REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r. - pytania i odpowiedzi

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia pracowników na COVID-19 startują 10 maja 2021 r. Czy można wybrać szczepionkę? Ile osób musi zgłosić się na szczepienie? Czy można zgłosić członków rodziny?

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy

Szczepienia ogólnopolskie przeciw COVID-19 to ogromne wyzwanie organizacyjne. Rząd zdecydował się zaprosić do współpracy przedsiębiorców. Wielka akcja szczepień w zakładach pracy ma pomóc przyspieszyć proces szczepienny. Ochrona życia, zdrowia ludzi i gospodarki zależy od tempa przeprowadzania szczepień. Szczepienia w firmach mają więc uzupełniać punkty szczepień państwowej służby zdrowia, co wpłynie na przyspieszenie procesu.

REKLAMA

Autopromocja

21 kwietnia 2021 r. na konferencji prasowej dotyczącej szczepień w zakładach pracy zostały podane wypracowane przez stronę rządową i przedsiębiorców szczegóły przeprowadzania szczepień w firmach. W konferencji udział wzięli:

  • Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju Pracy i Technologii,
  • Jacek Levernes, Honorowy Prezes ABSL,
  • Arkadiusz Pączka, Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich,
  • Rafał Baniak, Wiceprezydent Pracodawców RP,
  • Marek Goliszewski, Prezes BCC.

Szczepienia pracowników - procedura

Propozycja szczegółowych procedur przeprowadzania szczepień w zakładach pracy została wypracowana po konsultacjach rządu z przedstawicielami przedsiębiorców. Obie strony są zadowolone ze współpracy w tej kwestii. Szczepienia mają być przeprowadzane w sposób efektywny, transparentny i masowo dostępny.

Strona przedsiębiorców zapewnia, że duże firmy są gotowe na przeprowadzanie szczepień – dysponują gabinetami lekarskimi. Natomiast mniejsze firmy muszą posiłkować się prywatnymi ośrodkami ochrony zdrowia. Co istotne, część firm podejmuje już działania mające na celu organizację procesu szczepień, także firmy z branży usług medycznych. Przedsiębiorcom zależy na szybkim wdrożeniu procesu szczepień, co ma przyczynić się do powrotu do pracy i normalnego funkcjonowania firm. Dla państwa jest to równie ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Szczegóły dotyczące organizacji punktów szczepień w firmach

Na konferencji nie padły jeszcze szczegóły dotyczące samego procesu organizacji szczepień przez pracodawców. Takie informacje jak obowiązki pracodawcy, warunki prawne i sanitarne punktów szczepień w zakładach pracy podane zostaną na początku przyszłego tygodnia. Będzie to być może 26-28 kwietnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można wybierać szczepionkę?

Wiadomo już natomiast, że nie będzie możliwości wybrania rodzaju szczepionki. Wdrożenie szczepień w firmach ma przyspieszać proces szczepienny, a dopuszczenie opcji wyboru szczepionki z pewnością taki proces by spowolniło.

Czy utrzymuje się warunek 500 pracowników?

REKLAMA

Na konferencji podano informację dotyczącą minimalnej liczby pracowników zgłoszonych do szczepień przez pracodawcę. Jak już zostało wspomniane jest to liczba 500 osób. Firmy mniejsze nie będą mogły przystępować do tego programu ze względów logistycznych. Małe firmy będą natomiast mogły się łączyć i wspólnie szczepić pracowników.

W tym kontekście warto zaznaczyć, że przewiduje się możliwość łączenia się firm w celu utworzenia punktu szczepień. Dla przykłady 5 firm, które zatrudniają po 100 pracowników, może zorganizować jeden wspólny punkt szczepień. Nie muszą to być firmy należące do jednej grupy kapitałowej.

Czy forma zatrudnienia ma znaczenie?

500 pracowników czy osób? Czy forma zatrudnienia ma znaczenie przy zapisie na szczepionkę? Umowa o pracę nie stanowi warunki uprawniającego do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w miejscu pracy. Wielokrotnie powtarzano, że forma zatrudnienia nie ma przy tym żadnego znaczenia. Nie ma także żadnych preferencji co do wieku czy co do branży. Szczepienia mają charakter masowy.

Czy szczepienia obejmą członków rodzin pracowników?

Tak, na szczepienia organizowane przez pracodawców będzie można zapisać także członków rodziny pracownika.

Co z pracownikami innej narodowości?

Pewne jest także, że przy zgłaszaniu osób do szczepień w firmach nie będą stosowane kryteria narodowości. Każdy pracownik bez względu na pochodzenie będzie mógł zostać zgłoszony.

Szczegółowe zasady - ustawa czy rozporządzenie?

Szczegółowe zasady dotyczące szczepień w firmach nie muszą być uregulowane w ustawie. Wymogi prawne i sanitarne zostaną określone na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów, co wpłynie na szybkość wprowadzenia programu.

Kiedy startują szczepienia w zakładach pracy?

Szczepienia w zakładach pracy zaczynają się od programu pilotażowego, który startuje na początku maja 2021 r. Pilotaż obejmie 8 firm – 4 firmy państwowe i 4 prywatne. Około 10 maja 2021 r. rusza masowa akcja szczepień we wszystkich zakładach, które będą spełniały wymogi tego programu.

Kto ponosi koszty organizacji szczepień w miejscach pracy?

Koszty szczepień w firmach będą finansowane na identycznych zasadach jak szczepienia powszechne. Firmy poniosą koszty organizacyjne, a sam proces szczepienia i szczepionki będą finansowane ze środków publicznych.

Czy będzie dzień wolny na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Polskie przepisy prawne nie przewidują dnia wolnego na szczepienie przeciwko COVID-19. Natomiast pracodawcy mają w interesie zachęcanie do szczepień. Deklarują więc, że będą stosować tego typu zachęty jak dzień wolny od pracy. Jest to mniejszy koszt dla pracodawcy niż potencjalne zachorowanie pracownika na koronawirusa.

Wzory dokumentów

Przy organizowaniu punktów szczepień przez pracodawców będą funkcjonowały opracowane specjalnie na tę okoliczność wzory dokumentów. Pracodawca będzie podpisywał je z podmiotem medycznych, a także z pracownikiem. Wzory dokumentów zostaną przygotowane na początku przyszłego tygodnia i udostępnione wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA