Wsparcie zawodowe psychologów z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Sejm przegłosował w czwartek, 7 kwietnia br. ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. - Ustawa była przedmiotem szerokich konsultacji z samorządami - powiedział wiceminister Paweł Szefernaker podczas prac w parlamencie. Przyjęte przepisy zostały przygotowane w MSWiA we współpracy z innymi resortami.
REKLAMA
Zmiany w specustawie
Przegłosowane przez Sejm rozwiązania doprecyzowują i uzupełniają niektóre przepisy specustawy. Zmianie ulegną zasady dotyczące rejestracji uchodźców oraz nadawania numeru PESEL.
Nowelizacja ustawy umożliwia upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin (miast) do realizacji czynności związanych z nadawaniem numeru PESEL obywatelom Ukrainy. Rozwiązanie to zostało wprowadzone ze względu na znaczną liczbę zainteresowanych otrzymaniem numeru PESEL oraz brak wystarczającej liczby pracowników samorządowych mogących realizować to zadanie.
Nowe przepisy pozwolą również na delegowanie pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym, by mogli oni wesprzeć organy, które aktualnie są obciążone wykonywaniem zadań pomocowych dla ukraińskich uchodźców wojennych.
Znowelizowane przepisy uszczegóławiają zasady przyznawania statusu osoby korzystającej z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Precyzują, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL. Kolejna zmiana to doprecyzowanie przepisów dotyczących posiadania przez ukraińskich obywateli, którym został nadany numer PESEL, uprawnień do opieki medycznej.
Wsparcie medyczne i zawodowe psychologów
REKLAMA
Przegłosowane przez Sejm rozwiązania pozwolą na świadczenie usług psychologicznych przez obywateli Ukrainy na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego. Ponadto Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła gromadzić, przechowywać, a następnie dostarczać stronie ukraińskiej produkty lecznicze w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy.
Przygotowane regulacje doprecyzowują kwestie tymczasowego wykonywania zawodu na terytorium Polski przez lekarzy i lekarzy dentystów z państw spoza Unii Europejskiej w celu udzielania pomocy medycznej (świadczeń opieki zdrowotnej) obywatelom Ukrainy, którzy przebywają w Polsce.
Wsparcie otrzymają również ukraińscy naukowcy. Rozwiązania ułatwią podejmowanie zatrudnienia przez kadrę akademicką. W myśl przegłosowanych przepisów, koszty ponoszone przez polskie służby w związku zapewnianiem bezpieczeństwa uchodźcom z Ukrainy zostaną sfinansowane z Funduszu Pomocy.
Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Żródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat