| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Zmiana statusu żłobków pociąga za sobą skutki dla osób w nich zatrudnionych. Mimo że mają oni zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy, to jednak np. czas pracy pielęgniarek wydłuży się z 7 godz. 35 min. do 8 godz. dziennie. Do 3 maja 2011 r. dyrektor żłobka ma obowiązek poinformować pracowników o wszystkich zmianach warunków zatrudnienia.

Warunki pracy

Jedną z największych zmian w zasadach zatrudniania pracowników żłobków będzie wydłużenie ich czasu pracy. Od 4 kwietnia 2011 r. pracować będą oni przeciętnie po 8 godz. dziennie i 40 godz. tygodniowo. Wcześniej norma dobowa pielęgniarek (stanowiących większość personelu żłobków) wynosiła 7 godz. 35 min., a tygodniowa – średnio 37 godz. i 55 min.

Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę >>

Wymagania kwalifikacyjne

Dotychczas w żłobkach pracowały niemal wyłącznie pielęgniarki. Ustawa żłobkowa określiła nową strukturę załóg tych placówek. Składają się na nią:

  • dyrektor,
  • opiekunowie dzieci,
  • pielęgniarka lub położne, jeśli do żłobka uczęszcza ponad 20 wychowanków.

Ustawa żłobkowa określa też nowe wymogi kwalifikacyjne wobec tych pracowników, wymagając m.in. od opiekunów dzieci przejścia wielu szkoleń uzupełniających czy aktualizujących. Osoby, które pracowały w żłobku 4 kwietnia 2011 r. przy opiece nad dziećmi, nie muszą w trybie pilnym zaliczać dodatkowych szkoleń. Mają jednak obowiązek zdobyć wyższe wykształcenie do 4 kwietnia 2014 r.

Pielęgniarki lub położne zatrudnione w przekształconych żłobkach na stanowiskach opiekunów dzieci zachowują prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przez czas tego zatrudnienia, ale nie dłużej niż przez 15 lat od dnia wejścia ustawy żłobkowej w życie.

Zasady wynagradzania

Dyrektorzy żłobków muszą dostosować siatki płac do wymogów ustawy o pracownikach samorządowych i rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. A to oznacza przeszeregowania i pogorszenie warunków uzyskiwania niektórych świadczeń (np. dodatku za pracę w nocy).

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego >>

Wypowiedzenie zmieniające powoduje modyfikację warunków zatrudniania pracownika po upływie wypowiedzenia. Do połowy okresu wypowiedzenia zatrudniony ma jednak prawo odrzucić propozycję – wtedy stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem wypowiedzenia. W piśmie wypowiadającym dyrektor powinien zawrzeć pouczenie na ten temat. Jeśli pouczenia brakuje, pracownik może odmówić przyjęcia oferty do końca okresu wypowiedzenia.

Zmiany wynikające z porozumienia zmieniającego wchodzą w życie nawet z dnia na dzień – pod warunkiem że tak przewiduje porozumienie zmieniające.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK