reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sejm - Projekty dla rynku pracy

Sejm - Projekty dla rynku pracy

Wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy przewidują dwa projekty ustaw, którymi wczoraj późnym południem zajął się Sejm.

Zarówno projekt rządowy, jak i poselski autorstwa posłów PO, mają na celu zachęcanie przedsiębiorców do zatrudniania i przeciwdziałania bezrobociu.

I jeden i drugi projekt jest bardzo pożyteczny z punktu widzenia przedsiębiorców - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Wojciech Warski z Business Centre Club. Dodaje, że projekt rządowy jest jednak ważny tylko dla zachowania już istniejących miejsc pracy. Projekt poselski natomiast idzie dalej. Jego realizacja pozwoliłaby tworzyć nowe miejsca pracy - uważa Wojciech Warski.

Zobacz także: Propozycje dla bezrobotnych

Projekt posłów PO oprócz wprowadzenia ruchomego czasu pracy i dłuższych okresów rozliczeniowych przewiduje na przykład, że za ponadwymiarową pracę w nocy, w niedzielę czy święto zatrudniony otrzyma dodatkowo 80 a nie 100 procent. Za nadgodziny zaś w pozostałe dni - dodatek w wysokości 30 zamiast 50-ciu procent.

Takie rozwiązania ostro krytykują związkowcy. Wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski podkreśla w rozmowie z IAR, że jest to przerzucanie kosztów spowolnienia gospodarczego na pracowników. Zatrudnione osoby będą mniej zarabiały i będą musiały być bardziej dyspozycyjne dla pracodawców - zwraca uwagę Andrzej Radzikowski. Według rozmówcy IAR trudno będzie połączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym.

Andrzej Radzikowski zaznaczył, że proponowane przez rząd i liberalnych polityków metody walki z kryzysem nigdzie ani w Europie, ani w Ameryce nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Rząd zapewnia jednak, że uelastycznianie czasu pracy nie jest skierowane przeciwko pracownikom a wręcz odwrotnie. Chodzi o to, by nie tylko chronić ale też tworzyć nowe miejsca pracy, co w dzisiejszym czasie jest najważniejsze - podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz.

reklama

Czytaj także

Źródło:

IAR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KOGNITARIAT

Biuro podatkowo-finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama