| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Świadectwo pracy > Czy nagana zostanie umieszczona w świadectwie pracy?

Czy nagana zostanie umieszczona w świadectwie pracy?

Kara nagany jest jedną z kar w ramach odpowiedzialności porządkowej, którą pracodawca może nałożyć na pracownika. Kara ta ulega zatarciu po upływie roku nienagannej pracy. Co jednak jeżeli przed upływem tego terminu stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu? Czy nagana zostanie wpisana do świadectwa pracy?

Adrian Prusik, aplikant radcowski w Kancelarii Prawa Pracy "Wojewódka i Wspólnicy" Sp.k.

Kara upomnienia i nagany

Zgodnie z art. 108 kodeksu pracy karą upomnienia lub nagany można ukarać pracownika w związku z nieprzestrzeganiem przez niego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Kara nagany w świadectwie pracy

Zgodnie z przepisem art. 113 kodeksu pracy po upływie roku nienagannej pracy kara taka ulega zatarciu, pracodawca musi usunąć z akt osobowych pracownika wszelkie wzmianki dotyczące nagany. Co jednak jeżeli przed upływem tego okresu stosunek pracy zostanie rozwiązany? Czy pracodawca umieści informację o karze nagany w świadectwie pracy?

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Odpowiedź na to pytanie musi być przecząca. Pracodawca nie ma prawa umieścić w świadectwie pracy informacji o karze dyscyplinarnej. Dotyczy to tak kary jeszcze niezatartej, jak i tym bardziej zatartej. Umieszczenie takiej informacji byłoby bowiem sprzeczne z charakterem kary porządkowej, która po określonym okresie ulega zatarciu i jest uważana za niebyłą.

Różnice między karą pieniężną a innymi karami porządkowymi

Treść świadectwa pracy

Zakres treści świadectwa pracy wyznaczają pracodawcy przepisy kodeksu pracy (art. 97 kodeksu pracy) oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.

Sprostowanie świadectwa pracy

W przypadku zamieszczenia przez pracodawcę informacji o karze porządkowej pracownikowi będzie przysługiwała możliwość skorzystania z trybu sprostowania, tj. najpierw poprzez wystosowanie odpowiedniego wniosku do pracodawcy, a po jego odmowie, wniesieniem pozwu o sprostowanie świadectwa pracy do sądu. Pracownik wnosi sprzeciw do pracodawcy w terminie 7 dni od otrzymania zawiadomienia o nałożeniu kary porządkowej. W takiej sytuacji pracodawca powinien rozstrzygnąć o sprzeciwie w terminie kolejnych 14 dni, przy czym brak decyzji jest uważany za uznanie zasadności sprzeciwu. Jeżeli jednak w tym terminie pracodawca odrzuci sprzeciw pracownika, ten może wystąpić na drogę sądową w terminie kolejnych 14 dni od dnia otrzymania informacji o odrzuceniu sprzeciwu.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 282 z późn. zm.)

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »