| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca

Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca

W praktyce często pojawiają się problemy zarówno z wyliczeniem, jak i udzieleniem urlopu dla pracowników zatrudnionych na części etatu, w szczególności gdy w trakcie roku kalendarzowego następuje zmiana etatu.

Sylwia G. została zatrudniona na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 r. na 1/8 etatu i ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracuje od poniedziałku do piątku po 1 godzinie dziennie, a sobota i niedziela są dla niej dniami wolnymi.

Urlop Sylwii G. w 2011 r. wynosi 4 dni (1/8 etatu x 26 dni = 3,25 po zaokrągleniu 4 dni urlopu), co stanowi 32 godziny urlopu (4 dni x 8 godzin = 32 godziny). A zatem dla pracownicy pracującej na ww. warunkach każdy dzień urlopu (pracuje 1 godzinę dziennie) spowoduje odpisanie z puli urlopowej 1 godziny urlopu. Jeżeli przykładowo ta pracownica złoży wniosek urlopowy na poniedziałek, wtorek i środę, to pracodawca zdejmuje jej z puli urlopu 3 godziny. A zatem pracownikowi zostanie jeszcze do wykorzystania 29 godzin urlopu wypoczynkowego.

Wszystko o urlopach: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Po wyliczeniu urlopu pracownika niepełnoetatowego może się okazać, że będzie on nieobecny w pracy przez większą liczbę dni niż ta wynikająca z art. 154 k.p. Może się to wydawać niesprawiedliwe w stosunku do pracowników pracujących na pełny etat, którzy mają np. 26 dni urlopu. Jednak sposób wyliczenia urlopu dla osób pracujących na niepełny etat (przeliczanie na godziny i udzielanie urlopu w dni, które są dla pracownika dniami pracy) wynika wprost z Kodeksu pracy. Warto zaznaczyć, że taki sposób obliczania urlopu dla pracownika niepełnoetatowego potwierdza również Państwowa Inspekcja Pracy.

Urlop szkoleniowy a inne urlopy pracownicze

Podstawa prawna:

  • art. 154 § 2, art. 1542 § 1 i 2, art. 1551 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK