REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS przyjmuje wnioski. Czy renta wdowia przysługuje gdy świadczenia są z różnych instytucji ubezpieczeniowych?

zus pieniądze świadczenie renta wdowia emerytura renta rodzinna wniosek wypłata
ZUS przyjmuje wnioski. Czy renta wdowia przysługuje gdy świadczenia są z różnych instytucji ubezpieczeniowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią, ale wcześniej warto sprawdzić czy ma się prawo do dodatkowego świadczenia. ZUS informuje, że już 135 tys. osób wypełniło ankietę, która pomaga sprawdzić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej.

Czym jest renta wdowia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że ponad 1 mln 100 tys. osób będzie mogło skorzystać z renty wdowiej. Przyznanie nowego świadczenia będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej - bez tego nie może być wypłacona. 

REKLAMA

Autopromocja

Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń – renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, np. emerytury. Osoba, która spełnia wszystkie warunki, od 1 lipca 2025 r. może otrzymać:

  • 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo
  • 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

- Renta wdowia to możliwość łączenia renty rodzinnej z własnym świadczeniem, np. emeryturą, a także ze świadczeniami, które wypłacają inne niż ZUS organy emerytalne lub rentowe, np. KRUS – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przypadku, gdy do tej pory wdowcy nie starali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ wypłata po zmarłym współmałżonku byłaby mniej korzystna, powinni złożyć teraz wniosek na formularzu ERR – apeluje rzeczniczka. Dodaje też, że dopiero drugi krok to złożenie do końca lipca wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

Osoba uprawniona sama decyduje, który wariant wybierze. Wysokość renty wdowiej zależy więc od wysokości przysługujących świadczeń. 

- Jednak suma tych połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli będzie ona wyższa, pomniejszymy świadczenia o kwotę przekroczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia z różnych instytucji ubezpieczeniowych

Renta rodzinna to nie tylko ta, którą wypłaca ZUS. Jest to też na przykład renta rodzinna dla rolników, wojskowa czy policyjna renta rodzinna. Czyli renta wdowia przysługuje także wtedy, gdy np. żona ma emeryturę z ZUS, a zmarły mąż był ubezpieczony w innej instytucji, np. w KRUS lub w Wojskowym Biurze Emerytalnym.

- ZUS będzie potwierdzał prawo do łącznej wypłaty świadczeń osobie, która złoży wniosek, a następnie każda z tych instytucji będzie odrębnie wypłacała świadczenie, za które odpowiada. Potrzebne dane z innych instytucji pobierzemy we własnym zakresie – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Warunki uzyskania renty wdowiej

Żeby otrzymać rentę wdowią, wdowa lub wdowiec musi spełnić łącznie kilka warunków:

  • kobieta musi mieć, co najmniej 60 lat, mężczyzna – 65 lat,
  • do dnia śmierci małżonka trzeba pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
  • prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku należy nabyć nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobiety lub 60 lat przez mężczyzn,
  • nie można pozostawać w kolejnym związku małżeńskim.

Rzeczniczka zachęca do wypełnienia ankiety przygotowanej przez ZUS, która pomaga ustalić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej. 

- Każdy, kto odpowie na 7 krótkich pytań, dowie się, czy ma uprawnienia do połączonych świadczeń. Bardzo zachęcam do sprawdzenia swoich uprawnień – przekonuje Kowalska-Matis.

Rzeczniczka ponownie podkreśla, że ważne jest, aby osoba, które chce otrzymać rentę wdowią, miała prawo do obu świadczeń, czyli do renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz do swojego świadczenia, np. emerytury. Jeżeli dotychczas nie ma przyznanych tych świadczeń, a spełnia warunki do ich przyznania, musi najpierw złożyć o nie wniosek. Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, czyli wniosek o symbolu ERWD. Jeśli osoba zainteresowana rentą wdowią spełni wszystkie warunki do łącznej wypłaty świadczeń i złoży wniosek, to od 1 lipca 2025 r. ZUS będzie jej wypłacać połączone świadczenia

- Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Jeśli będzie taka potrzeba, skontaktujemy się z taką osobą – zapewnia rzeczniczka. 

Kiedy złożyć wniosek

Wnioski można składać od 1 stycznia do 31 lipca 2025 r., więc termin jest długi i nie trzeba się śpieszyć. Jeżeli ktoś złoży wniosek w tym terminie, może otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r. Jeżeli natomiast wniosek wpłynie do ZUS po 31 lipca 2025 r., to ZUS wypłaci świadczenie od momentu spełnienia warunków, najwcześniej od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim?

Co w 2025 r. daje grupa w stopniu lekkim? Świadczeń, zniżek oraz form pomocy z PFRON oraz MOPS jest sporo. Poniżej wykaz.

Porzucenie pracy – skutki prawne, dokumentacja, wynagrodzenie

Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik bez uprzedzenia przestaje świadczyć pracę, nie informując o tym pracodawcy i nie podając przyczyny swojej nieobecności. Choć takie zachowanie może wydawać się impulsywną reakcją na trudności w miejscu pracy, konsekwencje prawne wynikające z przepisów Kodeksu pracy są poważne i mogą wpłynąć na przyszłą sytuację zawodową pracownika.

Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD). Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2025 r.

Polska Klasyfikacja Działalności PKD 2025 obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Czy płatnicy składek powinni ją stosować?

Jak obliczyć i wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2024 r.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje pracownikom budżetówki. Świadczenie to wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje.

REKLAMA

Wniosek ERWD pdf. Renta wdowia 2025

Wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczenia z rentą rodzinną jest dostępny na stronie ZUS od 1 stycznia 2025 roku. Pobierz druk ERWD pdf i wypełnij. Renta wdowia zostanie przyznania tylko po pozytywnym rozpatrzeniu tego wniosku. Jakie warunki trzeba spełnić?

ZUS zasypany wnioskami o rentę wdowią. Nie wszyscy otrzymają to świadczenie

Już ponad 15 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, dostał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko na Dolnym Śląsku wpłynęło ich ponad 1,2 tys. Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, że nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku – dostaną odmowę. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione, żeby zyskać prawo do renty wdowiej?

2520 zł miesięcznie. Kto otrzyma to świadczenie z urzędu, a kto musi złożyć wniosek

Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Kto musi złożyć wniosek o przyznanie tego świadczenia?

Ubezpieczenie na życie pracowników. Benefit wpływający na wizerunek pracodawcy

Jednym z benefitów pozapłacowych wpływających na pozytywny wizerunek pracodawcy jest ubezpieczenie na życie pracowników. Czym jest takie ubezpieczenie? Czy koszty związane z finansowaniem ubezpieczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

REKLAMA

Dla Zetek możliwość rozwoju i sens pracy ważniejsze od zarobków [RAPORT]

Z raportu Hays i Fundacji Off School "Gen Boost. Młodzi na rynku pracy" wynika, że dla Zetek możliwość rozwoju i nauki nowych umiejętności oraz sens wykonywanej pracy są ważniejsze od zarobków. Badanie obala mity na temat pokolenia Z.

ZUS: Łatwiej o świadczenie wspierające - więcej osób może je uzyskać

W 2024 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 90 tys. wniosków o świadczenie wspierające. Harmonogram wypłat uzależniony został od liczby punktów przyznawanych w decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Od 1 stycznia br. o świadczenie mogą starać się osoby z wynikiem od 78 do 86 pkt.

REKLAMA