Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym warunkiem dla pracodawcy, który chce zatrudnić osobę niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest konieczność uzyskania z Państwowej Inspekcji Pracy pozytywnej opinii o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika.
REKLAMA
Kiedy już pracodawca taką opinię otrzyma i będzie chciał zatrudnić pracownika niepełnosprawnego, może starać się, aby PFRON zwrócił mu dodatkowe koszty poniesione w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, w tym:
- kosztów rozpoznania przez służby medycyny pracy tych potrzeb;
- kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w zakładzie pracy.
Zobacz: Czy pracodawcy przysługuje zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego?
Warunkiem otrzymania zwrotu jest zobowiązanie się pracodawcy do zatrudnienia przez okres co najmniej 36 miesięcy:
- osoby niepełnosprawnej, która była zarejestrowana jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu i została skierowana do pracy przez powiatowy urząd pracy;
- osoby, której niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy (z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy).
Wniosek o zwrot kosztów pracodawca składa w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu, właściwej ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Umowy z pracodawcą, którym jest starosta zawiera Prezes Zarządu PFRON.
Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych umową zawartą z pracodawcą. Zwrot nie może przekraczać 20 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej.
Zobacz serwis: Zatrudnianie niepełnosprawnych
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92)
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 15 września 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu (Dz. U. Nr 215 poz. 2186 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat