REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Urszula Mirowska-Łoskot
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Specustawa o uchodźcach 2022 - jakie wsparcie?
Specustawa o uchodźcach 2022 - jakie wsparcie?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Specustawa dla ukraińskich uchodźców - z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać w Polsce w 2022 roku? Liczba uchodźców z Ukrainy rośnie, a przepisów ułatwiających zatrudnienie wciąż brak.

Nie tylko otwarty dostęp do rynku pracy, opieki medycznej, darmowych studiów, lecz także jednorazowe zasiłki w wysokości 500 zł lub 300 zł i bezpłatna pomoc psychologiczna – z takiego wsparcia będą mogli skorzystać Ukraińcy. Na pomoc potrzebne są miliardy.

Autopromocja

Dzisiaj Rada Ministrów ma pracować nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Jeszcze w tym tygodniu w ekspresowym trybie spec ustawą zająć się ma Sejm, a potem Senat.

Uchodźcy z Ukrainy a pobyt i praca w Polsce

Specustawa zakłada znowelizowanie kilkunastu ustaw, m.in. o: cudzoziemcach, świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, systemie oświaty czy szkolnictwie wyższym i nauce.

- To robocza wersja projektu. Do ostatniej chwili trwają kalkulacje, które propozycje uda się sfinansować - wskazuje nasz rozmówca. Wiadomo, że koszt wdrożenia rozwiązań zawartych w specustawie sięgnie miliardów złotych.

Przewiduje ona nie tylko ułatwienia dla uchodźców, o których wspominali przedstawiciele rządu w trakcie np. konferencji prasowych, ale też szereg innych zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z zapowiedziami rządu Ukraińcy, którzy uciekają przed wojną, będą mogli mieszkać i pracować w Polsce bez zbędnych formalności. Osoby, które przekroczyły lub przekroczą granicę polsko-ukraińską od 24 lutego br., będą mogły pozostać tu legalnie przez 18 miesięcy. Rząd chce też umożliwić ukraińskim uciekinierom podjęcie zatrudnienia bez konieczności ubiegania się o zezwolenie - wystarczy informacja przesłana przez pracodawcę elektronicznie do powiatowego urzędu pracy (w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia zatrudnienia). Ponadto specustawa zagwarantuje Ukraińcom uciekającym przed wojną bezpłatny dostęp do opieki medycznej, świadczeń rodzinnych, 500+ i dobry start czy rodzinnego kapitału opiekuńczego i innych. Co więcej rząd bierze pod uwagę przyznanie jednorazowych zasiłków - 500 zł w przypadku singli, a rodzin po 300 zł na osobę. Pomoc tę będzie można przeznaczyć na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe. Uciekinierzy będą też mogli korzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, którą mają zapewniać gminy. Będzie również możliwość bezpłatnej kontynuacji studiów na polskich uczelniach oraz korzystania ze stypendiów socjalnych. Specustawa ma także umożliwić podejmowanie pracy przez nauczycieli bez niektórych kwalifikacji, a w szkołach wyższych z pominięciem procedury konkursowych. Łatwiej będzie też zatrudnić ukraińskich lekarzy, dentystów czy pielęgniarki.

Zdaniem ekspertów obrany przez rząd kierunek jest dobry, ale niewystarczający. - Wreszcie Polska otwiera się szeroko na Ukraińców - komentuje Michał Podulski, przewodniczący podzespołu ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. - Przecież bez względu na to, kiedy wojna za wschodnią granicą się zakończy, i tak te osoby często nie będą miały do czego wracać. Już widać, że część z nich rozgląda się za pracą i stara tutaj budować nowe życie, dlatego trzeba im to umożliwić - dodaje.

Wtóruje mu Jerzy Romański, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Z ekonomicznego punktu widzenia im mniej ograniczeń i bardziej elastyczne podejście, tym lepiej. W Polsce brakuje fachowców w różnych branżach. Powinno się wykorzystać potencjał, który wiąże się z napływem uchodźców. Teraz trzeba jak najszybciej zająć się najpilniejszymi potrzebami tych osób - zapewnić bezpieczeństwo, dach nad głową i pomóc znaleźć pracę. Potem będzie czas na ich weryfikację. Specustawę trzeba przyjąć jak najszybciej - mówi.

Eksperci mają jednak zastrzeżenia co do szczegółowych propozycji, np. legalizowania pobytu jedynie na 18-miesięczny okres. - Trzeba zapewnić Ukraińcom poczucie stabilności. Nie może być tak, że osoba, której bliscy walczą na wojnie, będzie się musiała zastanawiać, czy za kilka miesięcy nie straci prawa do pobytu. Pracodawcy przekazali zastrzeżenia w tej sprawie. Może w ostatecznej wersji projektu zmieni się ten przepis - mówi Michał Podulski.

Specustawa o uchodźcach niezbędna

Pilna zmiana regulacji jest konieczna z tego względu, że obowiązujące procedury są czasochłonne i trudno je efektywnie stosować przy tak dużym napływie uchodźców. - Wiele firm albo już zatrudnia Ukraińców, albo chce zacząć zatrudniać uciekinierów, co także stanowi cenną formę pomocy. Jak wynika z zadawanych mi przez pracodawców pytań, mają oni ogromne wątpliwości co do tego, komu i pod jakimi warunkami mogą powierzyć pracę. Wynikają one m.in. z braku zrozumienia, że obecnie wiele uprawnień uchodźca uzyskuje nie z chwilą wjazdu do Polski, ale gdy status ten zostanie mu formalnie nadany przez szefa Urzędu ds. Cudzoziemców - mówi Michał Wysłocki, ekspert BCC, właściciel firmy doradczej Wysłocki Immigration. Zwraca przy tym uwagę, że wiele wjeżdżających w ostatnich dniach do Polski osób korzysta z ruchu bezwizowego i być może dzięki specustawie w ogóle o ochronę międzynarodową nie będą musieli się ubiegać.

- Specustawa powinna rozwiązać wiele problemów. Czekamy na jej przyjęcie z niecierpliwością, ponieważ od niej zależą decyzje zarówno Ukraińców, jak i ich potencjalnych pracodawców - dodaje.

Nowe przepisy dla poszczególnych branż

Eksperci uważają też, że poza specustawą rząd powinien już teraz zacząć prace na przepisami dla poszczególnych branż. - Należy przeprowadzić analizę rynku pracy. Z jednej strony Polska mierzy się z ogromną falą uchodźców z Ukrainy, ale są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Już teraz firmy starają się przystosować do potrzeb tej grupy potencjalnych pracowników. Organizują kluby dziecięce, naukę języka polskiego itd. Z drugiej strony wielu mężczyzn odchodzi z pracy i jedzie na wojnę, zwłaszcza z branż budowlanej i transportowej. Dlatego należy zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań, które ułatwią zatrudnianie pracowników z innych krajów w tych zwłaszcza sektorach - twierdzi Michał Podulski.

Wtóruje mu Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan. - Spec ustawa to pierwszy krok, podstawowy element organizacji najpilniejszych kwestii. Natomiast potrzebne są dalsze regulacje, już sektorowe. Liczymy, że rząd również szybko zajmie się ich wypracowaniem - mówi.

Autopromocja

Organizacje pracodawców apelują, by rząd przygotował również specjalne rozwiązania pozwalające na szybką legalizację pobytu kierowców z Ukrainy, tak by mogli legalnie wjeżdżać do innych państw strefy Schengen.

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • laa
  2022-03-09 11:48:58
  a skąd weźmiemy te miliardy na pomoc? :)
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • ala
  2022-03-09 11:49:24
  lepiej się zastanówcie jak pomóc rodakom, kiedy paliwo po 8 zł
  1
 • jaaa
  2022-03-08 14:47:26
  no comments
  0
 • W
  2022-03-10 04:38:21
  Obyście politycy z PiSu przy tej okazji Polski nie zbankrutowali
  1
 • iw
  2022-03-10 13:16:18
  a my będziemy pracować,odprowadzać podatki na pomoc dla uchodźców rozumiem pomoc-pomocą ale na zasiłki trzeba zapracować najpierw
  1
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

REKLAMA

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

REKLAMA

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

REKLAMA