| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki ZUS 2015

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

kwota składki na ubezpieczenie społeczne (w tym ew. również na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w 2015 r. ustalona zostanie na podstawie wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - minimalną podstawę wymiaru dla tych osób stanowić będzie kwota 60% jego wysokości.

Zobacz również: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób wymienionych powyżej stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r., włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od dnia 1 stycznia 2015 r., nie może być niższa niż 9,00% podstawy wymiaru.

W 2015 r.podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla wszystkich osób wymienionych powyżej nie będzie mogła przekraczać miesięcznie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które zostanie przyjęte do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ten rok.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia chorobowe

Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2015 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest na okres roku składkowego, który w 2015 r. obejmie okres od dnia 1 kwietnia 2015 r. do dnia 31 marca 2016 r. Podstawą prawną tego rozwiązania jest przepis art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 nr 167, poz. 1322).

Na podstawie przepisu art. 32 ust. 1 ustawy ZUS przekaże informację o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w 2015 r. płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne lata kalendarzowe do 20 kwietnia 2015 r. 

Polecamy serwis: Ubezpieczenia wypadkowe

Osoby, które nie zaliczają się do wskazanej powyżej grupy, w 2015 r. będą musiały samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na 2015 r. Wysokość ich składki zależała będzie od tego, ilu zgłoszą ubezpieczonych. Osoby zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10-ciu ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazywania informacji ZUS IWA przez trzy ostatnie lata kalendarzowe, ustalą na 2015 r. stopę procentową składki na to ubezpieczenie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą (art. 33 ust. 1 ww. ustawy). Płatnicy, którzy zgłoszą do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9-ciu ubezpieczonych, ustalą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50 % najwyższej stopy procentowej ustalonej na 2015 r. dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ww. ustawy).

W jakich terminach należy rozliczyć i opłacić składki?

Przepisy wskazują dokładnie, do kiedy należy rozliczyć się z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, jak również na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). W 2015 r. za każdy miesiąc kalendarzowy składki będą musiały zostać rozliczone i opłacone w terminie:

  • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 10. dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
  • do 15. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK