reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Formularze ZUS > Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty - wzór

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty - wzór

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty należy złożyć do ZUS z początkiem każdego roku kalendarzowego. Do kiedy dokładnie? Kto dokonuje zgłoszenia? Poznaj wzór zaświadczenia.

Złożenie do ZUS zaświadczenia o dochodach emeryta lub rencisty

Zgodnie z art. 127 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pracodawca, zleceniodawca lub w przypadku pełnienia służby – odpowiednia komórka kadrowa zobowiązana jest do powiadomienia ZUS o podjęciu określonego rodzaju działalności (tj. zatrudnieniu emeryta lub rencisty) i o wysokości osiąganego przez nich z tego tytułu przychodu.

Pobierz: Formularz ZUS EROP

Obowiązek o którym mowa powyżej ma „podwójny” charakter. Niezależnie bowiem od przesłania odpowiedniego zawiadomienia do ZUS przez pracodawcę zgłoszenie takie obciąża również emeryta czy rencistę samodzielnie i niezależnie od zgłoszenia pracodawcy.

Wzór

Co więcej, emeryt i rencista oraz zakład pracy ma obowiązek poinformować ZUS o dochodach osiągniętych przez emeryta i rencistę w roku ubiegłym.

§ 5

1. Emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym.

2. Zakład pracy zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym.

Wzór powiadomienia znajduje się w artykule: Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Kto nie musi?

Od zasady wskazanej w art. 127 przewidziany jest wyjątek podmiotowy, jako że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje pracowników i zleceniobiorców, którzy przed podjęciem działalności osiągnęli wiek emerytalny tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Do kiedy?

Zgodnie z ustawa pierwszy obowiązek przekazania informacji aktualizuje się w momencie podjęcia zatrudnienia. Kolejne informacje składane są corocznie i obejmują wysokość dochodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Przepis nie wskazuje dokładnie terminu w jakim należy dokonać rocznego zgłoszenia, jednak w opracowaniach tematu pojawia się termin 28 (lub 29) lutego. Stoi to w spójności z przepisami ustawy odnoszącymi się do waloryzacji świadczeń zatem termin ten należy uznać za słuszny.

Zgłoszenia dochodu emeryta lub rencisty z roku poprzedniego należy dokonać do końca lutego.

Obowiązek emeryta i rencisty

Orzecznictwo:

Żaden z przepisów prawa nie przewiduje po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obowiązku comiesięcznego rozliczania lub korygowania przychodów ubezpieczonego, które mogły mieć wpływ na wypłatę świadczenia rentowego ubezpieczonego. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 127 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) to rencista jest zobowiązany zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności, o której mowa w art. 104 ust. 1 - 4 ustawy emerytalnej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Z przepisu tego jasno wynika, że to właśnie na ubezpieczonym spoczywają obowiązki związane z dostarczaniem organowi rentowemu informacji związanych z osiąganymi przez siebie przychodami, na podstawie których organ rentowy może czynić ustalenia odnośnie kwestii związanych z ewentualnym zawieszeniem, czy też zmniejszeniem świadczenia rentowego należnego ubezpieczonemu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama