REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenia na uczelniach od 2023 roku?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wyższe wynagrodzenia na uczelniach od 2023 roku?
Wyższe wynagrodzenia na uczelniach od 2023 roku?

REKLAMA

REKLAMA

Czy wykładowcy akademiccy dostaną od 2023 roku podwyżki? Ile będzie wynosiło wynagrodzenie profesora? Czy zmiany dotyczą uczelni niepublicznych?
rozwiń >

Projekt rozporządzenia

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt z dnia 25 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (nr w wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji i Nauki – 172, dalej: rozporządzenie). Podwyżek w szkolnictwie wyższym nie było od ponad 4 lat, ostatnia miała miejsce 1 października 2018 r.

Autopromocja

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych jest 88 094. Oprócz tego są pracownicy naukowi jednostek Polskiej Akademii Nauk czy też doktoranci. Uczelni publicznych zgodnie z danymi Ministerstwa na koniec ubiegłego roku było zaś 131.

Rozporządzenie ma być wydane na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, ze zm., dalej: ustawa).

Zgodnie z rozporządzeniem:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora uczelni publicznej (Dz. U. poz. 1838) w § 1 wyrazy „6410,00 zł” zastępuje się wyrazami: „7210,00 zł”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile wzrośnie wynagrodzenie?

Tak więc zgodnie z nową regulacją wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosiłaby 7210,00 zł. Aktualnie jest to 6410,00 zł czyli mniej niż wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za listopadzie 2022 r., które wyniosło 6857,89 zł.

Wynagrodzenie wzrośnie więc o około 12,5% w stosunku do obecnie obowiązującej wysokości.

Kiedy ma wejść w życie rozporządzenie?

Zgodnie z założeniem rozporządzenie miało wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., jednak już wiadomo, że nie jest to możliwe. Aktualnie trwa opiniowanie.

Co jest powodem podwyżek na uczelniach?

Zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia, przyczyną zmian jest wysoka inflacja oraz rosnące koszty życia i utrzymania, a także odnotowywany w ostatnich latach znaczny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

Środowisko akademickie oraz związki zawodowe już od długiego czasu apelują do Ministerstwa Edukacji i Nauki o podwyżkę płac. Wręcz: „Środowisko akademickie wskazuje, że niezmieniany od roku 2018 poziom wynagrodzenia profesora przekłada się na obniżoną konkurencyjność uczelni oraz jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk na rynku pracy, co z kolei powoduje w nich braki kadrowe.”. Będzie mniej nauczycieli akademickich, których zatrudnia się w grupach pracowników: dydaktycznych; badawczych czy badawczo-dydaktycznych. Może dojść do tego, że tak jak w szkołach, tak i na uczelniach zabraknie nauczycieli. W dzisiejszych czasach więcej można zarobić w korporacji niż na uczelni. Zakres odpowiedzialności i wkład pracy jest całkiem inny. Trzeba mieć na uwadze, że pracownicy badawczo-dydaktyczni oprócz prowadzenia zajęć zobowiązani są prowadzić pracę naukową, występować na konferencjach oraz brać udział w projektach badawczych.

Czy wzrośnie wynagrodzenie adiunkta?

Tak, wraz ze wzrostem wynagrodzenia profesora uczelni, wzrosną również inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora.

Stosownie do treści art. 137 ust. 1 ustawy wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, z tym że dla:

1) profesora uczelni – nie niższa niż 83%,

2) adiunkta – nie niższa niż 73% – tego wynagrodzenia.

Kto skorzysta jeszcze na zmianie wynagrodzenia?

Z wysokością wynagrodzenia profesora są powiązane również inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, w szczególności wysokość: łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student, miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni, dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora, wynagrodzenia w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego lub tytułu profesora oraz członków komisji habilitacyjnych, miesięcznego stypendium doktoranckiego oraz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika naukowego w jednostce naukowej Polskiej Akademii Nauk.

Oczywiście rozporządzenie określa wyłącznie minimalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego profesora, nie wyklucza to ustalenia przez rektora uczelni, innego, wyższego wynagrodzenia. Jednak proponowana przez Ministerstwo stawka musi być uznana jako minimalna.

Czy wrośnie również wynagrodzenie pracowników na uczelniach niepublicznych?

Rozporządzenie odnosi się tylko do podwyżek minimalnego wynagrodzenia profesora na uczelni publicznej. Przepisy nie obejmują więc uczelni niepublicznych.

Podstawa prawna:

Projekt z dnia 25 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (nr w wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji i Nauki – 172)

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • asystent
  2023-01-02 09:07:13
  Podwyżki wymuszone pensją minimalną astystenta, która musi miescic sie powyzej pensji minimalnej (3600 w lipcu) a jednoczesnie stanowic 50% pensji minimalnej profesora! Dzis sprzataczka z 2 letnim stażem zarabia więcej niż doktor nauk zatrudniony na uczelni wyzszej na stanowisku assystenta - nie wiadomo czy smiac sie czy płakać.
  3
 • ebola
  2023-01-16 11:26:45
  taaaak, zabraknie nauczycieli akademickich. Żeby zostać zatrudnionym, trzeba czekać, aż ktoś umrze. Kiedy pojawia sie konkurs, jest ustawiony, bo ludzie latami czekają na swoją szansę "wskoczenia" na etat naukowy.
  2
 • Wojtekk
  2023-01-09 10:34:12
  Rozporządzenie podwyższa płace minimalne na uczelniach, które od 2018 roku nie były podwyższane. Nieprawdą jest jednak, że od 2018 roku nie było na uczelniach żadnych podwyżek. Były ze dwie po 200, 300 zł brutto i w tej sytuacji podwyższenie płacy minimalnej o której teraz tyle się mówi w praktyce podniesie teraz płace np. adiunkta o 105 zł brutto ;-) Można powiedzieć, że szumnie ogłaszane od Nowego Roku podwyżki o 12.5% na uczelniach zawierają w sobie wszystkie wzrosty płac od 2018 roku i parę groszy dodatkowo na otarcie łez..... Po prostu kpina. Szkoda, że nie ogłoszono podwyżek o 50% z uwzględnieniem już co zostały przyznane w ostatnich 10 latach :-)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

REKLAMA

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

REKLAMA

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

REKLAMA