracowników pozwalają ich pozytywnie zaskoczyć czy wesprzeć w trudniejszych momentach codziennej pracy, do której mogą się w takich chwilach zdystansować.

Tego typu działania nie zastąpią rzetelnej informacji o sytuacji w firmie, wiedzy o prowadzonych przez nią działaniach czy otwartości na opinie pracowników. Są jednak wartościowym dodatkiem do życia organizacji, który pozwala naładować pracowników pozytywną energią. Przykłady takich aktywności to różnego rodzaju konkursy czy małe niespodzianki, jak inspirujące spotkania z nietypowymi gośćmi oraz dzień relaksu z masażami i zdrowymi przekąskami. Pomysłów jest mnóstwo. Nawet przy bardzo niewielkich budżetach, wystarczy trochę kreatywności by zaproponować coś, co będzie atrakcyjne dla całej kadry.

Kiedy spotkanie służbowe będzie efektywne?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA