| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Kiedy iść na studia podyplomowe?

Kiedy iść na studia podyplomowe?

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

● Czuję braki w wiedzy i kompetencjach

Lepiej kierować się konkretnymi umiejętnościami możliwymi do zdobycia podczas zajęć niż samym dyplomem. Warto zapytać swojego pracodawcę, jakie ma plany względem naszego stanowiska, na jaką ścieżkę rozwoju w naszej organizacji możemy liczyć i jakich umiejętności lub wiedzy w związku z tym nam brakuje. Studia podyplomowe pozwolą taką lukę zapełnić, a często są bardziej cenione niż pojedyncze szkolenia – mówi Joanna Ukleja.

O kontynuowaniu edukacji dobrze jest pomyśleć, kiedy ktoś z zewnątrz sugeruje nam obszary do rozwoju, wzmocnienia czy poprawy. Ale nie tylko – również kiedy sami czujemy się niepewnie, działamy bardziej intuicyjnie niż bazując na wiedzy, napotykamy bariery i trudności w realizacji zadań lub też wydaje nam się, że mogłyby one zostać lepiej i bardziej profesjonalnie wykonane, gdybyśmy poszerzyli naszą wiedzę i kompetencje.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Małgorzaty Wójtowicz, menedżera HR w Antal International, nie ma większego sensu podejmowanie studiów podyplomowych zaraz po zakończeniu magisterskich, jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego i nie podejmowaliśmy wcześniej żadnej pracy. Znaczniej lepiej skupić się na poszukiwaniu miejsca zatrudnienia i dopiero wkraczając na ścieżkę kariery, pomyśleć o jej rozwijaniu i udoskonalaniu.

Sam kolejny dyplom nie zwiększy atrakcyjności kandydata na rynku pracy, gdy nie ma on doświadczenia zawodowego. Co więcej, w skrajnych przypadkach może nawet zniechęcić potencjalnego pracodawcę, gdyż osoba legitymująca się zbyt wieloma dyplomami może być, często niesłusznie, postrzegana jako teoretyk, a nie praktyk. A osoba, która ma dyplomy z wielu różnych dziedzin może być postrzegana jako niekonsekwentna w swoich wyborach i niezdecydowana co do swojego kierunku rozwoju – mówi przedstawicielka Antal International i radzi, by w takiej sytuacji zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie kursu lub zdobycie certyfikatu z danej dziedziny. – Decyzja powinna być uzależniona od tego, czy chcemy pogłębić wiedzę z szerokiej perspektywy, a więc w formie studiów podyplomowych, czy z bardzo wąskiej i wówczas może wystarczyć kurs – sugeruje Małgorzata Wójtowicz.

● Chcę iść do przodu i jestem zmotywowany

Kiedy wybrać się na studia? – Kiedy mamy czas i jesteśmy gotowi poświęcić go, by zdobywać wiedzę. Musimy czuć się zdeterminowani, zmotywowani i chętni nie tylko, żeby spędzać weekendy na uczelni, lecz także poza zajęciami wykonywać ćwiczenia, realizować projekty związane z przedmiotami, przygotować pracę dyplomową – odpowiada dr Joanna Żukowska, kierownik Studiów Podyplomowych Coachingu SGH, partner IMMO QEE. – Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to wówczas lepiej iść na szkolenie. Jeśli chcemy poćwiczyć, poznać nowe narzędzia i wypracować nowe rozwiązania, to studia podyplomowe będą właściwym wyborem. Stanowią one bogate źródło wiedzy, bagaż przemyśleń, doświadczeń i refleksji, które pojawiają się przez cały rok trwania nauki – dodaje dr Joanna Żukowska, podkreślając, że dzieje się tak tylko wtedy, kiedy nasza decyzja jest przemyślana i świadoma, a my sami jesteśmy zaangażowani i ciężko pracujemy, by rezultat był widoczny.

Czytaj także

Autor:

Dziennikarka „Dziennika Polskiego”, specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi i rynku pracy, współpracuje z „Personelem i Zarządzaniem”, katarzyna.klimek.michno @gmail.com

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia

Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK