REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna i workation, czyli obecne trendy w branży IT

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Sektor nowoczesnych technologii rozwija się na polskim rynku wyjątkowo dynamicznie. Właściciele firm starają się przekonać potencjalnych kandydatów do swojej oferty, proponując jak najkorzystniejsze warunki współpracy. Obecnie coraz powszechniejszy w tej branży jest tryb zdalny oraz workation, czyli połączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat obowiązujących trendów w IT!

Praca zdalna staje się normą w IT

Informacja o możliwości zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach z branży IT. Obecnie większość firm proponuje potencjalnym kandydatom przejście na tryb home office lub pracę w trybie hybrydowym. W tym drugim przypadku specjaliści IT korzystają z obu form zatrudnienia. W niektórych firmach obowiązuje podział na dni tygodnia z pracą zdalną. Czasami członkowie zespołu IT wymieniają się co tydzień, pracując w trybie hybrydowym – realizują swoje zadania w biurze na zmianę z home office. Warto podkreślić, że w tej branży zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych w praktyce jest bardzo łatwe do zrealizowania. Wystarczy zapewnić pracownikom dostęp do komputera z odpowiednim oprogramowaniem, aby mogli programować, testować, projektować strony internetowe czy przeprowadzać analizę danych, w dowolnym miejscu.

REKLAMA

Dlaczego praca zdalna staje się coraz popularniejsza w IT?

W sieci coraz częściej można natknąć się na oferty pracy zdalnej w IT. Z pewnością jest to związane z wieloma korzyściami, które doceniają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Dla wielu specjalistów IT możliwość realizacji obowiązków zawodowych w domowym zaciszu to przede wszystkim duża wygoda. Dzięki temu mogą uniknąć czasochłonnych dojazdów do miejsca pracy, co wiąże się także z oszczędnością finansową.

Należy też podkreślić, że home office jest korzystny również z punktu widzenia właściciela firmy. Dzięki temu może zatrudnić większą liczbę pracowników, nawet jeśli nie dysponuje dużym biurem. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z brakiem ograniczeń dotyczących zbyt dużej odległości od miejsca pracy. W praktyce, kandydat na stanowisko specjalisty IT może ubiegać się o zatrudnienie w dowolnym mieście.

Zdalna rekrutacja w branży IT

Od czasu pandemii koronawirusa coraz więcej firm nie tylko proponuje kandydatom pracę zdalną, ale również przeprowadza rekrutację online. Dzięki nowoczesnym technologiom przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet staje się bardzo proste. Ta forma jest wygodna dla samych kandydatów. Nie muszą tracić czasu na dojazdy do biura i mogą rozmawiać z rekruterem w dogodnych dla siebie warunkach. W efekcie dla wielu osób taka forma rekrutacji jest po prostu mniej stresująca. Dodatkowo warto podkreślić, że online można nie tylko przeprowadzić samą rozmowę, ale także sprawdzić praktyczne umiejętności potencjalnych kandydatów. Za pośrednictwem nowoczesnych programów pracodawca bez problemów przesyła konkretne zadania do wykonania.

Workation – najnowszy trend w sektorze nowoczesnych technologii

REKLAMA

Czy znasz workation, czyli najnowszy trend w IT? Pod tą nazwą kryje się połączenie pracy z… wakacjami! W dosłownym tłumaczeniu ten termin jest zestawieniem dwóch angielskich słów: work (praca) i vacation (wakacje). Można go przetłumaczyć jako praco-wakacje. Na czym dokładnie polega workation? W praktyce ten trend oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych podczas wypoczynku. Wystarczy zadbać o dostęp do Internetu, aby przesyłać zrealizowane zadania do firmy z dowolnego miejsca. Tym samym pracę można wykonywać nad polskim morzem, w górach czy też innym, wybranym miejscu na świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym podkreślić, że workation nie ma nic wspólnego z przysługującym pracownikowi urlopem – nie wykorzystuje on swoich dni urlopowych. Realizuje powierzone zadania dokładnie w tym samym zakresie jak podczas stacjonarnej pracy w firmie.

Jakie kierunki są najlepsze na workation?

Zastanawiasz się, czym należy się kierować w wyborze odpowiedniego miejsca pod kątem workation? Praca zdalna w IT może być wykonywana praktycznie wszędzie, jednakże warunkiem niezbędnym jest dostęp do sieci WiFi. Przed rezerwacją noclegu w konkretnym hotelu czy pensjonacie należy zatem upewnić się, czy na miejscu nie będzie problemów z dostępem do sieci. Istotną kwestią są także ceny rozmów telefonicznych, szczególnie jeśli z przełożonym zamierzamy kontaktować się właśnie tą drogą.

Główne zalety workation

Wielu specjalistów IT podkreśla, że dzięki workation znacznie wzrasta ich motywacja do pracy. Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w otoczeniu urokliwych krajobrazów sprawia, że realizowanie powierzonych zadań staje się znacznie przyjemniejsze. Połączenie wypoczynku z pracą wzbudza większą kreatywność i pozwala zapomnieć o stresie, co jest szczególnie ważne w przypadku wykonywaniu zadań pod presją czasu.

Chcesz poznać przykładowe oferty pracy zdalnej w IT? Odwiedź stronę: the:protocol i przekonaj się, jak wiele firm proponuje zatrudnienie w tej formie. W wielu przypadkach możesz zdecydować się na współpracę również w ramach workation.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA