REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grudzień 2023 – godziny pracy, dni wolne

Kalendarz grudnia 2023 - święta, dni wolne, dni robocze, godziny pracy, niedziele handlowe
grudzień 2023 kalendarz dni wolne święta godziny pracy niedziela handlowa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Grudzień 2023 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz grudnia 2023 roku. Kiedy wypadają Święta Bożego Narodzenia? Kiedy w grudniu jest niedziela handlowa?
rozwiń >

Grudzień 2023 – kalendarz

Okazuje się, że w grudniu pracujemy najmniej. Oto kalendarz grudnia 2023 roku:

Autopromocja
Grudzień 2023 - niedziela handlowa 10 czy 24 grudnia? Przesunięcie, zmiana

Grudzień 2023 - godziny pracy i święta, niedziela handlowa 10 i 17 grudnia (przesunięta z 24 grudnia)

 

Shutterstock

Niedziela handlowa w grudniu 2023

W grudniu 2023 roku niedziela handlowa występuje dwa razy – 10 i 17 grudnia. Wigilia nie jest więc niedzielą handlową, która została przeniesiona z 24 na 10 grudnia. Zgodnie z ogólnie obowiązującą zasadą dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Święta Bożego Narodzenia są zawsze niedzielami handlowymi. Ostatnia zmiana ustawy o zakazie handlu wprowadziła wyjątek mówiący o tym, że niedziela handlowa wypadająca w Wigilię zostaje przeniesiona na jeszcze wcześniejszą niedzielę.

Ile dni ma grudzień 2023?

Grudzień zawsze liczy 31 dni, w tym roku mamy aż pięć pełnych weekendów (5 sobót i 5 niedziel). W 2023 r. w tym miesiącu piątek, sobota i niedziela występują po 5 razy, a pozostałe dni tygodnia – po cztery.

Grudzień 2023 - dni wolne od pracy, święta

Jak już wspomniano grudzień 2023 r. ma 5 pełnych weekendów, a więc 10 dni wolnych od pracy (2 dni weekendowe x 5). Dotyczy to oczywiście pracowników, dla których według harmonogramu czasu pracy to sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Niedziele są dniami wolnymi od pracy w świetle ustawy o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 r. Ponadto, ustawa ta przewiduje w tym miesiącu dwudniowe Święto Bożego Narodzenia:

  1. Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia (poniedziałek),
  2. Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia (wtorek).

Dzień wolny w Wigilię?

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają więc w poniedziałek i wtorek, a więc mamy wtedy dni wolne. Niektórzy pracodawcy praktykują udzielanie dodatkowego dnia wolnego w Wigilię, ale w tym roku wypada ona w niedzielę, więc jest to z zasady dzień wolny od pracy. Pracodawca, który co roku przyznaje dzień wolny w Wigilię, może zdecydować o przyznaniu dnia wolnego w innym terminie, ale oczywiście jest to wyłącznie jego własna decyzja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Reasumując, w grudniu 2023 roku jest aż 12 dni wolnych od pracy (10 dni weekendowych i 2 dni ustawowo wolne od pracy jako Pierwszy i Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia).

Grudzień 2023 - godziny pracy, dni robocze

W grudniu 2023 roku są 4 pełne tygodnie pracy (5 dni roboczych x 4 = 20 dni roboczych) i 1 dodatkowy dzień roboczy (20 + 1 = 21). Jednak ze względu na występujące święta, należy odjąć 2 dni robocze. Pracownicy w ostatnim miesiącu tego roku przepracują więc 19 dni.

Jak obliczyć godziny pracy w grudniu? Zgodnie z art. 130 § 1 Kodeksu pracy dokonuje się następujących obliczeń:

  1. mnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, oraz
  2. dodanie iloczynu 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, które wypadają od poniedziałku do piątku.

Godziny pracy w grudniu 2023 r. oblicza się w ten sposób:

40 x 4 = 160
160 + (8 x 1) = 168

Ze względu na to, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 Kodeksu pracy), od otrzymanego wyniku odliczamy 16 godzin (8 godzin x 2).

168 – 16 = 152

W grudniu 2023 roku są 152 godziny pracy. Jest to, obok kwietnia, miesiąc z najmniejszą liczbą godzin pracy w całym 2023 roku. Natomiast najwięcej pracowaliśmy w marcu - aż 184 godziny czyli o 32 godziny (4 dni robocze) dłużej niż w grudniu. Miesiąc wcześniej czyli w listopadzie do przepracowania była podobna liczba godzin pracy – 160 czyli jeden dzień roboczy więcej. Najmniej godzin pracy w kwietniu i grudniu 2023 roku wynika z obecności w tych miesiącach Wielkanocy oraz Świąt Bożego Narodzenia.
 

Wymiar czasu pracyGrudzień 2023
dni robocze19
godziny pracy152
dni wolne od pracy12
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA