REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współczynnik urlopowy w 2024 r. wynosi 20,92 lub 20,75. Jak to jest możliwe?

współczynnik urlopowy ekwiwalent za urlop ekwiwalent pieniężny urlop wypoczynkowy pracodawca pracownik rozwiązanie umowy o pracę
Współczynnik urlopowy w 2024 r. wynosi 20,92 lub 20,75. Jak to jest możliwe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczynnik urlopowy jest niezbędny przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Należy przy tym stosować współczynnik obowiązujący w roku, w którym stosunek pracy z pracownikiem został rozwiązany. Co jednak zrobić, jeśli obowiązują dwa współczynniki urlopowe?

Do czego potrzebny jest współczynnik urlopowy

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny

Autopromocja

Do prawidłowego ustalenia ekwiwalentu niezbędny jest tzw. współczynnik urlopowy służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu. Jest on ustalany odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje się go przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.

Jak obliczyć współczynnik urlopowy w 2024 r.

Współczynnik urlopowy oblicza się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Następnie otrzymany wynik należy podzielić przez 12.

Dopuszczalne są dwie metody ustalania współczynnika urlopowego. 

Pierwsza z nich, najczęściej stosowana, jest korzystniejsza dla pracodawcy. Metoda ta uwzględnia wyłącznie dni świąteczne przypadające od poniedziałku do soboty, a więc w inne dni niż niedziela (11 dni świątecznych). W 2024 r. współczynnik urlopowy obliczony tą metodą wynosi 20,92

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Obliczamy współczynnik urlopowy w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem 11 dni świątecznych:

Krok 1. Ustalamy liczbę dni pracy:

366 dni - (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 soboty) = 366 – 115 = 251 dni

Krok 2. Ustalamy współczynnik urlopowy:

251 dni : 12 = 20,9166, co po zaokrągleniu wynosi 20,92

Współczynnik urlopowy uzyskany metodą korzystniejszą dla pracodawcy wynosi 20,92.

Druga metoda, korzystna dla pracownika, uwzględnia dni świąteczne przypadające we wszystkich dniach tygodnia (13 dni świątecznych). Współczynnik urlopowy obliczony tą metodą wynosi 20,75

Przykład

Obliczamy współczynnik urlopowy w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem 13 dni świątecznych:

Krok 1. Ustalamy liczbę dni pracy:

366 dni - (52 niedziele + 13 dni świątecznych + 52 soboty) = 366 – 117 = 249 dni

Krok 2. Ustalamy współczynnik urlopowy:

249 dni : 12 = 20,75

Współczynnik urlopowy uzyskany metodą korzystniejszą dla pracownika wynosi 20,75.

Chociaż obie przedstawione metody liczenia współczynnika urlopowego są dopuszczalne, to wobec wszystkich pracowników należy stosować tę samą metodę ustalania współczynnika.

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wartość współczynnika, ustaloną dla zatrudnionych na cały etat, obniża się proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy.

Współczynnik urlopowy w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Wymiar etatu

Współczynnik obliczony metodą korzystniejszą dla pracodawcy

Współczynnik obliczony metodą korzystniejszą dla pracownika

3/4 etatu

15,69

15,56

2/3 etatu

13,95

13,83

1/2 etatu

10,46

10,38

1/3 etatu

6,97

6,92

1/4 etatu

5,23

5,19

Współczynnik urlopowy w razie zaległego urlopu

Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy stosować współczynnik urlopowy obowiązujący w roku, w którym stosunek pracy z pracownikiem został rozwiązany. Nie ma przy tym znaczenia, za jakie lata przysługują niewykorzystane urlopy (urlop bieżący czy urlop zaległy). Tak więc przy ustalaniu w 2024 r. ekwiwalentu za zaległy urlop wypoczynkowy należy zastosować wyłącznie współczynnik obowiązujący w 2024 r. 

Podstawa prawna

 • art. 171 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)

 • art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1920)

 • § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • dora
  2024-02-15 10:42:21
  Autor chyba coś pomylił. Jak niższy współczynnik może być korzystniejszy dla pracownika, przecież dostanie mniej, niż by dostał przeliczony przez wyższy współczynnik . . .
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

REKLAMA

Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

REKLAMA

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

REKLAMA