reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaczynają skutkować interwencje na rynku pracy

Zaczynają skutkować interwencje na rynku pracy

Stopa bezrobocia w lutym 2013 wzrosła mniej niż zakładano. Co więcej, zgłoszono o 34,1 % więcej ofert pracy niż rok temu.

- W lutym stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 punktu procentowego. To mniejszy wzrost, niż zakładaliśmy – stwierdził 8 marca 2013 r. wiceminister Jacek Męcina podczas briefingu prasowego, poświęconego sytuacji na rynku pracy i planowanym zmianom legislacyjnym w Kodeksie pracy. - Wzrost zgłoszonych ofert pracy, których w lutym było 81,6 tys., a więc o 34,1 proc. więcej, niż przed rokiem, także napawa optymizmem na kolejne miesiące. Podjęte działania interwencyjne miały szerszy wymiar – były to nie tylko przekazane środki finansowe dla urzędów pracy, ale także fundusze skierowane z rezerwy ministra.

Zobacz także: Sytuacja na rynku pracy w lutym 2013 r.

- Dziś Sejm skieruje do dalszych prac nowelizację Kodeksu pracy, w tym ustawy związane z elastycznym czasem pracy – przypomniał wiceminister Radosław Mleczko. – Pojawiają się obawy, czy te zmiany nie obciążą nadmiernie pracowników. Otóż chcę wyjaśnić: po pierwsze sprzyjają one nie tylko pracodawcom, ale w równym stopniu pracownikom, którzy dzięki nim będą mogli lepiej dysponować własnym czasem, co ułatwi godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Po drugie: wprowadzenie w życie tego projektu każdorazowo będzie uwarunkowane pozytywną decyzją reprezentacji pracowników w zakładzie pracy, zaś kopia porozumienia zostanie wysłana do Państwowej Inspekcji Pracy.

- Możemy tu mówić o łagodzeniu skutków bezrobocia, ale o tworzeniu nowych miejsc pracy decyduje gospodarka. Wzrostowi jej konkurencyjności powinny służyć nowe rozwiązania w Kodeksie pracy. Indywidualny czas rozliczania pracy stosuje już 14 państw w Europie, m.in. Niemcy, Szwecja czy Słowacja. Nie powinniśmy pozostać w tyle – powiedział wiceminister Męcina. – Elastyczny czas pracy służy przemysłowi, a to on tworzy najbardziej pożądane i stabilne miejsca pracy.

Zobacz także: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Wiceminister Mleczko mówił też o europejskim pomyśle na gwarancje zatrudnienia dla młodego pokolenia. Jego zdaniem powinien on zaowocować dodatkowymi środkami finansowymi, które będą mogły wspomóc nasz rynek pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama