REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenia na uczelniach od 2023 roku?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wyższe wynagrodzenia na uczelniach od 2023 roku?
Wyższe wynagrodzenia na uczelniach od 2023 roku?

REKLAMA

REKLAMA

Czy wykładowcy akademiccy dostaną od 2023 roku podwyżki? Ile będzie wynosiło wynagrodzenie profesora? Czy zmiany dotyczą uczelni niepublicznych?
rozwiń >

Projekt rozporządzenia

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt z dnia 25 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (nr w wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji i Nauki – 172, dalej: rozporządzenie). Podwyżek w szkolnictwie wyższym nie było od ponad 4 lat, ostatnia miała miejsce 1 października 2018 r.

REKLAMA

Autopromocja

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach publicznych jest 88 094. Oprócz tego są pracownicy naukowi jednostek Polskiej Akademii Nauk czy też doktoranci. Uczelni publicznych zgodnie z danymi Ministerstwa na koniec ubiegłego roku było zaś 131.

Rozporządzenie ma być wydane na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, ze zm., dalej: ustawa).

Zgodnie z rozporządzeniem:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora uczelni publicznej (Dz. U. poz. 1838) w § 1 wyrazy „6410,00 zł” zastępuje się wyrazami: „7210,00 zł”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile wzrośnie wynagrodzenie?

Tak więc zgodnie z nową regulacją wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej wynosiłaby 7210,00 zł. Aktualnie jest to 6410,00 zł czyli mniej niż wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za listopadzie 2022 r., które wyniosło 6857,89 zł.

Wynagrodzenie wzrośnie więc o około 12,5% w stosunku do obecnie obowiązującej wysokości.

Kiedy ma wejść w życie rozporządzenie?

Zgodnie z założeniem rozporządzenie miało wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., jednak już wiadomo, że nie jest to możliwe. Aktualnie trwa opiniowanie.

Co jest powodem podwyżek na uczelniach?

Zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia, przyczyną zmian jest wysoka inflacja oraz rosnące koszty życia i utrzymania, a także odnotowywany w ostatnich latach znaczny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

Środowisko akademickie oraz związki zawodowe już od długiego czasu apelują do Ministerstwa Edukacji i Nauki o podwyżkę płac. Wręcz: „Środowisko akademickie wskazuje, że niezmieniany od roku 2018 poziom wynagrodzenia profesora przekłada się na obniżoną konkurencyjność uczelni oraz jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk na rynku pracy, co z kolei powoduje w nich braki kadrowe.”. Będzie mniej nauczycieli akademickich, których zatrudnia się w grupach pracowników: dydaktycznych; badawczych czy badawczo-dydaktycznych. Może dojść do tego, że tak jak w szkołach, tak i na uczelniach zabraknie nauczycieli. W dzisiejszych czasach więcej można zarobić w korporacji niż na uczelni. Zakres odpowiedzialności i wkład pracy jest całkiem inny. Trzeba mieć na uwadze, że pracownicy badawczo-dydaktyczni oprócz prowadzenia zajęć zobowiązani są prowadzić pracę naukową, występować na konferencjach oraz brać udział w projektach badawczych.

Czy wzrośnie wynagrodzenie adiunkta?

Tak, wraz ze wzrostem wynagrodzenia profesora uczelni, wzrosną również inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, których wysokość jest relacjonowana do wysokości wynagrodzenia profesora.

Stosownie do treści art. 137 ust. 1 ustawy wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w uczelni publicznej dla nauczyciela akademickiego nie może być niższa niż 50% wynagrodzenia profesora, z tym że dla:

1) profesora uczelni – nie niższa niż 83%,

2) adiunkta – nie niższa niż 73% – tego wynagrodzenia.

Kto skorzysta jeszcze na zmianie wynagrodzenia?

Z wysokością wynagrodzenia profesora są powiązane również inne wynagrodzenia i świadczenia w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, w szczególności wysokość: łącznej miesięcznej kwoty stypendium socjalnego i stypendium rektora jaką może otrzymać student, miesięcznego wynagrodzenia członków rady uczelni, dodatku funkcyjnego pracownika uczelni publicznej, w tym rektora, wynagrodzenia w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego lub tytułu profesora oraz członków komisji habilitacyjnych, miesięcznego stypendium doktoranckiego oraz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracownika naukowego w jednostce naukowej Polskiej Akademii Nauk.

Oczywiście rozporządzenie określa wyłącznie minimalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego profesora, nie wyklucza to ustalenia przez rektora uczelni, innego, wyższego wynagrodzenia. Jednak proponowana przez Ministerstwo stawka musi być uznana jako minimalna.

Czy wrośnie również wynagrodzenie pracowników na uczelniach niepublicznych?

Rozporządzenie odnosi się tylko do podwyżek minimalnego wynagrodzenia profesora na uczelni publicznej. Przepisy nie obejmują więc uczelni niepublicznych.

Podstawa prawna:

Projekt z dnia 25 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (nr w wykazie prac legislacyjnych Ministra Edukacji i Nauki – 172)

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA