Szkolenia przeciwpożarowe
13 sty 2014
Przeprowadzenie szkoleń pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej jest obowiązkiem pracodawcy. Jakie są podstawowe zasady przeprowadzania szkoleń przeciwpożarowych?
Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej
19 mar 2013
Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej zostały ustalone 12 marca 2013 r. w porozumieniu pomiędzy Głównym Inspektorem Pracy a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.
Wyposażenie zakładu pracy w gaśnice w przypadku innych zabezpieczeń przeciwpożarowych
24 wrz 2012
Nasz zakład pracy zainwestował i we wszystkich pomieszczeniach zostały zamontowane czujki dymu oraz tryskacze (uruchamiają się automatycznie w razie pożaru). Czy w związku z tym musimy wyposażać zakład w gaśnice?
Ewakuacja - osoby odpowiedzialne
18 lip 2012
Kto jest odpowiedzialny za ewakuację pracowników w przypadku pożaru w zakładzie pracy i czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzać ćwiczenia ewakuacyjne? Jeżeli tak, to ile razy w roku?
Drzwi na drodze ewakuacyjnej
08 lip 2011
Planujemy własnymi siłami zaadaptować budynek z przeznaczeniem na prowadzenie działalności szkoleniowej. Jakie są wymagania dla drzwi na drogach ewakuacyjnych?
Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?
19 lis 2010
W zaleceniach pokontrolnych pracodawca został zobowiązany do zainstalowania oświetlenia ewakuacyjnego. W jakich obiektach i pomieszczeniach należy stosować oświetlenie ewakuacyjne i jakie powinno ono spełniać wymagania?
Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy
08 paź 2010
O istocie ochrony przeciwpożarowej dowiadujemy się z reguły wówczas, gdy zetkniemy się już ze skutkami pożarów. Zniszczone dokumenty, zalane podłogi to tylko niektóre straty związane z pożarem w zakładzie pracy. Straty materialne, a zwłaszcza bezpośrednie zagrożenie życia ludzi, uświadamiają, jak ważne i istotne jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniającego normalną i bezpieczną pracę.
Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?
04 lut 2010
Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?
Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie
02 wrz 2009
Od 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która złagodziła obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy. Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy spowodowały, że pracodawcy nie będą już musieli ponosić dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem takich pracowników.
Zbiorowa ochrona zdrowia pracowników
10 lip 2009
Środki ochrony zbiorowej to środki, które mają za zadanie ochronę pracowników w danej firmie. W związku z tym są bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzielą się one na środki administracyjno-organizacyjne, prawne oraz techniczne.
E-learningowe szkolenie na inspektora ochrony przeciwpożarowej
06 kwi 2009
E-learning coraz bardziej popularny. Zdobądź uprawnienia Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej przez Internet.
Bezpieczeństwo i higiena pracy - podsumowanie zmian w kodeksie pracy
02 mar 2009
Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie bhp wprowadza wiele zmian zarówno w obowiązkach pracodawców, jak i pracowników. Jedną z ważniejszych jest obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i ewakuację.
Kolejne szczegółowe rozporządzenia z zakresu bhp utracą moc
19 wrz 2008
Od 25 września 2008 r. nie obowiązują kolejne przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz produkcji materiału roślinnego.
Nowe zharmonizowane polskie normy związane z bhp
19 wrz 2008
Mamy nowy wykaz zharmonizowanych Polskich Norm. Potrzebę stworzenia kolejnych norm „wymusiły” na nas przepisy unijne.
Będziemy mieli nowe przepisy związane z chorobami zawodowymi
19 wrz 2008
19 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy związane z chorobami zawodowymi są niezgodne z Konstytucją RP.
Zasady konserwacji urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic
13 sie 2008
Urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi. Przeglądy te powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Wyniki kontroli PIP w budownictwie w I półroczu 2008 r.
13 sie 2008
Inspektorzy pracy przeprowadzili w całym kraju w I półroczu 2008 r. 6132 kontrole w ponad 5 tys. zakładów branży budowlanej.
Europejska kampania na rzecz oceny ryzyka zawodowego
01 lip 2008
„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” to dwuletnia kampania europejska, której celem jest promowanie zintegrowanego podejścia do oceny ryzyka zawodowego.
Ochrona przeciwpożarowa cz. III
26 cze 2008
Obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, z równoczesnym obowiązkiem zapewnienia ich konserwacji oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy w firmie.
Praca z chemikaliami
26 mar 2008
Pracodawcy w niedostateczny sposób realizują ciążący na nich obowiązek
eliminowania lub minimalizowania zagrożeń związanych z użytkowaniem
niebezpiecznych czynników chemicznych, a w szczególności oceny
prawidłowości identyfikacji tych zagrożeń, co prowadzi niejednokrotnie
do bardzo ciężkich wypadków przy pracy.
Przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych w obiektach.
26 lut 2008
Bezpieczeństwo pożarowe bierne, a więc wynikające wyłącznie z wytrzymałości konstrukcji obiektu na bezpośrednie działanie ognia, oraz związane z nim dogodne warunki ewakuacji, do 1980 roku pozostawiano w Polsce wyłącznie w gestii projektantów i konstruktorów.
Rzeczoznawcy do spraw bhp
18 sty 2008
Ochrona przeciwpożarowa w firmie - obowiązki właścicieli i administratorów obiektów
18 sty 2008
Dbałość o właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z istotniejszych, choć stosunkowo często zaniedbywanych, obowiązków spoczywających na właścicielach, zarządcach czy użytkownikach obiektów.
Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy
18 sty 2008
Od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać zmiany w
rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i
pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr
73, poz. 645).
Zatrudnienie mocno promowane
17 gru 2007
Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę?