reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie cudzoziemców > Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?

Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?

Wizy dla cudzoziemców w Polsce nie są jednolite. Jest ich kilka rodzajów i każda z nich ma inne przeznaczenie.

Zacznijmy od definicji wizy zawartej w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach. Zgodnie z nią, wiza to zezwolenie wydane cudzoziemcowi przez organ polski lub organ, którego właściwość w tej sprawie wynika z postanowień umów międzynarodowych obowiązujących Rzeczpospolitą Polską lub organ państw obszaru Schengen, uprawniające go do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innych państw obszaru Schengen, przejazdu przez to terytorium i pobytu na nim w czasie, w celu i na warunkach w nim określonych.

Przeczytaj również: Kiedy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę

Rozróżniamy wizę jednolitą i wizę krajową. Wiza jednolita, to zgodnie ze wskazaną wyżej ustawą, wiza, o której mowa w art. 10 Konwencji Wykonawczej z dnia 19 czerwca 1990 r. do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach.

Wspomniany artykuł 10 Konwencji stanowi, że wiza jednolita obowiązuje na terytorium wszystkich krajów podpisujących konwencję Schengen, a okres jej wynosi najwyżej trzy miesiące. Wiza jednolita może być:

a) wizą na podróż, ważną na jeden lub więcej wjazdów, przy czym ani okres nieprzerwanego pobytu, ani łączny okres następujących po sobie pobytów nie może przekraczać okresu trzech miesięcy w półroczu, licząc od daty pierwszego wjazdu;
b) wizą tranzytową, która upoważnia jej posiadacza do jednego, dwóch lub wyjątkowo kilku tranzytów przez terytoria państw, które podpisały układ w Schengen w celu udania się na terytorium państwa trzeciego, przy czym czas tranzytu nie może przekraczać pięciu dni.

Porównaj: Ewidencje niebędące częścią akt osobowych

Wiza krajowa to wiza uprawniająca do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przejazdu przez to terytorium i pobytu na nim.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama