reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Umowa na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy

Umowa na zastępstwo po zmianach w Kodeksie pracy

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.

Pytanie

Pani Agnieszka ma umowę na czas zastępstwa do 30 kwietnia 2018 r. W czasie trwania umowy urodziła dziecko. Złożyła wniosek o urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze. Osoba, którą zastępuje złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienie stron. W którym momencie będzie można rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która ma umowę na czas zastępstwa?

Polecamy książkę: Wielka Księga Prawa Pracy

Odpowiedź

Do nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1220 z późn. zm.) spornym był charakter umowy o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Niektórzy przedstawiciele doktryny prawa pracy traktowali ją za całkowicie odrębny rodzaj umowy o pracę. Można było się też spotkać z poglądem, iż rzeczona umowa stanowi zwyczajną umowę o pracę na czas określony ze specyficznie wyznaczonym terminem jej obowiązywania. Dominował jednak pogląd uznający umowę o pracę w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy za rodzaj umowy o pracę na czas określony. Spory zakończyła rzeczona nowelizacja. Z Kodeksu Pracy jasno wynika bowiem, iż umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.

Omawiana umowa zawierana jest w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zapewnienia zastępstwa dla pracownika, którego absencja w pracy ma charakter usprawiedliwiony, np. w związku z korzystaniem przez pracownika z urlopów związanych z rodzicielstwem.

Zazwyczaj czas trwania umowy w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy pokrywa się z okresem absencji w pracy zastępowanego pracownika. Ulega ona rozwiązaniu z chwilą zakończenia usprawiedliwionej nieobecności. Zdarzają się jednak przypadki, w których umowa jest zawierana na okres krótszy niż czas trwania nieobecności zastępowanego pracownika lub na czas trwania nieobecności, ale z zastrzeżeniem, iż nie dłużej niż do określonej daty.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Federacja Konsumentów

Federacja Konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama