REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikacja wewnętrzna a motywacja pracowników

Magdalena Kuskowska
Komunikacja wewnętrzna a motywacja pracowników. / Fot. Fotolia
Komunikacja wewnętrzna a motywacja pracowników. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komunikacja wewnętrzna obok systemu wynagrodzeń czy benefitów pozapłacowych jest jednym z wielu narzędzi motywowania pracowników. Należy jednak mieć na względzie, że może ona oddziaływać na kadrę zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Bowiem źle prowadzona komunikacja wewnętrzna lub jej brak, może być jedną z przyczyn obniżenia motywacji zatrudnionych osób do pracy i innych przedsięwzięć podejmowanych przez organizację.

Otwarta informacja o tym, co się dzieje  

Pracownicy, aby byli zaangażowani w rozwój firmy, muszą czuć, że są traktowani po partnersku. Dotyczy to przede wszystkim informowania ich o tym, co dzieje się w przedsiębiorstwie, jaka jest jego sytuacja, jakie sukcesy osiąga, ale również z jakimi wyzwaniami się mierzy.

Autopromocja

Pułapką, w którą wpada wiele spółek, jest tzw. „propaganda sukcesu”, czyli podawanie informacji jedynie o sukcesach, przy celowym pomijaniu tematów trudnych, które są równie ważne dla pracowników. Wbrew obiegowym opiniom, to właśnie otwarta komunikacja m.in. o trudnościach, z którymi mierzy się organizacja, pomaga budować w zespole motywację oraz – paradoksalnie – poczucie bezpieczeństwa i przynależności do przedsiębiorstwa.

Pracownicy, kiedy są na bieżąco informowani, wiedzą, że są częścią firmy i to od nich, i ich zaangażowania zależy jej rozwój lub poprawa pozycji na rynku. Rolą dobrego działu komunikacji wewnętrznej jest więc często przekonywanie menedżerów i zarządu do większej otwartości i szczerego dzielenia się informacjami z kadrą.

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Przestrzeń do wymiany opini

Kolejnym ważnym zadaniem takiej komunikacji, w budowaniu zaangażowania i motywacji, jest stwarzanie przestrzeni do wymiany opinii i dzielenia się wiedzą. W praktyce sprowadza się to do zapewnienia narzędzi, umożliwiających taką interakcję – typu fora dyskusyjne, platformy współpracy, chaty czy bardziej tradycyjne, jak spotkania lub dni otwarte. Dotyczy to także najważniejszej i trudniejszej kwestii, którą jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, dającej pracownikom poczucie, że ich opinia jest słyszana oraz brana przez firmę pod uwagę.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Związanie pracowników z firm

W budowaniu motywacji dużą rolę odgrywa także to, na ile pracownicy czują się związani z przedsiębiorstwem. Ważne jest więc, aby dział komunikacji pełnił też rolę „wewnętrznego marketingu” i w atrakcyjny oraz zrozumiały sposób przedstawiał pracownikom to, co firma oferuje światu zewnętrznemu. Dotyczy to także prowadzonych przez nią działań CSR. Warto podkreślić, że zapewni to organizacji obok zaangażowania pracowników, także dodatkową grupę jej ambasadorów.  

Akcje specjalne

„Wisienką na torcie” w budowaniu motywacji są różnego rodzaju akcje specjalne. Organizowane dla pracowników pozwalają ich pozytywnie zaskoczyć czy wesprzeć w trudniejszych momentach codziennej pracy, do której mogą się w takich chwilach zdystansować.

Tego typu działania nie zastąpią rzetelnej informacji o sytuacji w firmie, wiedzy o prowadzonych przez nią działaniach czy otwartości na opinie pracowników. Są jednak wartościowym dodatkiem do życia organizacji, który pozwala naładować pracowników pozytywną energią. Przykłady takich aktywności to różnego rodzaju konkursy czy małe niespodzianki, jak inspirujące spotkania z nietypowymi gośćmi oraz dzień relaksu z masażami i zdrowymi przekąskami. Pomysłów jest mnóstwo. Nawet przy bardzo niewielkich budżetach, wystarczy trochę kreatywności by zaproponować coś, co będzie atrakcyjne dla całej kadry.

Kiedy spotkanie służbowe będzie efektywne?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA