REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współczynnik urlopowy w 2024 r. wynosi 20,92 lub 20,75. Jak to jest możliwe?

współczynnik urlopowy ekwiwalent za urlop ekwiwalent pieniężny urlop wypoczynkowy pracodawca pracownik rozwiązanie umowy o pracę
Współczynnik urlopowy w 2024 r. wynosi 20,92 lub 20,75. Jak to jest możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczynnik urlopowy jest niezbędny przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Należy przy tym stosować współczynnik obowiązujący w roku, w którym stosunek pracy z pracownikiem został rozwiązany. Co jednak zrobić, jeśli obowiązują dwa współczynniki urlopowe?

Do czego potrzebny jest współczynnik urlopowy

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny

REKLAMA

Autopromocja

Do prawidłowego ustalenia ekwiwalentu niezbędny jest tzw. współczynnik urlopowy służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Jest on ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje się go przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.

Jak obliczyć współczynnik urlopowy w 2024 r.

Współczynnik urlopowy oblicza się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Następnie otrzymany wynik należy podzielić przez 12.

Dopuszczalne są dwie metody ustalania współczynnika urlopowego. 

Pierwsza z nich, najczęściej stosowana, jest korzystniejsza dla pracodawcy. Metoda ta uwzględnia wyłącznie dni świąteczne przypadające od poniedziałku do soboty, a więc w inne dni niż niedziela (11 dni świątecznych). W 2024 r. współczynnik urlopowy obliczony tą metodą wynosi 20,92

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Obliczamy współczynnik urlopowy w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem 11 dni świątecznych:

Krok 1. Ustalamy liczbę dni pracy:

366 dni - (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 soboty) = 366 – 115 = 251 dni

Krok 2. Ustalamy współczynnik urlopowy:

251 dni : 12 = 20,9166, co po zaokrągleniu wynosi 20,92

Współczynnik urlopowy uzyskany metodą korzystniejszą dla pracodawcy wynosi 20,92.

Druga metoda, korzystna dla pracownika, uwzględnia dni świąteczne przypadające we wszystkich dniach tygodnia (13 dni świątecznych). Współczynnik urlopowy obliczony tą metodą wynosi 20,75

Przykład

Obliczamy współczynnik urlopowy w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem 13 dni świątecznych:

Krok 1. Ustalamy liczbę dni pracy:

366 dni - (52 niedziele + 13 dni świątecznych + 52 soboty) = 366 – 117 = 249 dni

Krok 2. Ustalamy współczynnik urlopowy:

249 dni : 12 = 20,75

Współczynnik urlopowy uzyskany metodą korzystniejszą dla pracownika wynosi 20,75.

Chociaż obie przedstawione metody liczenia współczynnika urlopowego są dopuszczalne, to wobec wszystkich pracowników należy stosować tę samą metodę ustalania współczynnika.

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wartość współczynnika, ustaloną dla zatrudnionych na cały etat, obniża się proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy.

Współczynnik urlopowy w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Wymiar etatu

Współczynnik obliczony metodą korzystniejszą dla pracodawcy

Współczynnik obliczony metodą korzystniejszą dla pracownika

3/4 etatu

15,69

15,56

2/3 etatu

13,95

13,83

1/2 etatu

10,46

10,38

1/3 etatu

6,97

6,92

1/4 etatu

5,23

5,19

Współczynnik urlopowy w razie zaległego urlopu

Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy stosować współczynnik urlopowy obowiązujący w roku, w którym stosunek pracy z pracownikiem został rozwiązany. Nie ma przy tym znaczenia, za jakie lata przysługują niewykorzystane urlopy (urlop bieżący czy urlop zaległy). Tak więc przy ustalaniu w 2024 r. ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy należy zastosować wyłącznie współczynnik obowiązujący w 2024 r. 

Podstawa prawna

  • art. 171 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)

  • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1920)

  • § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA