REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r. - pytania i odpowiedzi

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia pracowników na COVID-19 startują 10 maja 2021 r. Czy można wybrać szczepionkę? Ile osób musi zgłosić się na szczepienie? Czy można zgłosić członków rodziny?

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy

Szczepienia ogólnopolskie przeciw COVID-19 to ogromne wyzwanie organizacyjne. Rząd zdecydował się zaprosić do współpracy przedsiębiorców. Wielka akcja szczepień w zakładach pracy ma pomóc przyspieszyć proces szczepienny. Ochrona życia, zdrowia ludzi i gospodarki zależy od tempa przeprowadzania szczepień. Szczepienia w firmach mają więc uzupełniać punkty szczepień państwowej służby zdrowia, co wpłynie na przyspieszenie procesu.

Autopromocja

21 kwietnia 2021 r. na konferencji prasowej dotyczącej szczepień w zakładach pracy zostały podane wypracowane przez stronę rządową i przedsiębiorców szczegóły przeprowadzania szczepień w firmach. W konferencji udział wzięli:

  • Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju Pracy i Technologii,
  • Jacek Levernes, Honorowy Prezes ABSL,
  • Arkadiusz Pączka, Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich,
  • Rafał Baniak, Wiceprezydent Pracodawców RP,
  • Marek Goliszewski, Prezes BCC.

Szczepienia pracowników - procedura

Propozycja szczegółowych procedur przeprowadzania szczepień w zakładach pracy została wypracowana po konsultacjach rządu z przedstawicielami przedsiębiorców. Obie strony są zadowolone ze współpracy w tej kwestii. Szczepienia mają być przeprowadzane w sposób efektywny, transparentny i masowo dostępny.

Strona przedsiębiorców zapewnia, że duże firmy są gotowe na przeprowadzanie szczepień – dysponują gabinetami lekarskimi. Natomiast mniejsze firmy muszą posiłkować się prywatnymi ośrodkami ochrony zdrowia. Co istotne, część firm podejmuje już działania mające na celu organizację procesu szczepień, także firmy z branży usług medycznych. Przedsiębiorcom zależy na szybkim wdrożeniu procesu szczepień, co ma przyczynić się do powrotu do pracy i normalnego funkcjonowania firm. Dla państwa jest to równie ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Szczegóły dotyczące organizacji punktów szczepień w firmach

Na konferencji nie padły jeszcze szczegóły dotyczące samego procesu organizacji szczepień przez pracodawców. Takie informacje jak obowiązki pracodawcy, warunki prawne i sanitarne punktów szczepień w zakładach pracy podane zostaną na początku przyszłego tygodnia. Będzie to być może 26-28 kwietnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można wybierać szczepionkę?

Wiadomo już natomiast, że nie będzie możliwości wybrania rodzaju szczepionki. Wdrożenie szczepień w firmach ma przyspieszać proces szczepienny, a dopuszczenie opcji wyboru szczepionki z pewnością taki proces by spowolniło.

Czy utrzymuje się warunek 500 pracowników?

Na konferencji podano informację dotyczącą minimalnej liczby pracowników zgłoszonych do szczepień przez pracodawcę. Jak już zostało wspomniane jest to liczba 500 osób. Firmy mniejsze nie będą mogły przystępować do tego programu ze względów logistycznych. Małe firmy będą natomiast mogły się łączyć i wspólnie szczepić pracowników.

W tym kontekście warto zaznaczyć, że przewiduje się możliwość łączenia się firm w celu utworzenia punktu szczepień. Dla przykłady 5 firm, które zatrudniają po 100 pracowników, może zorganizować jeden wspólny punkt szczepień. Nie muszą to być firmy należące do jednej grupy kapitałowej.

Czy forma zatrudnienia ma znaczenie?

500 pracowników czy osób? Czy forma zatrudnienia ma znaczenie przy zapisie na szczepionkę? Umowa o pracę nie stanowi warunki uprawniającego do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w miejscu pracy. Wielokrotnie powtarzano, że forma zatrudnienia nie ma przy tym żadnego znaczenia. Nie ma także żadnych preferencji co do wieku czy co do branży. Szczepienia mają charakter masowy.

Czy szczepienia obejmą członków rodzin pracowników?

Tak, na szczepienia organizowane przez pracodawców będzie można zapisać także członków rodziny pracownika.

Co z pracownikami innej narodowości?

Pewne jest także, że przy zgłaszaniu osób do szczepień w firmach nie będą stosowane kryteria narodowości. Każdy pracownik bez względu na pochodzenie będzie mógł zostać zgłoszony.

Szczegółowe zasady - ustawa czy rozporządzenie?

Szczegółowe zasady dotyczące szczepień w firmach nie muszą być uregulowane w ustawie. Wymogi prawne i sanitarne zostaną określone na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów, co wpłynie na szybkość wprowadzenia programu.

Kiedy startują szczepienia w zakładach pracy?

Szczepienia w zakładach pracy zaczynają się od programu pilotażowego, który startuje na początku maja 2021 r. Pilotaż obejmie 8 firm – 4 firmy państwowe i 4 prywatne. Około 10 maja 2021 r. rusza masowa akcja szczepień we wszystkich zakładach, które będą spełniały wymogi tego programu.

Kto ponosi koszty organizacji szczepień w miejscach pracy?

Koszty szczepień w firmach będą finansowane na identycznych zasadach jak szczepienia powszechne. Firmy poniosą koszty organizacyjne, a sam proces szczepienia i szczepionki będą finansowane ze środków publicznych.

Czy będzie dzień wolny na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Polskie przepisy prawne nie przewidują dnia wolnego na szczepienie przeciwko COVID-19. Natomiast pracodawcy mają w interesie zachęcanie do szczepień. Deklarują więc, że będą stosować tego typu zachęty jak dzień wolny od pracy. Jest to mniejszy koszt dla pracodawcy niż potencjalne zachorowanie pracownika na koronawirusa.

Wzory dokumentów

Przy organizowaniu punktów szczepień przez pracodawców będą funkcjonowały opracowane specjalnie na tę okoliczność wzory dokumentów. Pracodawca będzie podpisywał je z podmiotem medycznych, a także z pracownikiem. Wzory dokumentów zostaną przygotowane na początku przyszłego tygodnia i udostępnione wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS: Od 1 kwietnia 2024 r. wyższe kwoty odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    1 kwietnia 2024 r. zwiększą się kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony otrzyma 1431 zł. W razie śmierci ubezpieczonego kwota jednorazowego odszkodowania dla małżonka lub dziecka wzrośnie do 128799 zł.

    Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

    Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

    Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

    Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

    Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

    Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA

    Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

    Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

    Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

    Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

    Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

    Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

    Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

    REKLAMA

    Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
    Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

    Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

    REKLAMA