REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeba chaosu i kreatywność

Jolanta Brzozowska
Potrzeba chaosu i kreatywność. /Fot. Fotolia
Potrzeba chaosu i kreatywność. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ludziach tkwi potrzeba chaosu. Chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Może być dobrodziejstwem nadanym od natury. Przykładem na to jest kreatywność.

Chaos jako pojęcie budzi w nas negatywne skojarzenia. Świadomie bronimy się przed nim. Próbujemy kategoryzować swoją rzeczywistość; staramy się nadawać nazwy coraz to nowszym zjawiskom, które nas otaczają; upraszczamy swoje życie, by zmieścić je w kilku łatwo rozpoznawalnych elementach. Tymczasem chaos nie jest równoznaczny z bałaganem, choć może mu towarzyszyć podobny rodzaj niepokoju. Czy chaos może być dobrodziejstwem nadanym od natury?

Autopromocja

Myślenie nieliniowe

Chaos można potraktować jako przeciwieństwo myślenia liniowego skierowanego od przyczyny do skutku, ograniczonego w reprezentowaniu rzeczywistości. W chaosie funkcjonuje myślenie nieliniowe, gdzie brak jest podziału na przyczyny i skutki - możemy mówić o współwystępowaniu, bez wskazywania na kierunek zachodzenia zmian - nie wiadomo, gdzie sytuacja się rozpoczęła ani gdzie się skończy. Czy możemy rozpoznać ten rodzaj chaosu, podać jego przykłady? Przykładem jest szeroko rozumiana kreatywność, która potrzebuje wyjścia poza ramy tradycyjnego sposobu myślenia, by olśnić rewolucyjnym ciągiem skojarzeń, pozornie niepowiązanym zbiorem chaotycznych elementów. To sposób myślenia wynalazców, prekursorów nowych ruchów społecznych, awangardowych artystów. Również każdy z nas, kto pierwszy wykonuje jakąś czynność, potrzebuje przyglądać się nowej sytuacji i reagować na jej zmiany, co wymaga otwartości na nowość, umiejętności szybkiego kojarzenia. Są to przykłady dominacji chaosu nad uporządkowaniem, co skutkuje pozytywnymi zmianami i napędza rozwój.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Porządek w chaosie

Chaos, wbrew intuicyjnym skojarzeniom, rządzi się swoimi prawami. Złożony jest ze znanych nam elementów w nowej, za każdym razem oryginalnej konfiguracji, która daje wrażenie bałaganu, wynikającego właśnie z niepowtarzalności połączenia części w całość. Większa świadomość mechanizmów, jakimi rządzą się sytuacje względnego nieuporządkowania, daje szansę na oswojenie ich. Może rozpoznać znane elementy i tym samym wzmocnić poczucie bezpieczeństwa - najbardziej stresujące są dla nas bowiem sytuacje nieznane, zaskakujące, na które nie mieliśmy szansy się przygotować.

Zapowiedzi rewolucji

W czasie, gdy jest względnie spokojnie, a nasze życie biegnie według ułożonych przez nas kolei, należy cieszyć się tym czasem. Nie należy w chwilach spokoju wypatrywać oznak chaosu ani też sztucznie go wywoływać - on sam się pojawi w odpowiednim momencie. Znamy przecież z własnego doświadczenia uczucie, że tak, jak jest, dłużej być nie może; że taki układ sił, jaki panuje, nie funkcjonuje efektywnie. Takie odczucie może być pierwszą oznaką zbliżającego się okresu niepokoju, dezorganizacji. Wówczas jest szansa na naszą większą otwartość nowym rozwiązaniem dotychczasowego układu, odczuwamy zwiększoną potrzebę nowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Czynniki utrudniające koncentrację w pracy


Proces trwa

Okres chaosu to stosunkowo trudny czas niepokoju, niewiadomej. Jest to czas, kiedy jesteśmy szczególnie bezbronni, podatni na zranienie, pozbawieni dotychczasowych przymiotów. Można porównać okres chaosu do fazy liminalnej performansu według teorii Viktora Turnera, kiedy to następuje akt przejścia, przeobrażania się, któremu towarzyszy stan zawieszenia w próżni, jaka dzieli jeden stan od drugiego. Większość z nas traktuje swoje życie jak zbiór punktów docelowych, drogę zaś, jaka do nich prowadzi, pomija, próbując przeczekać. Podobnie jest z okresem przemian, kiedy to organizuje się nowy porządek - wówczas również zazwyczaj czekamy na lepszy dzień, lepsze samopoczucie, większą jasność w sytuacji. Tymczasem proces naszego życia składa się (upraszczając na potrzeby naszej dyskusji) właśnie z takich czasów niepokoju, punktów znaczących i okresów względnego uporządkowania. Ignorując czas pomiędzy punktami krańcowymi, tracimy dużą część czasu z naszego życia.

Sinusoida

Nasze życie jak sinusoidalna wstęga dotyka naprzemiennie chaosu i okresów względnej stabilizacji. Natura ludzka kształtuje się zgodnie z naprzemiennym tokiem chaosu i uporządkowania, obserwujemy koleje życia, gdzie ból przynosi życie, rozstania otwierają nowe drogi, nieporozumienia kierują ku innym niż dotychczasowym możliwościom. Sztuką jest traktować okresy trudne jako naturalny element procesu życia, nie wpadać w panikę ani nie próbować przeczekać gorszego okresu, ale obserwować to, jak przebiega, obserwować swoje reakcje, uczyć się siebie, mając w sobie spokój wynikający ze świadomości tego, co właśnie przeżywamy. Warto oswoić zjawisko nieuporządkowania, by być gotowym na jego przyjście i spokojnie obserwować jego przebieg.

Problemów się nie rozwiązuje,
problemy się przeżywa,
jak dnie, których, gdy miną, już nie ma.
Jak szaty zużyte,
z których się wyrosło,
spadają z ramion(...).

L. Staff

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. ustawowe zabezpieczenie pieniędzy dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA