Dlaczego osoba pracująca na zlecenie nie jest pracownikiem?
REKLAMA
REKLAMA
Tak określona definicja wskazuje, że tylko osoba zatrudniona na podstawie:
• umowy o pracę,
• powołania,
• wyboru,
• mianowania,
• spółdzielczej umowy o pracę
jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy i tylko do takiej osoby mają zastosowanie wszystkie przepisy praca pracy. Każda osoba fizyczna zatrudniona na podstawie jednej z wymienionych podstaw zatrudnienia pozostaje z pracodawcą w pracowniczym stosunku pracy.
REKLAMA
Pracownikiem może być wyłącznie osoba fizyczna – człowiek.
Mimo, iż pracę można świadczyć w ramach umów cywilnoprawnych osoba fizyczna zatrudniona na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych nie korzysta ze statusu pracownika. Obecnie w obrocie prawnym funkcjonuje wiele umów, na podstawie których pracodawcy „zatrudniają” pracowników. Większość z nich ma na celu uniknięcie zobowiązań podatkowych i socjalnych, są one zatem często wykorzystywane. Nie każdy taki pracownik wie, że zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie daje mu praktycznie żadnych praw pracowniczych, o świadczeniach socjalnych nie wspominając.
Polecamy: Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę?
Pojęcie „pracownik” zdefiniowane zostało w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejski Trybunał Sprawiedliwości – ETS) przedstawia się ono następująco: pracownikiem jest każdy, kto na rzecz pracodawcy oraz pozostając mu podporządkowanym i zgodnie z jego poleceniami wykonuje pracę za wynagrodzeniem, będącym świadczeniem wzajemnym. Trybunał zaznaczył znamienną rolę elementów, które pozwalają na odróżnienie pracownika od innej osoby, która nie świadczy pracy w ramach stosunku pracy. Czynnikami tymi są: wynagrodzenie, wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego za pracę, rodzaj umowy o pracę, cel zatrudnienia, organizacja pracy.
Jak widać nasza definicja kodeksowa nie do końca jest spójna z orzecznictwem europejskim, które wydaje się trafne w tym zakresie. Dostosowanie tej definicji na gruncie polskim jest wręcz niemożliwe, właśnie z uwagi na szeroką obecność umów cywilnoprawnych w obrocie gospodarczym oraz z pewnymi związanymi z nimi przywilejami dla pracodawcy.
Polecamy serwis: Zlecenie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat