Przerwa w pracy przy komputerze
REKLAMA
REKLAMA
Praca przy komputerze nie jest traktowana jako praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Jest jednak pracą uciążliwą. Dlatego pracodawca ma obowiązke organizować komputerowe stanowiska pracy w sposób łagodzący te uciążliwości, przy zachowaniu minimalnych wymagań bhp i ergonomii.
REKLAMA
Pracodawca powinien tak zorganizować pracę, aby zapewnić pracownikowi:
- łączenie przemienne pracy przy monitorze ekranowym z innymi rodzajami prac nieobciążającymi wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
- co najmniej pięciominutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Polecamy: serwis Choroby zawodowe
Przerwa przysługuje pracownikowi po godzinie nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora. Nie przysługuje, gdy pracownik w czasie godziny zegarowej obsługuje monitor i jednocześnie wykonuje inne czynności.
Pięciominutowa przerwa przysługuje pracownikowi po każdej godzinie pracy przy komputerze. Nie można łączyć przysługujących przerw. Pracodawca nie może udzielać przerw pracownikowi po kilku godzinach pracy lub pod koniec dnia pracy.
Długość przerwy nie zależy od jakości i klasy monitora. Przerwa przysługuje zarówno pracownikowi, gdy pracuje przy monitorze kineskopowym, jak i przy monitorze o zmniejszonej emisji negatywnego promieniowania.
Warto pamiętać, że pracodawca w zamian za przerwy tak zorganizuje pracę pracownika, że będzie ona połączeniem pracy przy komputerze z innym rodzajem pracy. W takim przypadku pracownik nie ma prawa do 5 minutowych przerw. To pracodawca decyduje o sposobie zapewnienia pracownikowi odpoczynku od pracy przy monitorze ekranowym.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik wykonywał pracę przy komputerze na przemiennie z inną pracą, a dodatkowo miał prawo do przerw.
Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy
Obowiązek zapewnienia przerw lub zorganizowania naprzemiennego wykonywania pracy związanej z obsługą monitora ekranowego istnieje:
- wobec każdego pracownika,
- praktykanta,
- stażysty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat