Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty - wzór
REKLAMA
REKLAMA
Złożenie do ZUS zaświadczenia o dochodach emeryta lub rencisty
Zgodnie z art. 127 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pracodawca, zleceniodawca lub w przypadku pełnienia służby – odpowiednia komórka kadrowa zobowiązana jest do powiadomienia ZUS o podjęciu określonego rodzaju działalności (tj. zatrudnieniu emeryta lub rencisty) i o wysokości osiąganego przez nich z tego tytułu przychodu.
REKLAMA
Pobierz: Formularz ZUS EROP
Obowiązek o którym mowa powyżej ma „podwójny” charakter. Niezależnie bowiem od przesłania odpowiedniego zawiadomienia do ZUS przez pracodawcę zgłoszenie takie obciąża również emeryta czy rencistę samodzielnie i niezależnie od zgłoszenia pracodawcy.
Wzór
Co więcej, emeryt i rencista oraz zakład pracy ma obowiązek poinformować ZUS o dochodach osiągniętych przez emeryta i rencistę w roku ubiegłym.
§ 5
1. Emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym.
2. Zakład pracy zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym.
Wzór powiadomienia znajduje się w artykule: Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca
Kto nie musi?
Od zasady wskazanej w art. 127 przewidziany jest wyjątek podmiotowy, jako że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje pracowników i zleceniobiorców, którzy przed podjęciem działalności osiągnęli wiek emerytalny tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS
Do kiedy?
Zgodnie z ustawa pierwszy obowiązek przekazania informacji aktualizuje się w momencie podjęcia zatrudnienia. Kolejne informacje składane są corocznie i obejmują wysokość dochodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Przepis nie wskazuje dokładnie terminu w jakim należy dokonać rocznego zgłoszenia, jednak w opracowaniach tematu pojawia się termin 28 (lub 29) lutego. Stoi to w spójności z przepisami ustawy odnoszącymi się do waloryzacji świadczeń zatem termin ten należy uznać za słuszny.
Zgłoszenia dochodu emeryta lub rencisty z roku poprzedniego należy dokonać do końca lutego.
Obowiązek emeryta i rencisty
Orzecznictwo:
Żaden z przepisów prawa nie przewiduje po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obowiązku comiesięcznego rozliczania lub korygowania przychodów ubezpieczonego, które mogły mieć wpływ na wypłatę świadczenia rentowego ubezpieczonego. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 127 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.) to rencista jest zobowiązany zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności, o której mowa w art. 104 ust. 1 - 4 ustawy emerytalnej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Z przepisu tego jasno wynika, że to właśnie na ubezpieczonym spoczywają obowiązki związane z dostarczaniem organowi rentowemu informacji związanych z osiąganymi przez siebie przychodami, na podstawie których organ rentowy może czynić ustalenia odnośnie kwestii związanych z ewentualnym zawieszeniem, czy też zmniejszeniem świadczenia rentowego należnego ubezpieczonemu.
Wyrok SA w Gdańsku z 10 stycznia 2014, III AUa 702/13
Jak ponownie ustalić wysokość emerytury/renty?
Ponowne ustalenie wysokości emerytury określonej w art. 53 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub renty na zasadach określonych w art. 110-113 tej ustawy następuje na wniosek emeryta lub rencisty, którego w tym zakresie nie mogą zastąpić działania innego podmiotu. W szczególności nie stanowi takiego wniosku zawiadomienie o wysokości przychodu osiąganego przez świadczeniobiorcę w poprzednim roku kalendarzowym składane przez zakład pracy organowi rentowemu w trybie art. 127 ust. 2 w związku z ust. 1 ustawy 17.12.1998 r.
Wyrok SA w Katowicach z 9 czerwca 2010 r. III AUa 3917/09
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dziennik Ustaw rok 1992 nr 58 poz. 290)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat