REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wynagrodzenie minimalne 2023
wynagrodzenie minimalne 2023
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie minimalne - ile wynosi w 2023 roku?

Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2023 r.

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wzrośnie 2 razy. W pierwszym półroczu będzie wynosić 3490 zł brutto miesięcznie. Z kolei od 1 lipca 2023 r. - 3600 zł brutto miesięcznie. 

REKLAMA

Autopromocja

Minimalna stawka godzinowa 2023

Z podwyższenia minimalnego wynagrodzenia wynika również podwyższenie minimalnej stawki godzinowej, która ma zastosowanie dla zleceniobiorców i osób świadczących usługi na podstawie umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Dla tych osób minimalna stawka godzinowa będzie wynosić: 

  • od 1 stycznia 2023 r. - 22,80 zł brutto,
  • od 1 lipca 2023 r. - 23,50 zł brutto.

Wynagrodzenie minimalne - z czym wiąże się jego podwyższenie?

Podwyższenie wynagrodzenia minimalnego za pracę wiąże się również z obowiązkiem zmiany umów o pracę. Należy pamiętać, że umowę o pracę zmienia się poprzez zawarcie porozumienia zmieniającego

Wynagrodzenie minimalne - które umowy ulegną zmianie?

Których umów to dotyczy? Tych, w których wynagrodzenie określono poprzez wskazanie kwoty odpowiadającej dotychczasowemu wynagrodzeniu minimalnemu - tzn. na poziomie 3010 zł brutto - lub wyższej niż 3010 zł brutto, lecz niżej niż 3490 zł brutto.

Po 1 lipca 2023 r. konieczność zmian będzie obejmowała umowy, w których wynagrodzenie zostanie określone poprzez wskazanie kwoty 3490 zł brutto lub kwoty wyższej niż 3490 zł brutto, lecz niższej niż 3600 brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli w umowie o pracę użyto sformułowania "wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu minimalnemu" i nie wskazano konkretnych wartości, nie ma obowiązku zmiany takiej umowy.

Także umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług będą wymagały zmiany. Dotyczy to umów, w których strony umówiły się na stawkę godzinową za wykonanie usługi na poziomie 19,70 zł brutto lub mniej niż 22,80 zł brutto, a po 1 lipca 2023 r. - 22,80 zł brutto lub mniej 23,50 zł brutto

Zmiana wysokości świadczeń

Podwyższenie wynagrodzenia minimalnego za pracę wiąże się również z odpowiednią zmianą wysokości świadczeń od niego uzależnionych. Świadczenia te to m.in. dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. (Dz.U. poz. 1952).

Polecamy: „Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce”

Link: ttps://sklep.infor.pl/wynagrodzenia-2023.html?utm_source=infor.pl&utm_medium=link-promocyjny-artykuly&utm_campaign=wynagrodzenia2023-id102381

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA