REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r. - pytania i odpowiedzi

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r.
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia pracowników na COVID-19 startują 10 maja 2021 r. Czy można wybrać szczepionkę? Ile osób musi zgłosić się na szczepienie? Czy można zgłosić członków rodziny?

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy

Szczepienia ogólnopolskie przeciw COVID-19 to ogromne wyzwanie organizacyjne. Rząd zdecydował się zaprosić do współpracy przedsiębiorców. Wielka akcja szczepień w zakładach pracy ma pomóc przyspieszyć proces szczepienny. Ochrona życia, zdrowia ludzi i gospodarki zależy od tempa przeprowadzania szczepień. Szczepienia w firmach mają więc uzupełniać punkty szczepień państwowej służby zdrowia, co wpłynie na przyspieszenie procesu.

REKLAMA

Autopromocja

21 kwietnia 2021 r. na konferencji prasowej dotyczącej szczepień w zakładach pracy zostały podane wypracowane przez stronę rządową i przedsiębiorców szczegóły przeprowadzania szczepień w firmach. W konferencji udział wzięli:

  • Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju Pracy i Technologii,
  • Jacek Levernes, Honorowy Prezes ABSL,
  • Arkadiusz Pączka, Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich,
  • Rafał Baniak, Wiceprezydent Pracodawców RP,
  • Marek Goliszewski, Prezes BCC.

Szczepienia pracowników - procedura

Propozycja szczegółowych procedur przeprowadzania szczepień w zakładach pracy została wypracowana po konsultacjach rządu z przedstawicielami przedsiębiorców. Obie strony są zadowolone ze współpracy w tej kwestii. Szczepienia mają być przeprowadzane w sposób efektywny, transparentny i masowo dostępny.

Strona przedsiębiorców zapewnia, że duże firmy są gotowe na przeprowadzanie szczepień – dysponują gabinetami lekarskimi. Natomiast mniejsze firmy muszą posiłkować się prywatnymi ośrodkami ochrony zdrowia. Co istotne, część firm podejmuje już działania mające na celu organizację procesu szczepień, także firmy z branży usług medycznych. Przedsiębiorcom zależy na szybkim wdrożeniu procesu szczepień, co ma przyczynić się do powrotu do pracy i normalnego funkcjonowania firm. Dla państwa jest to równie ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Szczegóły dotyczące organizacji punktów szczepień w firmach

Na konferencji nie padły jeszcze szczegóły dotyczące samego procesu organizacji szczepień przez pracodawców. Takie informacje jak obowiązki pracodawcy, warunki prawne i sanitarne punktów szczepień w zakładach pracy podane zostaną na początku przyszłego tygodnia. Będzie to być może 26-28 kwietnia 2021 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można wybierać szczepionkę?

Wiadomo już natomiast, że nie będzie możliwości wybrania rodzaju szczepionki. Wdrożenie szczepień w firmach ma przyspieszać proces szczepienny, a dopuszczenie opcji wyboru szczepionki z pewnością taki proces by spowolniło.

Czy utrzymuje się warunek 500 pracowników?

REKLAMA

Na konferencji podano informację dotyczącą minimalnej liczby pracowników zgłoszonych do szczepień przez pracodawcę. Jak już zostało wspomniane jest to liczba 500 osób. Firmy mniejsze nie będą mogły przystępować do tego programu ze względów logistycznych. Małe firmy będą natomiast mogły się łączyć i wspólnie szczepić pracowników.

W tym kontekście warto zaznaczyć, że przewiduje się możliwość łączenia się firm w celu utworzenia punktu szczepień. Dla przykłady 5 firm, które zatrudniają po 100 pracowników, może zorganizować jeden wspólny punkt szczepień. Nie muszą to być firmy należące do jednej grupy kapitałowej.

Czy forma zatrudnienia ma znaczenie?

500 pracowników czy osób? Czy forma zatrudnienia ma znaczenie przy zapisie na szczepionkę? Umowa o pracę nie stanowi warunki uprawniającego do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w miejscu pracy. Wielokrotnie powtarzano, że forma zatrudnienia nie ma przy tym żadnego znaczenia. Nie ma także żadnych preferencji co do wieku czy co do branży. Szczepienia mają charakter masowy.

Czy szczepienia obejmą członków rodzin pracowników?

Tak, na szczepienia organizowane przez pracodawców będzie można zapisać także członków rodziny pracownika.

Co z pracownikami innej narodowości?

Pewne jest także, że przy zgłaszaniu osób do szczepień w firmach nie będą stosowane kryteria narodowości. Każdy pracownik bez względu na pochodzenie będzie mógł zostać zgłoszony.

Szczegółowe zasady - ustawa czy rozporządzenie?

Szczegółowe zasady dotyczące szczepień w firmach nie muszą być uregulowane w ustawie. Wymogi prawne i sanitarne zostaną określone na poziomie rozporządzenia Rady Ministrów, co wpłynie na szybkość wprowadzenia programu.

Kiedy startują szczepienia w zakładach pracy?

Szczepienia w zakładach pracy zaczynają się od programu pilotażowego, który startuje na początku maja 2021 r. Pilotaż obejmie 8 firm – 4 firmy państwowe i 4 prywatne. Około 10 maja 2021 r. rusza masowa akcja szczepień we wszystkich zakładach, które będą spełniały wymogi tego programu.

Kto ponosi koszty organizacji szczepień w miejscach pracy?

Koszty szczepień w firmach będą finansowane na identycznych zasadach jak szczepienia powszechne. Firmy poniosą koszty organizacyjne, a sam proces szczepienia i szczepionki będą finansowane ze środków publicznych.

Czy będzie dzień wolny na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Polskie przepisy prawne nie przewidują dnia wolnego na szczepienie przeciwko COVID-19. Natomiast pracodawcy mają w interesie zachęcanie do szczepień. Deklarują więc, że będą stosować tego typu zachęty jak dzień wolny od pracy. Jest to mniejszy koszt dla pracodawcy niż potencjalne zachorowanie pracownika na koronawirusa.

Wzory dokumentów

Przy organizowaniu punktów szczepień przez pracodawców będą funkcjonowały opracowane specjalnie na tę okoliczność wzory dokumentów. Pracodawca będzie podpisywał je z podmiotem medycznych, a także z pracownikiem. Wzory dokumentów zostaną przygotowane na początku przyszłego tygodnia i udostępnione wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA