| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Kolory w pracy

Kolory w pracy

Kolory w pracy mają znaczenie. Przed wyborem kolorystyki ścian lub mebli w biurze warto się najpierw dobrze zastanowić. Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrza może bowiem korzystnie wpływać na nastrój oraz wydajność pracy przebywających w nim osób i odwrotnie.

Czy pokój pomalowany na czerwono może utrudniać spokojny sen, a patrzenie na zieleń uspokaja? Do niedawna wielu z nas zapewne myślało, że to mity nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Jednak to prawda!

Kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, wysyłają sygnały, porozumiewają się i mają swoją wymowę. Barwa jest także nośnikiem informacji. Barwne elementy przykuwają naszą uwagę o wiele szybciej niż czarno-białe. Kolory działają bowiem na wyobraźnię, wywołują skojarzenia, budzą emocje, a nawet wpływają na nastrój. Kolory nie tylko na nas oddziałują (uspokajając bądź pobudzając), ale również mogą być manifestacją naszych stanów emocjonalnych, potrzeb czy pragnień. Każdy kolor ma swoje znaczenie symboliczne, które rozumiemy i interpretujemy na poziomie podświadomym. Znaczenie to można również wykorzystywać świadomie, posługując się psychologią koloru, aby stworzyć przyjazne miejsce pracy, czy też stworzyć odpowiednie wrażenie na partnerze biznesowym.

Bywa, że pewnym kolorom w różnych kulturach przypisuje się odmienne znaczenie. Mają określoną symbolikę i są przez wielu z nas jednoznacznie odbierane (np. czarny = żałoba). Ich symboliczna interpretacja, a także skojarzenia, jakie wywołują, są jednak podobne. Specjaliści stworzyli nawet pojęcie psychologii barw, z czego wnioskujemy, że kolory to nie tylko złożona symbolika, ale również możliwość wywierania wpływu na nasz stan psychofizyczny. Dziwne? Owszem, ale jednak działa!

Zobacz również serwis: Zarządzanie

Czy preferencje kolorów się zmieniają?

Tak, choć nasze preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z naszym temperamentem. W toku rozwoju preferencje mogą się zmieniać, tak jak zmieniamy się my i nasze postrzeganie siebie i świata. Najłatwiej to zauważyć u osoby, w życiu której zaszły spore zmiany. Często zmiana koloru garderoby jest próbą manifestacji określonego stanu, np. kobieta, która po porzuceniu chce udowodnić swoją siłę sobie i innym, zaczyna nosić się na czerwono. Kolory wyrażają o nas samych pewne prawdy, z których czasem nie zdajemy sobie sprawy. Istnieje także pewna koncepcja mówiąca o powiązaniu kolorów i temperamentu. Według niej melancholicy sięgają po kolor niebieski, sangwinicy po żółtym, flegmatycy po zielony, a cholerycy po czerwony. Nie jest to jednak prawda absolutna i należy to interpretować pod kątem dodatkowego źródła wiedzy.

Jakie znaczenie oraz zastosowanie mają poszczególne kolory? W jaki sposób rozbudzają wyobraźnię i wywołują emocje? Jaki wpływ mają na nasze samopoczucie i nastrój?

Odważna czerwień

Kolor ten najczęściej kojarzy się z aktywnością, siłą, ogniem, a także namiętnością. Przyciąga spojrzenia i wzbudza emocje - jest barwą, która w otoczeniu innych pierwsza skupi naszą uwagę. Czerwień jest dla wielu kolorem miłości, a dla innych - wojny i rewolucji. Zdecydujmy się na element garderoby w tej barwie w sytuacji, kiedy pragniemy zwrócić uwagę otoczenia, a także dodać sobie odwagi. Mówi się, że osoby lubiące czerwień, pragną zainteresowania ze strony innych, uwielbiają być adorowane. Przypisuje się im także egocentryzm, wytrwałość i dążenie do celu. Są bardzo ekspansywni, często jednak nie są dobrymi słuchaczami. Nie tolerują sprzeciwu. W biznesie niezalecany, chyba, że w postaci małego dodatku, nadającego charakter i wyrazistość stroju.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »