REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne - wady i zalety

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska
Praca na podstawie umów cywilnoprawnych - zalety. /Fot. Fotolia
Praca na podstawie umów cywilnoprawnych - zalety. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca na etacie nie zawsze satysfakcjonuje. Coraz większą popularnością cieszy się podejmowanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Jakie wady i zalety ma samozatrudnienie oraz wykonywanie pracy w ramach umów cywilnoprawnych?

Samozatrudnienie bywa określane mianem „recepty na bezrobocie”. Opinie na temat umów cywilnoprawnych, wbrew pozorom, są podzielone. Choć spora część młodych ludzi (najczęściej wykształconych humanistów) narzeka na powszechność tego rodzaju zatrudnienia, są też i tacy, którzy sobie je chwalą.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik zawsze dostępny

W dobie gospodarki, gdzie usługi są coraz bardziej wyspecjalizowane i dobrane pod kątem oczekiwań klientów, zatrudnienie w ramach umów cywilnoprawnych święci triumfy. Zakaz handlu w okresie najważniejszych świat w roku nie dotyczy sytuacji, gdy za ladą stoi właściciel sklepu lub nieetatowy pracownik, czyli zatrudniony np. na umowę-zlecenie. Ci pracodawcy, którzy chcą więc zagarnąć „niedzielnych” klientów dla siebie, bardzo często decydują się na tego rodzaju zatrudnienie.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Pracownik zatrudniony w ramach umowy-zlecenia bywa atrakcyjniejszy dla pracodawcy od etatowego zwykle z powodu niższych kosztów jego utrzymania. Istotą tego rodzaju zatrudnienia jest bowiem wykonanie określonej czynności prawnej. W sytuacji więc, gdy pracodawca potrzebuje wykonanego zadania, tylko w  określonej, trudnej do przewidzenia w czasie sytuacji, posiłkuje się np. umową o dzieło lub zleceniem. Zatrudnienie pracownika w ramach etatu, który długo pozostawałby w czasie oczekiwania, nie wykonując faktycznie pracy, naraziłoby pracodawcę na szkodę finansową, a nawet bankructwo.

Zalety umów cywilnoprawnych

REKLAMA

Wykonując pracę w ramach umowy-zlecenia zleceniobiorca ma większą swobodę niż pracownik etatowy. Jest to bowiem umowa cywilnoprawna, a więc regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, w odróżnieniu od zatrudnienia w ramach umowy o pracę, opartego na przepisach Kodeksu pracy. Zleceniobiorca może wykonywać swoją pracę w dowolnym miejscu i czasie, może też zlecić wykonanie części zadań innej osobie. W tym wypadku ważne jest bowiem przede wszystkim to, aby praca była wykonana. Wykonując swoje zlecenie z dala od siedziby zleceniodawcy, zleceniobiorca nie jest zobowiązany regulaminem pracy czy narzuconymi odgórnie zobowiązaniami, co do liczby godzin pracy w ciągu dnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć, że w przypadku niektórych branż zatrudnienie na umowę-zlecenie jest niezwykle popularne. Z drugiej jednak strony pracodawcy powinni pamiętać o tym, że nie mają prawa zatrudniać osób w ramach umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy wykonywana przez te osoby praca odznacza się cechami umowy o pracę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wielu ceni sobie umowy o dzieło. Kim są te osoby? Ania oraz Michał prowadzą bloga kulinarnego i choć mieli propozycję pracy na etacie, odrzucili ją. Michał był zatrudniony w ramach umowy o pracę tylko dwa lata (tuż po skończeniu studiów), Ania natomiast, odkąd skończyła studia, prowadzi bloga i regularnie wykonuje zlecenia.

Nie chcę pracować na etacie. Skończyłam psychologię, pasjonuję się kulinariami, ale tak naprawdę jestem freelancerką. Współpracują z kilkoma wydawnictwami, zarabiam na naszym blogu i cieszę się życiem – opowiada z uśmiechem dziewczyna.

Oczywiście, aby tak pracować (czyli nie na etacie), trzeba mieć dużo samodyscypliny – dodaje Michał. – Codziennie wstajemy o 7.00 i pracujemy jak każdy. Różnica jest taka, że zwykle robimy to w domu, a gdy musimy coś załatwić, nie prosimy szefa o urlop – odpowiada bloger, mąż Ani.

Oboje nie martwą się o swoją przyszłość, gdyż założyli, że nadwyżkę zarobionych pieniędzy będą odkładali na konto, w perspektywie – przyszłą „emeryturę”.

Wszystko w naszym życiu idzie zgodnie z planem – opowiada Michał – i mam nadzieję, że tak zostanie – dodaje po chwili.

Może kiedyś założymy własną firmę? – zastanawia się głośno Ania.

Na pewno – dopowiada Michał.

W ich przypadku praca nie na etacie to zbawienie, gdyż jak zgodnie twierdzą: „lubią swobodę w wykonywaniu zadań”, a praca na etacie, ich zdaniem, tego nie zapewnia.

Etat coraz mniej popularny

Samozatrudnienie

REKLAMA

Właścicieli firm łączy jedno – bardzo różne historie ich powstania. Są osoby, które „od zawsze” marzyły o własnej działalności. Z drugiej strony są też tacy, którzy przedsiębiorcami stali się trochę z przypadku lub też w wyniku sprzyjających (lub nie) okoliczności życiowych. Są zawody, w przypadku których wiele osób woli pracować na własny rachunek niż na etacie. Najczęściej są to kosmetyczki, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, lakiernicy, ale też radcy prawni. Osoby przedsiębiorcze mają różne zainteresowania, dlatego też zdarza się, że aktorzy zakładają prywatny teatr, a lekarze własną klinikę. Szczególnym zjawiskiem jest rozwijająca się przedsiębiorczość kobiet. Wiele z nich, po urodzeniu dziecka, ma problem ze znalezieniem pracy. Lekiem na taki stan rzeczy jest pomysł na swój biznes. Niezależnie od tego, czy będą to usługi polegające na wypiekaniu fantazyjnych ciasteczek czy projektowaniu zabawek, kobiety bardzo często odnoszą sukcesy, prowadząc własne firmy. To powoduje, że wzrasta ich samoocena oraz poczucie własnej wartości.

Wiele osób, które mają dobrą pracę, często w korporacji, decyduje się ją porzucić dla realizacji swoich pasji. Inspiracją ich biznesu jest najczęściej przekuwanie hobby w przedsiębiorstwo przynoszące realne zyski finansowe. Dzisiejszy świat stwarza nam wręcz nieograniczone możliwości. Szeroki wybór kursów oraz łatwy dostęp do szkoleń powoduje, że w ciągu kilku lat możemy się diametralnie przekwalifikować i stać specjalistą w zupełnie innej branży.

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

A co z etatem?

Praca „etatowa” to nadal marzenie wielu osób. O ile jednak wcześniej była ona traktowana jako gwarancja stabilnego zatrudnienia, dziś już niekoniecznie tak jest. Z jednej strony pracownicy zatrudnieni w ramach umowy o pracę mają większe przywileje niż np. osoby zatrudnione w ramach umów cywilnoprawnych (prawo do płatnego urlopu, prawa związane z rodzicielstwem), z drugiej jednak mogą też być pod większą presją ze strony pracodawcy.

Pokolenie Y, które właśnie wchodzi na rynek pracy, ma zupełnie inną mentalność niż wcześniejsze pokolenia. Jego wpływ jest już widoczny. Realizacja pasji w przypadku osób wychowanych  w dobie nowych technologii jest ważniejsza niż stabilne zatrudnienie. Swoboda wykonywania zadań, możliwa w przypadku samozatrudnienia oraz umów cywilnoprawnych jest nie do przecenienia.

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA