REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godziny pracy 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Godziny pracy 2023
Godziny pracy 2023
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Godziny pracy w 2023 r. - ile godzin pracy ma etat? Jaka jest norma czasu pracy w 2023 r.? Ile dni wolnych od pracy wypada w każdym miesiącu? Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Poniżej wykaz dni roboczych i dni wolnych od pracy w 2023 r.
rozwiń >

Jaka jest norma czasu pracy w 2023 roku i okresy rozliczeniowe?

Co do zasady w 2023 r., czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Autopromocja

Są różne systemy czasu pracy (np. zmianowy, weekendowy), co ważne w każdym takim systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony. Okres taki nie może być jednak przedłużony więcej niż do 12 miesięcy (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników).

Dłuższe okresy rozliczeniowe wprowadza się najczęściej w rolnictwie i hodowli, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, czy też w branży budowniczej. 

 Ile dni wolnych od pracy wypada w każdym miesiącu a ile dni pracujących? 

Miesiące 2023

Liczba godzin pracy Liczba dni pracujących Liczba dni wolnych od pracy
Styczeń 168 21 10
Luty 160 20 8
Marzec 184 23 8
Kwiecień 152 19 11
Maj 168 21 10
Czerwiec 168 21 9
Lipiec 168 21 10
Sierpień 176 22 9
Wrzesień  168 21 9
Październik 176 22 9
Listopad 160 20 10
Grudzień 152 19 12
ŁĄCZNIE 2023 2000 250 115

W 2023 roku wymiar czasu pracy w sumie wynosi 2000 godzin, na co składa się 250 dni pracujących i 115 dni wolnych od pracy. Najwięcej godzin do przepracowania będzie w marcu 2023 r. bo aż 184, tj. 23 dni pracujące. Z kolei w kwietniu i grudniu 2023 r. będzie do przepracowania 152 godziny, tj. 19 dni.

Jak ustalać normę czasu pracy w 2023 r.?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się tak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym (liczbę tygodni ustala się, biorąc pod uwagę definicję tygodnia zawartą w art. 128 § 3 pkt 2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510);
  • należy dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn osiem godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku;
  • należy odjąć od otrzymanej liczby godzin iloczyn osiem godzin i występujących w okresie rozliczeniowym świąt (dni ustawowo wolnych od pracy), które przypadają w innym dniu niż niedziela.

Co ważne, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Trzymiesięczne okresy rozliczeniowe w 2023 r.

Miesiące 2023

Liczba godzin pracy Liczba dni pracujących Liczba dni wolnych od pracy
Styczeń-Marzec 512 64 26
Kwiecień-Czerwiec 488 61 30
Lipiec-Wrzesień 512 64 28
Październik-Grudzień 488 61 31
ŁĄCZNIE 2023 2000 250 115

Jaki jest maksymalny limit łącznego tygodniowego czasu pracy w 2023 r.?

Taki, jak w 2022 r., czyli tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Konsekwencje braku prowadzenia ewidencji czasu pracy przez pracodawcę?

Procesowe konsekwencje braku ewidencji czasu pracy lub jej nierzetelności jest powstanie po stronie pracownika możliwości udowodnienia swojego faktycznego czasu pracy za pomocą dowodów z zeznań świadków, czy też własnoręcznie prowadzonej dokumentacji. (zob. wyrok SA Szczecin z dnia 27 czerwca 2019 r., III APa 13/17).

Usprawiedliwiona nieobecność a wymiar czasu pracy - przykład

Jak wskazuje się w doktrynie prawa pracy: "Ponieważ w czasie usprawiedliwionej przerwy w pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w rozumieniu art. 128, i to bez względu na to, w jaki sposób przerwa w pracy wpływa na uprawnienia płacowe pracownika, to okresu przerwy nie wlicza się do czasu pracy. Specyfika tej regulacji polega na tym, że pracodawca nie może jednak domagać się odpracowania tego czasu (...) Godziny usprawiedliwionej nieobecności, pomimo że nie są zaliczane do czasu pracy, "uzupełniają" wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym.

Pracownik przykładowo miał przepracować w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym 160 godzin (4 × 40 godz.), ale z powodu choroby był nieobecny w pracy przez cztery dni robocze. W tych dniach miał zgodnie z harmonogramem przepracować 32 godziny pracy (9 + 7 + 8 + 8 = 32). Wobec tego wymiar godzin w okresie rozliczeniowym 160 pomniejsza się o 32 (160 – 32 = 128). Przekroczenie tak ustalonego wymiaru, tj. po uwzględnieniu "uzupełniającego" go czasu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, stanowi podstawę do ustalenia, czy nie wystąpiła praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej" (zob. W. MuszalskiK. Walczak (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 13, Warszawa 2021).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA