Umowa na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie
Pani Agnieszka ma umowę na czas zastępstwa do 30 kwietnia 2018 r. W czasie trwania umowy urodziła dziecko. Złożyła wniosek o urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze. Osoba, którą zastępuje złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienie stron. W którym momencie będzie można rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która ma umowę na czas zastępstwa?
REKLAMA
Polecamy książkę: Wielka Księga Prawa Pracy
Odpowiedź
Do nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1220 z późn. zm.) spornym był charakter umowy o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Niektórzy przedstawiciele doktryny prawa pracy traktowali ją za całkowicie odrębny rodzaj umowy o pracę. Można było się też spotkać z poglądem, iż rzeczona umowa stanowi zwyczajną umowę o pracę na czas określony ze specyficznie wyznaczonym terminem jej obowiązywania. Dominował jednak pogląd uznający umowę o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy za rodzaj umowy o pracę na czas określony. Spory zakończyła rzeczona nowelizacja. Z Kodeksu Pracy jasno wynika bowiem, iż umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.
Omawiana umowa zawierana jest w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia zastępstwa dla pracownika, którego absencja w pracy ma charakter usprawiedliwiony, np. w związku z korzystaniem przez pracownika z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Zazwyczaj czas trwania umowy w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy pokrywa się z okresem absencji w pracy zastępowanego pracownika. Ulega ona rozwiązaniu z chwilą zakończenia usprawiedliwionej nieobecności. Zdarzają się jednak przypadki, w których umowa jest zawierana na okres krótszy niż czas trwania nieobecności zastępowanego pracownika lub na czas trwania nieobecności, ale z zastrzeżeniem, iż nie dłużej niż do określonej daty.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat