Kategorie

HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution

HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution/ fot. Shutterstock
HR – wczoraj – dziś – jutro. HR (R)evolution/ fot. Shutterstock
Ostatnie 25 lat to bardzo dynamiczny okres w rozwoju działów HR w polskich firmach. Przez ten krótki czas działy HR przeszły drogę od działów kadr, które tylko w sposób admnistracyjno -  kadrowy obsługiwały pracowników, aż do HR Biznes Partnerów aktywnie wspierających rozwój i towarzyszących pracownikom na każdym etapie ścieżki zawodowej w firmie. Minęło zaledwie ćwierć wieku – niedużo – jednak zmiany jakie zaszły w tym czasie w świadomości pracodawców i pracowników można porównać do skutków rewolucji przemysłowej XIX wieku. W procesie zmiany świadomości jedną z najważniejszych ról odegrali pracownicy działów HR, którzy wiele rozwiązań wprowadzali na żywym organizmie w czasach, gdy w Polsce rodziła się i kształtowała polityka personalna wielu firm.

Drogę jaką przebył dzisiejszy HR doskonale pamięta „Personel i Zarządzanie”, miesięcznik, który od 25 lat wspiera managerów i dyrektorów działów personalnych. Aby uczcić tą rocznicę już dziś zapraszamy do udziału w wyjątkowej konferencji HR (R)evolution, która będzie świętem polskiego HR. 3 października 2019 spotkamy się, aby dyskutować, wymieniać się doświadczeniami i zdobywać nowe. Porozmawiamy o tym, jak wyglądał rynek HR wiele lat temu, ale również, w którym kierunku zmierza i na co powinniśmy się przygotować. Uczestników konferencji HR (R)evolution zaprosimy do podróży przez ewolucję HR. Opowiemy jak było wczoraj, jak jest dziś, a jak będzie jutro.

HR wczoraj – pierwsi pionierzy na rynku

W całkiem nieodległej przeszłości główne zadania działów kadr oscylowały wokół rozliczeń  płac, urlopów, list obecności – jednym słowem zadań, które nie uchodziły za atrakcyjne. Kadry były po prostu działem, który wykonując systematycznie swoje zadania, zapewniał prawidłowe funkcjonowanie prawno – administracyjne przedsiębiorstwa. W zadaniach działów kadr nie było takich wyzwań jak wpływ na kulturę organizacyjną firmy czy prowadzenie inicjatyw związanych z zarządzaniem zmianą, czy wreszcie tworzenie strategii personalnej w firmie. Jednak wraz z otwierającymi się w Polsce w latach 90-tych filiami zagranicznych korporacji nastąpiła zmiana, która leży u podstaw polskiego HR-u jaki znamy dziś. Zagraniczne korporacje wchodząc na polski rynek „przywiozły” ze sobą struktury i sposoby funkcjonowania, które na ich rodzimym rynku były już standardem. Krótką wycieczkę w przeszłość podczas konferencji HR (R)evolution zapewni uczestnikom debata - HR WCZORAJ: skąd przychodzimy, dokąd zmierzamy, w której do udziału zostali zaproszeni: Magdalena Gera-Pikulska, Senior HR Executive, Management in Focus; Piotr Sierociński, Doradca HR, centrum ekspertyzy HR; Kazimierz Sedlak, doktor nauk humanistycznych, założyciel, Sedlak & Sedlak oraz prof. zw. dr hab. Aleksy Pocztowski, Kierownik Katedry Zarządzania Kapitałem Ludzkim, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

HR dziś – strategiczna rola w firmie

Zmiany pokoleniowe na rynku pracy wymuszają także zmiany w sposobie zarządzania zasobami ludzkimi, zmieniają sposób poszukiwania nowych kandydatów oraz utrzymania talentów. Zapotrzebowanie na pracowników wyróżniających się szczególnymi zdolnościami, o wysokiej kreatywności wciąż rośnie, co powoduje, że działy HR stają przed wyzwaniem jak pozyskiwać i utrzymywać pracowników. Dotarcie, pozyskanie i zatrzymanie najlepszych kandydatów to obecnie jedno z kluczowych wyzwań jakie stoi przed działami HR. Dzisiaj HR odgrywa strategiczną rolę w budowaniu kultury, wartości oraz przewagi konkurencyjnej firmy w biznesie i ma wpływ na marketing, sprzedaż, wizerunek oraz finanse firmy. HR przestał być kosztem, a zaczął być źródłem zysków. Co za tym idzie zmieniły się też oczekiwania zarządu w stosunku do szefów działów personalnych i HR Biznes Partnerów. Jak budować i rozwijać współpracę między HR a zarządem? I jak budować strategiczną rolę tej współpracy? opowie Adam Dębowski z Instytutu Liderów Zmian.

HR jutro – automatyzacja i nowe technologie

Rozwój automatyzacji i nowe technologie coraz bardziej wkraczają do HR. Automatyzacja obejmuje coraz więcej procesów redukując koszty, zwiększając wydajność pracy oraz skracając czas wielu działań.  Zaawanasowane systemy technologiczne zapewniają także sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi i wpierają dział HR w realizacji kluczowych zadań w ramach realizowania strategii employer brandingu oraz polityki personalnej. Jednak stosowanie automatyzacji niesie za sobą także i ryzyka. Całkowita automatyzacja procesów np. selekcja CV w rekrutacji bez czynnika ludzkiego może spowodować, że odrzucone zostaną wartościowe osoby, ponieważ algorytm będzie sortował dane w określony sposób. Zatem automaty nie zastąpią całkowicie człowieka, a zasada złotego środka sprawdza się najlepiej.

Część konferencji poświęconej HR -owi jutra zakończy najnowszy energetyzujący power speech Szymona Kudły, który opowie o SISU: jesteśmy silniejsi, niż nam się wydaje.

Co wyróżnia konferencję HR (R)evolution? Przede wszystkim to, że jest to spotkanie dla HR-owców, a nie tylko o HRM. Zapraszamy do dyskusji, udziału w motywujących wystąpieniach, do rozmów kuluarowych, do poznania niezwykle interesujących praktyków z branży. Zapraszamy 3 października br.! Rejestracja: https://25piz.infor.pl/

Personel i Zarządzanie 9/2021
Personel i Zarządzanie 9/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.