reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Prawo niepełnosprawnego pracownika do udziału w turnusie rehabilitacyjnym

Prawo niepełnosprawnego pracownika do udziału w turnusie rehabilitacyjnym

Niepełnosprawny pracownik ma prawo uczestniczenia w turnusach rehabilitacyjnych. W związku z tym pracodawca udziela mu płatnego zwolnienia od pracy.

Pracownik niepełnosprawny ma prawo do wolnego w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz do roku.

Prawo do udziału w turnusie rehabilitacyjnym przysługuje osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pracodawca udziela osobie niepełnosprawnej zwolnienia od pracy na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. We wniosku należy określić rodzaj turnusu i czas jego trwania.

Zobacz: Czy pracownicy niepełnosprawni mogą pracować w nocy?

Pracownik przedstawia pracodawcy skierowanie w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie.

Pracownik za okres zwolnienia za turnus rehabilitacyjny ma prawo do wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia za udział w turnusie obliczany jest tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Podstawą wypłaty wynagrodzenia jest dokument, który potwierdza pobyt na turnusie. Dokument wystawiany jest przez organizatora turnusu rehabilitacyjnego.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Dodatkowy wymiar urlopu wynosi 10 dni w roku kalendarzowym. Osoba niepełnosprawna nie może skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, jeżeli wykorzysta 21 dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie rehabilitacyjnym. Jeśli niepełnosprawny wykorzysta mniejszą liczbę dni zwolnienia od pracy na udział w turnusie, przysługuje mu dodatkowy urlop wypoczynkowy. Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia od pracy na udział w turnusie nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz.U. nr 100, poz. 927)

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama