REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Godziny pracy 2023

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Godziny pracy 2023
Godziny pracy 2023
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Godziny pracy w 2023 r. - ile godzin pracy ma etat? Jaka jest norma czasu pracy w 2023 r.? Ile dni wolnych od pracy wypada w każdym miesiącu? Jak obliczyć wymiar czasu pracy? Poniżej wykaz dni roboczych i dni wolnych od pracy w 2023 r.
rozwiń >

Jaka jest norma czasu pracy w 2023 roku i okresy rozliczeniowe?

Co do zasady w 2023 r., czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

REKLAMA

Autopromocja

Są różne systemy czasu pracy (np. zmianowy, weekendowy), co ważne w każdym takim systemie czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony. Okres taki nie może być jednak przedłużony więcej niż do 12 miesięcy (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników).

Dłuższe okresy rozliczeniowe wprowadza się najczęściej w rolnictwie i hodowli, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, czy też w branży budowniczej. 

 Ile dni wolnych od pracy wypada w każdym miesiącu a ile dni pracujących? 

Miesiące 2023

Liczba godzin pracy Liczba dni pracujących Liczba dni wolnych od pracy
Styczeń 168 21 10
Luty 160 20 8
Marzec 184 23 8
Kwiecień 152 19 11
Maj 168 21 10
Czerwiec 168 21 9
Lipiec 168 21 10
Sierpień 176 22 9
Wrzesień  168 21 9
Październik 176 22 9
Listopad 160 20 10
Grudzień 152 19 12
ŁĄCZNIE 2023 2000 250 115

W 2023 roku wymiar czasu pracy w sumie wynosi 2000 godzin, na co składa się 250 dni pracujących i 115 dni wolnych od pracy. Najwięcej godzin do przepracowania będzie w marcu 2023 r. bo aż 184, tj. 23 dni pracujące. Z kolei w kwietniu i grudniu 2023 r. będzie do przepracowania 152 godziny, tj. 19 dni.

Jak ustalać normę czasu pracy w 2023 r.?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się tak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • należy pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym (liczbę tygodni ustala się, biorąc pod uwagę definicję tygodnia zawartą w art. 128 § 3 pkt 2) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510);
  • należy dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn osiem godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku;
  • należy odjąć od otrzymanej liczby godzin iloczyn osiem godzin i występujących w okresie rozliczeniowym świąt (dni ustawowo wolnych od pracy), które przypadają w innym dniu niż niedziela.

Co ważne, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Trzymiesięczne okresy rozliczeniowe w 2023 r.

Miesiące 2023

Liczba godzin pracy Liczba dni pracujących Liczba dni wolnych od pracy
Styczeń-Marzec 512 64 26
Kwiecień-Czerwiec 488 61 30
Lipiec-Wrzesień 512 64 28
Październik-Grudzień 488 61 31
ŁĄCZNIE 2023 2000 250 115

Jaki jest maksymalny limit łącznego tygodniowego czasu pracy w 2023 r.?

Taki, jak w 2022 r., czyli tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Konsekwencje braku prowadzenia ewidencji czasu pracy przez pracodawcę?

Procesowe konsekwencje braku ewidencji czasu pracy lub jej nierzetelności jest powstanie po stronie pracownika możliwości udowodnienia swojego faktycznego czasu pracy za pomocą dowodów z zeznań świadków, czy też własnoręcznie prowadzonej dokumentacji. (zob. wyrok SA Szczecin z dnia 27 czerwca 2019 r., III APa 13/17).

Usprawiedliwiona nieobecność a wymiar czasu pracy - przykład

Jak wskazuje się w doktrynie prawa pracy: "Ponieważ w czasie usprawiedliwionej przerwy w pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, w rozumieniu art. 128, i to bez względu na to, w jaki sposób przerwa w pracy wpływa na uprawnienia płacowe pracownika, to okresu przerwy nie wlicza się do czasu pracy. Specyfika tej regulacji polega na tym, że pracodawca nie może jednak domagać się odpracowania tego czasu (...) Godziny usprawiedliwionej nieobecności, pomimo że nie są zaliczane do czasu pracy, "uzupełniają" wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym.

Pracownik przykładowo miał przepracować w czterotygodniowym okresie rozliczeniowym 160 godzin (4 × 40 godz.), ale z powodu choroby był nieobecny w pracy przez cztery dni robocze. W tych dniach miał zgodnie z harmonogramem przepracować 32 godziny pracy (9 + 7 + 8 + 8 = 32). Wobec tego wymiar godzin w okresie rozliczeniowym 160 pomniejsza się o 32 (160 – 32 = 128). Przekroczenie tak ustalonego wymiaru, tj. po uwzględnieniu "uzupełniającego" go czasu usprawiedliwionej nieobecności pracownika, stanowi podstawę do ustalenia, czy nie wystąpiła praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej" (zob. W. MuszalskiK. Walczak (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wyd. 13, Warszawa 2021).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA