REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna i workation, czyli obecne trendy w branży IT

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Sektor nowoczesnych technologii rozwija się na polskim rynku wyjątkowo dynamicznie. Właściciele firm starają się przekonać potencjalnych kandydatów do swojej oferty, proponując jak najkorzystniejsze warunki współpracy. Obecnie coraz powszechniejszy w tej branży jest tryb zdalny oraz workation, czyli połączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat obowiązujących trendów w IT!

Praca zdalna staje się normą w IT

Informacja o możliwości zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach z branży IT. Obecnie większość firm proponuje potencjalnym kandydatom przejście na tryb home office lub pracę w trybie hybrydowym. W tym drugim przypadku specjaliści IT korzystają z obu form zatrudnienia. W niektórych firmach obowiązuje podział na dni tygodnia z pracą zdalną. Czasami członkowie zespołu IT wymieniają się co tydzień, pracując w trybie hybrydowym – realizują swoje zadania w biurze na zmianę z home office. Warto podkreślić, że w tej branży zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych w praktyce jest bardzo łatwe do zrealizowania. Wystarczy zapewnić pracownikom dostęp do komputera z odpowiednim oprogramowaniem, aby mogli programować, testować, projektować strony internetowe czy przeprowadzać analizę danych, w dowolnym miejscu.

REKLAMA

Dlaczego praca zdalna staje się coraz popularniejsza w IT?

W sieci coraz częściej można natknąć się na oferty pracy zdalnej w IT. Z pewnością jest to związane z wieloma korzyściami, które doceniają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Dla wielu specjalistów IT możliwość realizacji obowiązków zawodowych w domowym zaciszu to przede wszystkim duża wygoda. Dzięki temu mogą uniknąć czasochłonnych dojazdów do miejsca pracy, co wiąże się także z oszczędnością finansową.

Należy też podkreślić, że home office jest korzystny również z punktu widzenia właściciela firmy. Dzięki temu może zatrudnić większą liczbę pracowników, nawet jeśli nie dysponuje dużym biurem. Dodatkowo warto zaznaczyć, że zdalne wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z brakiem ograniczeń dotyczących zbyt dużej odległości od miejsca pracy. W praktyce, kandydat na stanowisko specjalisty IT może ubiegać się o zatrudnienie w dowolnym mieście.

Zdalna rekrutacja w branży IT

Od czasu pandemii koronawirusa coraz więcej firm nie tylko proponuje kandydatom pracę zdalną, ale również przeprowadza rekrutację online. Dzięki nowoczesnym technologiom przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet staje się bardzo proste. Ta forma jest wygodna dla samych kandydatów. Nie muszą tracić czasu na dojazdy do biura i mogą rozmawiać z rekruterem w dogodnych dla siebie warunkach. W efekcie dla wielu osób taka forma rekrutacji jest po prostu mniej stresująca. Dodatkowo warto podkreślić, że online można nie tylko przeprowadzić samą rozmowę, ale także sprawdzić praktyczne umiejętności potencjalnych kandydatów. Za pośrednictwem nowoczesnych programów pracodawca bez problemów przesyła konkretne zadania do wykonania.

Workation – najnowszy trend w sektorze nowoczesnych technologii

REKLAMA

Czy znasz workation, czyli najnowszy trend w IT? Pod tą nazwą kryje się połączenie pracy z… wakacjami! W dosłownym tłumaczeniu ten termin jest zestawieniem dwóch angielskich słów: work (praca) i vacation (wakacje). Można go przetłumaczyć jako praco-wakacje. Na czym dokładnie polega workation? W praktyce ten trend oznacza wykonywanie obowiązków zawodowych podczas wypoczynku. Wystarczy zadbać o dostęp do Internetu, aby przesyłać zrealizowane zadania do firmy z dowolnego miejsca. Tym samym pracę można wykonywać nad polskim morzem, w górach czy też innym, wybranym miejscu na świecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym podkreślić, że workation nie ma nic wspólnego z przysługującym pracownikowi urlopem – nie wykorzystuje on swoich dni urlopowych. Realizuje powierzone zadania dokładnie w tym samym zakresie jak podczas stacjonarnej pracy w firmie.

Jakie kierunki są najlepsze na workation?

Zastanawiasz się, czym należy się kierować w wyborze odpowiedniego miejsca pod kątem workation? Praca zdalna w IT może być wykonywana praktycznie wszędzie, jednakże warunkiem niezbędnym jest dostęp do sieci WiFi. Przed rezerwacją noclegu w konkretnym hotelu czy pensjonacie należy zatem upewnić się, czy na miejscu nie będzie problemów z dostępem do sieci. Istotną kwestią są także ceny rozmów telefonicznych, szczególnie jeśli z przełożonym zamierzamy kontaktować się właśnie tą drogą.

Główne zalety workation

Wielu specjalistów IT podkreśla, że dzięki workation znacznie wzrasta ich motywacja do pracy. Możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w otoczeniu urokliwych krajobrazów sprawia, że realizowanie powierzonych zadań staje się znacznie przyjemniejsze. Połączenie wypoczynku z pracą wzbudza większą kreatywność i pozwala zapomnieć o stresie, co jest szczególnie ważne w przypadku wykonywaniu zadań pod presją czasu.

Chcesz poznać przykładowe oferty pracy zdalnej w IT? Odwiedź stronę: the:protocol i przekonaj się, jak wiele firm proponuje zatrudnienie w tej formie. W wielu przypadkach możesz zdecydować się na współpracę również w ramach workation.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA