REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godziny pracy 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Godziny pracy 2023
Godziny pracy 2023
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Godziny pracy w 2023 r. - ile godzin pracy ma etat? Jaka jest norma czasu pracy w 2023 r.? Ile dni wolnych od pracy wypada w każdym miesiącu? Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Poniżej wykaz dni roboczych i dni wolnych od pracy w 2023 r.
rozwiń >

Jaka jest norma czasu pracy w 2023 roku i okresy rozliczeniowe?

Co do zasady w 2023 r., czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Autopromocja

Są różne systemy czasu pracy (np. zmianowy, weekendowy), co ważne w każdym takim systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony. Okres taki nie może być jednak przedłużony więcej niż do 12 miesięcy (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników).

Dłuższe okresy rozliczeniowe wprowadza się najczęściej w rolnictwie i hodowli, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, czy też w branży budowniczej. 

 Ile dni wolnych od pracy wypada w każdym miesiącu a ile dni pracujących? 

Miesiące 2023

Liczba godzin pracy Liczba dni pracujących Liczba dni wolnych od pracy
Styczeń 168 21 10
Luty 160 20 8
Marzec 184 23 8
Kwiecień 152 19 11
Maj 168 21 10
Czerwiec 168 21 9
Lipiec 168 21 10
Sierpień 176 22 9
Wrzesień  168 21 9
Październik 176 22 9
Listopad 160 20 10
Grudzień 152 19 12
ŁĄCZNIE 2023 2000 250 115

W 2023 roku wymiar czasu pracy w sumie wynosi 2000 godzin, na co składa się 250 dni pracujących i 115 dni wolnych od pracy. Najwięcej godzin do przepracowania będzie w marcu 2023 r. bo aż 184, tj. 23 dni pracujące. Z kolei w kwietniu i grudniu 2023 r. będzie do przepracowania 152 godziny, tj. 19 dni.

Jak ustalać normę czasu pracy w 2023 r.?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się tak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym (liczbę tygodni ustala się, biorąc pod uwagę definicję tygodnia zawartą w art. 128 § 3 pkt 2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510);
 • należy dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn osiem godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku;
 • należy odjąć od otrzymanej liczby godzin iloczyn osiem godzin i występujących w okresie rozliczeniowym świąt (dni ustawowo wolnych od pracy), które przypadają w innym dniu niż niedziela.

Co ważne, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Trzymiesięczne okresy rozliczeniowe w 2023 r.

Miesiące 2023

Liczba godzin pracy Liczba dni pracujących Liczba dni wolnych od pracy
Styczeń-Marzec 512 64 26
Kwiecień-Czerwiec 488 61 30
Lipiec-Wrzesień 512 64 28
Październik-Grudzień 488 61 31
ŁĄCZNIE 2023 2000 250 115

Jaki jest maksymalny limit łącznego tygodniowego czasu pracy w 2023 r.?

Taki, jak w 2022 r., czyli tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Konsekwencje braku prowadzenia ewidencji czasu pracy przez pracodawcę?

Procesowe konsekwencje braku ewidencji czasu pracy lub jej nierzetelności jest powstanie po stronie pracownika możliwości udowodnienia swojego faktycznego czasu pracy za pomocą dowodów z zeznań świadków, czy też własnoręcznie prowadzonej dokumentacji. (zob. wyrok SA Szczecin z dnia 27 czerwca 2019 r., III APa 13/17).

Usprawiedliwiona nieobecność a wymiar czasu pracy - przykład

Jak wskazuje się w doktrynie prawa pracy: "Ponieważ w czasie usprawiedliwionej przerwy w pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w rozumieniu art. 128, i to bez względu na to, w jaki sposób przerwa w pracy wpływa na uprawnienia płacowe pracownika, to okresu przerwy nie wlicza się do czasu pracy. Specyfika tej regulacji polega na tym, że pracodawca nie może jednak domagać się odpracowania tego czasu (...) Godziny usprawiedliwionej nieobecności, pomimo że nie są zaliczane do czasu pracy, "uzupełniają" wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym.

Pracownik przykładowo miał przepracować w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym 160 godzin (4 × 40 godz.), ale z powodu choroby był nieobecny w pracy przez cztery dni robocze. W tych dniach miał zgodnie z harmonogramem przepracować 32 godziny pracy (9 + 7 + 8 + 8 = 32). Wobec tego wymiar godzin w okresie rozliczeniowym 160 pomniejsza się o 32 (160 – 32 = 128). Przekroczenie tak ustalonego wymiaru, tj. po uwzględnieniu "uzupełniającego" go czasu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, stanowi podstawę do ustalenia, czy nie wystąpiła praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej" (zob. W. MuszalskiK. Walczak (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 13, Warszawa 2021).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • MEG
  2022-12-12 10:44:12
  "Liczba dni pracujących"?! "Pracująca" to może być np. kobieta z "Czterdziestolatka". Dni mogą być tylko "robocze".
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres ochronny po macierzyńskim

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

REKLAMA

Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

REKLAMA

Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

REKLAMA