Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r. - pytania i odpowiedzi

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Agencja Gazeta
Szczepienia pracowników na COVID-19 startują 10 maja 2021 r. Czy można wybrać szczepionkę? Ile osób musi zgłosić się na szczepienie? Czy można zgłosić członków rodziny?

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy

Szczepienia ogólnopolskie przeciw COVID-19 to ogromne wyzwanie organizacyjne. Rząd zdecydował się zaprosić do współpracy przedsiębiorców. Wielka akcja szczepień w zakładach pracy ma pomóc przyspieszyć proces szczepienny. Ochrona życia, zdrowia ludzi i gospodarki zależy od tempa przeprowadzania szczepień. Szczepienia w firmach mają więc uzupełniać punkty szczepień państwowej służby zdrowia, co wpłynie na przyspieszenie procesu.

21 kwietnia 2021 r. na konferencji prasowej dotyczącej szczepień w zakładach pracy zostały podane wypracowane przez stronę rządową i przedsiębiorców szczegóły przeprowadzania szczepień w firmach. W konferencji udział wzięli:

 • Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju Pracy i Technologii,
 • Jacek Levernes, Honorowy Prezes ABSL,
 • Arkadiusz Pączka, Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich,
 • Rafał Baniak, Wiceprezydent Pracodawców RP,
 • Marek Goliszewski, Prezes BCC.

Szczepienia pracowników - procedura

Propozycja szczegółowych procedur przeprowadzania szczepień w zakładach pracy została wypracowana po konsultacjach rządu z przedstawicielami przedsiębiorców. Obie strony są zadowolone ze współpracy w tej kwestii. Szczepienia mają być przeprowadzane w sposób efektywny, transparentny i masowo dostępny.

Strona przedsiębiorców zapewnia, że duże firmy są gotowe na przeprowadzanie szczepień – dysponują gabinetami lekarskimi. Natomiast mniejsze firmy muszą posiłkować się prywatnymi ośrodkami ochrony zdrowia. Co istotne, część firm podejmuje już działania mające na celu organizację procesu szczepień, także firmy z branży usług medycznych. Przedsiębiorcom zależy na szybkim wdrożeniu procesu szczepień, co ma przyczynić się do powrotu do pracy i normalnego funkcjonowania firm. Dla państwa jest to równie ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Szczegóły dotyczące organizacji punktów szczepień w firmach

Na konferencji nie padły jeszcze szczegóły dotyczące samego procesu organizacji szczepień przez pracodawców. Takie informacje jak obowiązki pracodawcy, warunki prawne i sanitarne punktów szczepień w zakładach pracy podane zostaną na początku przyszłego tygodnia. Będzie to być może 26-28 kwietnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można wybierać szczepionkę?

Wiadomo już natomiast, że nie będzie możliwości wybrania rodzaju szczepionki. Wdrożenie szczepień w firmach ma przyspieszać proces szczepienny, a dopuszczenie opcji wyboru szczepionki z pewnością taki proces by spowolniło.

Czy utrzymuje się warunek 500 pracowników?

Na konferencji podano informację dotyczącą minimalnej liczby pracowników zgłoszonych do szczepień przez pracodawcę. Jak już zostało wspomniane jest to liczba 500 osób. Firmy mniejsze nie będą mogły przystępować do tego programu ze względów logistycznych. Małe firmy będą natomiast mogły się łączyć i wspólnie szczepić pracowników.

W tym kontekście warto zaznaczyć, że przewiduje się możliwość łączenia się firm w celu utworzenia punktu szczepień. Dla przykłady 5 firm, które zatrudniają po 100 pracowników, może zorganizować jeden wspólny punkt szczepień. Nie muszą to być firmy należące do jednej grupy kapitałowej.

Czy forma zatrudnienia ma znaczenie?

500 pracowników czy osób? Czy forma zatrudnienia ma znaczenie przy zapisie na szczepionkę? Umowa o pracę nie stanowi warunki uprawniającego do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w miejscu pracy. Wielokrotnie powtarzano, że forma zatrudnienia nie ma przy tym żadnego znaczenia. Nie ma także żadnych preferencji co do wieku czy co do branży. Szczepienia mają charakter masowy.

Czy szczepienia obejmą członków rodzin pracowników?

Tak, na szczepienia organizowane przez pracodawców będzie można zapisać także członków rodziny pracownika.

Co z pracownikami innej narodowości?

Pewne jest także, że przy zgłaszaniu osób do szczepień w firmach nie będą stosowane kryteria narodowości. Każdy pracownik bez względu na pochodzenie będzie mógł zostać zgłoszony.

Szczegółowe zasady - ustawa czy rozporządzenie?

Szczegółowe zasady dotyczące szczepień w firmach nie muszą być uregulowane w ustawie. Wymogi prawne i sanitarne zostaną określone na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów, co wpłynie na szybkość wprowadzenia programu.

Kiedy startują szczepienia w zakładach pracy?

Szczepienia w zakładach pracy zaczynają się od programu pilotażowego, który startuje na początku maja 2021 r. Pilotaż obejmie 8 firm – 4 firmy państwowe i 4 prywatne. Około 10 maja 2021 r. rusza masowa akcja szczepień we wszystkich zakładach, które będą spełniały wymogi tego programu.

Kto ponosi koszty organizacji szczepień w miejscach pracy?

Koszty szczepień w firmach będą finansowane na identycznych zasadach jak szczepienia powszechne. Firmy poniosą koszty organizacyjne, a sam proces szczepienia i szczepionki będą finansowane ze środków publicznych.

Czy będzie dzień wolny na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Polskie przepisy prawne nie przewidują dnia wolnego na szczepienie przeciwko COVID-19. Natomiast pracodawcy mają w interesie zachęcanie do szczepień. Deklarują więc, że będą stosować tego typu zachęty jak dzień wolny od pracy. Jest to mniejszy koszt dla pracodawcy niż potencjalne zachorowanie pracownika na koronawirusa.

Wzory dokumentów

Przy organizowaniu punktów szczepień przez pracodawców będą funkcjonowały opracowane specjalnie na tę okoliczność wzory dokumentów. Pracodawca będzie podpisywał je z podmiotem medycznych, a także z pracownikiem. Wzory dokumentów zostaną przygotowane na początku przyszłego tygodnia i udostępnione wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

  W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

  Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

  Niedziela Palmowa 2023. Kiedy wypada? Czy sklepy są otwarte?

  Niedziela Palmowa 2023. Wielkanoc to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, a niedziela Palmowa przypada dokładnie na 7 dni przed. Kiedy wypada Niedziela Palmowa w 2023 roku i czy tego dnia sklepy są otwarte? 

  Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

  Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

  Szkolenia - tylko w godzinach pracy?

  Szkolenia zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy tylko w godzinach pracy? Sprawdź. 

  Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

  Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

  Polacy kupują coraz mniej

  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

  Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

  W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

  Bezrobocie stoi w miejscu

  Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

  Niedziela handlowa – kwiecień 2023

  W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

  Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

  We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

  Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

  Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

  GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

  GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

  Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

  Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

  „Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

  63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

  17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

  Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

  Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

  Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

  Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

  Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

  Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

  W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

  Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

  Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

  Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

  Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

  Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

  Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

  E-ZLA dostępne na PUE ZUS

  W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

  Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

  Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.