| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Kiedy iść na studia podyplomowe?

Kiedy iść na studia podyplomowe?

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

● Czuję braki w wiedzy i kompetencjach

Lepiej kierować się konkretnymi umiejętnościami możliwymi do zdobycia podczas zajęć niż samym dyplomem. Warto zapytać swojego pracodawcę, jakie ma plany względem naszego stanowiska, na jaką ścieżkę rozwoju w naszej organizacji możemy liczyć i jakich umiejętności lub wiedzy w związku z tym nam brakuje. Studia podyplomowe pozwolą taką lukę zapełnić, a często są bardziej cenione niż pojedyncze szkolenia – mówi Joanna Ukleja.

O kontynuowaniu edukacji dobrze jest pomyśleć, kiedy ktoś z zewnątrz sugeruje nam obszary do rozwoju, wzmocnienia czy poprawy. Ale nie tylko – również kiedy sami czujemy się niepewnie, działamy bardziej intuicyjnie niż bazując na wiedzy, napotykamy bariery i trudności w realizacji zadań lub też wydaje nam się, że mogłyby one zostać lepiej i bardziej profesjonalnie wykonane, gdybyśmy poszerzyli naszą wiedzę i kompetencje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Małgorzaty Wójtowicz, menedżera HR w Antal International, nie ma większego sensu podejmowanie studiów podyplomowych zaraz po zakończeniu magisterskich, jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i nie podejmowaliśmy wcześniej żadnej pracy. Znaczniej lepiej skupić się na poszukiwaniu miejsca zatrudnienia i dopiero wkraczając na ścieżkę kariery, pomyśleć o jej rozwijaniu i udoskonalaniu.

Sam kolejny dyplom nie zwiększy atrakcyjności kandydata na rynku pracy, gdy nie ma on doświadczenia zawodowego. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet zniechęcić potencjalnego pracodawcę, gdyż osoba legitymująca się zbyt wieloma dyplomami może być, często niesłusznie, postrzegana jako teoretyk, a nie praktyk. A osoba, która ma dyplomy z wielu różnych dziedzin może być postrzegana jako niekonsekwentna w swoich wyborach i niezdecydowana co do swojego kierunku rozwoju – mówi przedstawicielka Antal International i radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu lub zdobycie certyfikatu z danej dziedziny. – Decyzja powinna być uzależniona od tego, czy chcemy pogłębić wiedzę z szerokiej perspektywy, a więc w formie studiów podyplomowych, czy z bardzo wąskiej i wówczas może wystarczyć kurs – sugeruje Małgorzata Wójtowicz.

● Chcę iść do przodu i jestem zmotywowany

Kiedy wybrać się na studia? – Kiedy mamy czas i jesteśmy gotowi poświęcić go, by zdobywać wiedzę. Musimy czuć się zdeterminowani, zmotywowani i chętni nie tylko, żeby spędzać weekendy na uczelni, lecz także poza zajęciami wykonywać ćwiczenia, realizować projekty związane z przedmiotami, przygotować pracę dyplomową – odpowiada dr Joanna Żukowska, kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE. – Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to wówczas lepiej iść na szkolenie. Jeśli chcemy poćwiczyć, poznać nowe narzędzia i wypracować nowe rozwiązania, to studia podyplomowe będą właściwym wyborem. Stanowią one bogate źródło wiedzy, bagaż przemyśleń, doświadczeń i refleksji, które pojawiają się przez cały rok trwania nauki – dodaje dr Joanna Żukowska, podkreślając, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nasza decyzja jest przemyślana i świadoma, a my sami jesteśmy zaangażowani i ciężko pracujemy, by rezultat był widoczny.

Polecamy artykuły

Autor:

Dziennikarka „Dziennika Polskiego”, specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi i rynku pracy, współpracuje z „Personelem i Zarządzaniem”, katarzyna.klimek.michno @gmail.com

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia

Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK