REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czas postawić na nauczanie zawodu – przekonuje prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Dualny system kształcenia, polegający na łączeniu edukacji z praktykami zawodowymi, daje korzystne rezultaty na rynku pracy. Dzięki niemu młodzi ludzie szybciej zdobywają konkretne kwalifikacje zawodowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

ZUS ustalił składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za styczeń - grudzień 2013 r. dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

"Matki I kwartału" chcą wcześniejszej ustawy rodzicielskiej

"Matki I kwartału" zapowiadają walkę o wcześniejsze wydłużenie urlopów rodzicielskich. Gdyby odpowiednia ustawa weszła w życie do 10 czerwca wydłużony, 12 miesięczny urlop przysługiwałby rodzicom wszystkich urodzonych w tym roku.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013

Zgodnie z art. 65 ust. 4 Konstytucji RP minimalne wynagrodzenie za pracę lub sposób ustalania jego wysokości określa ustawa. W związku z tym 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W roku 2013 wynosi 1600 zł.

REKLAMA

Chorobowe zależy od listonosza

Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Możesz je stracić nie z własnej winy - ostrzega "Nasz Dziennik".

Umowy na czas określony z limitem

Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach.

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników. Kiedy następuje jego wszczęcie?

REKLAMA

Ważne terminy na najbliższe dni

Zgodnie z terminarzem kadrowca w okresie najbliższych siedmiu dni należy pamiętać o dwóch datach: 15 marca (dziś) oraz 20 marca (środa) 2013 r.

Będą składki na ZUS od zleceń

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane. Pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.

Wynagrodzenie młodocianych 2013

Wynagrodzenie młodocianych w 2013 r. ponownie wzrosło. Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego otrzymują wynagrodzenie na podstawie postanowień szczególnych. Od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe stawki minimalne uzależnione od roku nauki młodocianego.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy – orzecznictwo Sądu Najwyższego

Wypadek przy pracy może nastąpić podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Przerwa w pracy w postaci zajęcia miejsca pasażera i oddania prowadzenia pojazdu innej osobie przez pracownika będącego kierowcą stanowi odstąpienie od osobistego wykonywania obowiązków pracowniczych. Zdarzenie powstałe podczas przerwy nie może być więc uznane za wypadek przy pracy.

ZUS na Targach Aktywni 50+ w Poznaniu

Komu i na jakich zasadach przysługują świadczenia z ZUS? Ile można dorobić na emeryturze? Jakie składki potrącane są zarobkującemu renciście? Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy? Kto skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji ZUS? A także: jak aktywnie kontaktować się z ZUS bez wychodzenia z domu? - na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ZUS w trakcie Targów Aktywni 50+ w Poznaniu.

Francuzi pomagają polskiej młodzieży wejść na rynek pracy

Francuskie globalne firmy przyjmują na płatne staże w Polsce osoby z tzw. trudnych domów. Chcą im ułatwić start na rynku pracy. To nie tylko pomoc, ale także projekt biznesowy dla takich marek jak Sodexo, L’Oreal Professionnel czy Dalkia, bo dzięki niemu pozyskują młodych, zaangażowanych pracowników. Na cały program wspierania młodych Francuzi przeznaczyli już 22 tys. euro.

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zacznie się 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. będzie trwał nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

OPZZ wzywa rząd do pochylenia się nad biedą i bezrobociem

OPZZ wzywa rząd do pochylenia się nad biedą i bezrobociem. Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ma dziś przedstawić członkom rządu swoje postulaty związane z sytuacją społeczno-gospodarczą kraju.

Ekwiwalent za urlop - zasady ustalania i wypłacania

Pracodawca może wyjątkowo wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za urlop. Ma to miejsce wówczas, gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w całości lub w części do dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy o pracę. W celu określenia wysokości ekwiwalentu stosuje się zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Specjaliści na rynku pracy wciąż w cenie. Ich średnie wynagrodzenie to 9,5 tys. zł

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto specjalistów i menadżerów w ubiegłym roku, w Polsce wyniosło prawie 9,5 tysiąca złotych. Najlepiej zarabiała wyższa kadra zarządzająca, na której konto wpływało co miesiąc średnio 18 tysięcy złotych. Pensje prawników i pracowników branży IT w 2012 roku wahały się w granicach 8,9 – 9,7 tys. zł. – Te zarobki nieznacznie spadły – przyznaje Łukasz Kośnik, partner w firmie rekrutacyjnej Antal International, która przeprowadziła kompleksowe badania wynagrodzeń.

Zatrudnienie cudzoziemca – obowiązki

Cudzoziemcy mogą wykonywać pracę w Polsce, jeśli posiadają zezwolenie na pracę (chyba, że na mocy przepisów szczególnych nie potrzebują takiego zezwolenia) oraz przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Brak zezwolenia na pracę i nielegalne przebywanie na terytorium kraju przez cudzoziemca pociąga za sobą dodatkowe obowiązki pracodawcy.

Nie spóźniaj się do pracy!

Dlaczego nie powinniśmy się spóźniać? Jak zorganizować sobie czas aby uniknąć spóźnień?

Rada pracowników – skład i zadania

Rada pracowników tworzona jest przez pracodawcę (nie dotyczy pracodawców publicznych), który prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia co najmniej 50 pracowników. Jej skład uzależniony jest od liczby zatrudnionych pracowników. Jakie zadania ma rada pracowników?

Zmiana orzecznictwa o niepełnosprawności

Ministerstwo pracy planuje zmianę trybu orzecznictwa o niepełnosprawności.

Manpower: poprawy na polskim rynku pracy w najbliższym kwartale nie będzie

Ożywienia na rynku pracy nie będzie, przynajmniej do końca tej połowy roku. Najnowsze wyniki badania Barometru Manpower dotyczącego perspektyw zatrudnienia w II kwartale br. nie nastrajają optymizmem. Wprawdzie co dziesiąta firma zamierza zwiększać zatrudnienie, lecz również co dziesiąta zamierza je redukować. Najtrudniejsza sytuacja już od kilku kwartałów z rzędu panuje w budownictwie. Ale powody do obaw mogą mieć również pracownicy energetyki, wodociągów i przemysłu wydobywczego.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych - dyrektorzy i kierownicy

Pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Dyrektorzy oraz kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych (osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy) nie mają prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Emerytura i renta po zmarłym małżonku - wybór

Wdowie przysługuje renta rodzinna w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu mężowi. W przypadku zbiegu prawa do własnej emerytury i renty po zmarłym mężu może wybrać tylko jedno z nich.

Zaczynają skutkować interwencje na rynku pracy

Stopa bezrobocia w lutym 2013 wzrosła mniej niż zakładano. Co więcej, zgłoszono o 34,1 % więcej ofert pracy niż rok temu.

Szkolenie BHP przed przystąpieniem do pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy odbywa szkolenie BHP. Przeprowadza się je na koszt pracodawcy, a czas szkolenia wlicza się do czasu pracy. Czy obowiązek przeszkolenia obejmuje także pracodawcę?

Sytuacja na rynku pracy w lutym 2013 r.

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca stycznia) wyniosła w lutym 2013 roku 14,4 proc. i w porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 0,2 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano identyczny wzrost natężenia bezrobocia (z poziomu 13,2 proc. do poziomu 13,4 proc.).

Kodeks pracy do dalszych prac w komisji

Kontrowersyjne projekty zmian w kodeksie pracy trafiły do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jak przyznawać pracownikom trzynastki za 2012 r.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje, co do zasady, pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest nagrodą za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Wysokość trzynastki zależy od długości okresu faktycznie przepracowanego w danym roku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. do okresu uprawniającego do trzynastki za 2012 r. pracodawcy mogą zaliczyć okres urlopu macierzyńskiego.

Sejm - Projekty dla rynku pracy

Wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy przewidują dwa projekty ustaw, którymi wczoraj późnym południem zajął się Sejm.

Młodociani - badania lekarskie

Młodociani to grupa szczególnie chroniona przez prawo pracy. Badania lekarskie młodocianych muszą obejmować badania wstępne, okresowe i kontrolne. Co zrobi pracodawca, gdy w trakcie badań okresowych okaże się, że młody pracownik utracił zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku?

Obniżenie stóp procentowych to dobra decyzja

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych (0,5 pkt proc.) to istotny krok w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej podyktowanym widocznym osłabieniem koniunktury gospodarczej.

Wiosną słońce zaświeci i dla rynku pracy

Nastroje pracodawców poprawiają się. Spada odsetek tych, którzy spodziewają się recesji w Polsce.

Podział środków zasilających ZFRON

Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przepisy regulujące podział środków zasilających ZFRON nakładają obowiązek przeznaczenia ich na indywidualne programy rehabilitacji oraz pomoc indywidualną.

Najwyższa podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w marcu, kwietniu i maju 2013 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 marca 2013 r. wydał informację w sprawie najwyższej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w marcu, kwietniu i maju 2013 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Dotychczasowy układ zbiorowy pracy

Pracodawca przejmujący zakład pracy (lub jego część), w którym obowiązywał układ zbiorowy pracy ma obowiązek stosowania w odniesieniu do przejętych pracowników dotychczasowego układu. Zobowiązanie nałożone na nowego pracodawcę wygasa z upływem roku od dnia przejęcia zakładu pracy.

Ujawnienie nazwiska pracownika

Imię i nazwisko to znak rozpoznawczy osoby fizycznej. Pracodawca ma prawo ujawniać imię i nazwisko pracownika w celu identyfikacji nawet bez jego zgody.

Sejm zajmie się dzisiaj uelastycznianiem czasu pracy

Ułatwienie elastycznego gospodarowania czasem pracy, to główny cel projektów ustaw, którymi ma się dzisiaj zająć Sejm. Projekt rządowy przewiduje wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

Polacy zarabiają w Internecie

14 procent Polaków, czyli około czterech i pół miliona, osiągnęło lub osiąga dochody dzięki Internetowi.

Związkowcy walczą o emerytury pomostowe

Związkowcy walczą o emerytury pomostowe dla pracowników przemysłu ciężkiego.

ZUS płaci odsetki za opóźnienie w wypłacie

Gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną, będzie musiał wypłacić emerytowi także odsetki ustawowe za opóźnienie w wypłacie. Nie dotyczy to sytuacji opóźnienia w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności.

Najwięcej zwolnień w produkcji i sprzedaży

Trzech na czterech przedsiębiorców w Polsce odczuwa wpływ spowolnienia gospodarczego na swoją działalność. Efektem jest zmniejszanie zatrudnienia.

Unijni ministrowie chcą wspierać młodych na rynku pracy

Na posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli ministrowie debatowali na temat wymiaru społecznego Unii Gospodarczej i Walutowej – koncepcji, która ma uzupełniać wymiar gospodarczy i finansowy integracji w tym obszarze.

Badania okresowe wykazujące przeciwwskazania do zajmowania dotychczasowego stanowiska

Na pracodawcy ciąży obowiązek kierowania pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. W wyniku przeprowadzonych badań okresowych lekarz może stwierdzić, że dany pracownik nie powinien wykonywać obowiązków pracowniczych na dotychczasowym stanowisku. W takiej sytuacji pracodawca przede wszystkim zwalnia pracownika z obowiązku świadczenia pracy i przenosi go na inne stanowisko.

Stanowisko partnerów społecznych dotyczące sytuacji w ochronie zdrowia

Partnerzy społeczni uważają, że zdrowie obywateli i jego ochrona powinny być jednym z priorytetów polityki państwa. Przypominamy o tym szczególnie teraz, kiedy z niepokojem obserwujemy, że problemy ochrony zdrowia często przegrywają z innymi, doraźnymi celami politycznymi.

Potrącenie świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia

Świadczenia alimentacyjne mogą być potrącone z wynagrodzenia bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Pracodawca ma prawo dokonania ich na wniosek wierzyciela po przedstawieniu mu tytułu wykonawczego.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Osoby niepełnosprawne należą do szczególnie chronionej grupy pracowników. Przepisy przewidują dla nich urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze. Dotyczy to zatrudnionych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Słaby wzrost PKB to przyczyna wysokiego bezrobocia

W opinii Pracodawców RP niski wzrost gospodarczy w IV kwartale 2012 r. to główna przyczyna wysokiego bezrobocia, którego stopa w styczniu br. przekroczyła 14 proc. – Rząd powinien jak najszybciej podjąć działania wspierające powrót gospodarki na ścieżkę wysokiego wzrostu – mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

Plany resortu pracy: urząd pracy ma pomóc w znalezieniu zatrudnienia co drugiemu zarejestrowanemu bezrobotnemu

Resort pracy stawia sobie ambitny cel. Chce, by co najmniej połowa osób, które rejestrują się jako bezrobotne, znajdowała zatrudnienie. Dlatego urzędy pracy będą miały do dyspozycji nowe instrumenty walki z bezrobociem. Jedna z najważniejszych zmian to wprowadzenie doradcy klienta, który będzie pracował zarówno z osobą bezrobotną, jak i z pracodawcami. Kolejnym instrumentem jest możliwość zlecania części zadań firmom zewnętrznym.

REKLAMA