REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

Karolina Mózgowiec
Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.
Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.
East News

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż

Firmy mogą być istotnym uzupełnieniem procesu szczepień, im szybciej się to stanie, tym lepiej - oceniają organizacje pracodawców. Zwracają uwagę, że część osób, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia w zakładzie pracy, będzie się wycofywać, bo już dostała zastrzyk albo będzie wolała inny preparat.

Autopromocja

Według zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, od 17 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Od 1 czerwca mają rozpocząć się regularne szczepienia, na które trafi ok. 300 tys. dawek tygodniowo.

Szczepienia w pracy - cel

Jak powiedział PAP Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, pracodawcy mogą uzupełnić proces szczepień, wspierając tym samym działania publiczne. To z kolei pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach pracy i zmniejszenie liczby absencji.

Jego zdaniem, firmy mogłyby też przyspieszyć szczepienie zainteresowanych osób, bo obecnie nie zawsze można znaleźć nieodległe terminy.

Problem szczepień w firmach

Liczba osób. Lisicki zwrócił uwagę, że dla firm liczy się czas: im później pracodawcy zostaną dopuszczeni do programu szczepień, tym większe napotkają wyzwania. Jednym z nich jest to, że osoby, które zgłosiły chęć zaszczepienia w zakładzie pracy, będą się wykruszać. "Jeśli firmy musiały zgłosić co najmniej 300 osób, to na koniec maja czy na początku czerwca, kiedy ruszą szczepienia w firmach, może się okazać, że zostanie już tylko połowa chętnych, bo reszta już będzie zaszczepiona” – spostrzegł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To może utrudnić organizację szczepień, bo pracodawcy zgłosili zamówienie na konkretną liczbę dawek pod kątem liczby osób, które wyraziły zainteresowanie. Oczywiście pracodawcy będą aktualizować liczbę chętnych, ale spowoduje to perturbacje" - zaznaczył ekspert.

Czas. Dodał, że firmy czekają na sygnał, kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy. "Liczy się kolejność zgłoszeń, bo mamy ograniczoną liczbę szczepionek. Nawet po uruchomieniu tego procesu pracodawcy nie wiedzą, kiedy dokładnie szczepienia u nich nastąpią" - powiedział.

Rodzaj szczepionki. Wskazał, że w powszechnym dostępie do szczepień można obecnie wybrać producenta szczepionki, natomiast pracodawcy nie będą mieli wpływu na to, jaki preparat dostaną. Przyznał, że pracownicy i ich rodziny mogą się wtedy wycofywać, bo nie będzie im odpowiadał dany producent.

Czy firmy zachęcają do szczepień?

Pytany, czy firmy planują jakieś działania zachęcające do szczepień, poinformował, że część pracodawców rozmawia z placówkami medycznymi, by pojawiły się na ich terenie i wyjaśniły, na czym polegają szczepienia oraz jakie mogą być skutki uboczne.

Podkreślił, że tylko w przypadku szczepień obowiązkowych pracownik ma prawo do dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a szczepienia przeciw COVID obowiązkowe nie są. Pracodawca może jednak zdecydować o przyznawaniu wolnego swoim pracownikom. "To zależy od danej firmy, na ile chce się angażować w proces wspierania szczepień. Niektóre firmy, wg doniesień mediów, chcą nawet oferować zaszczepionym benefity pieniężne" - zauważył.

Więcej szczepień - szersze otwarcie gospodarki

Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski wskazał, że rozszerzenie procesu szczepień o zakłady pracy nie tylko zwiększy bezpieczeństwo pracowników, ale umożliwi też szersze otwarcie gospodarki. "Jesteśmy przygotowani. Część firm korzysta z własnych ambulatoriów, część z usług prywatnych przychodni. Niektóre zatrudniają pielęgniarki, które mogą szczepić" - powiedział.

Dodatkowe koszty szczepień

Podkreślił, że ewentualne dodatkowe koszty są do przyjęcia, bo i tak są mniejsze niż straty, które firmy musiałyby ponieść np. gdyby wirus rozprzestrzenił się na terenie ich zakładu.

Szczepienia w firmach - czy jest zainteresowanie?

Kowalski przyznał, że zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza wśród firm usługowych, które realizują usługi na zewnątrz: ochroniarskich, sprzątających, cateringowych czy budowlanych. Jak tłumaczył, to dlatego, że zamawiający oczekują, że pracownicy zewnętrzni też będą zaszczepieni.

Szczepienia - mniej chętnych pracowników

W ocenie prezesa FPP, zmniejszenie się liczby chętnych poniżej wymaganego do zgłoszenia progu 300 osób nie będzie organizacyjnym problemem. "Rzeczywiście część pracowników będzie już zaszczepiona, ale ta granica 300 pracowników jest tylko umowna" - stwierdził.

"Dla nas bardzo ważne jest to, by zaszczepić jak najwięcej pracowników. Ogromne znaczenie ma tu komunikacja między pracownikami. Jeśli ktoś się zaszczepił i wszystko przebiegło dobrze, przekona to kolejne osoby. Szczepienie w grupie ludzi, którzy się znają, pracują razem, powoduje, że jeden drugiego zachęca" - zauważył Kowalski.

Kogo można zaszczepić w zakładzie pracy?

Zakład pracy może zgłosić do szczepienia: pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa) lub członków rodzin tych osób.

Szczepienia pracowników możliwe będą tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA