REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w służbie cywilnej - zmiany i lustracja

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zatrudnienie w służbie cywilnej - zmiany i lustracja
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie w służbie cywilnej nie będzie wyglądało już tak samo. Będzie miała miejsce lustracja i dezubekizacja, tak jak w przypadku policjantów! W dniu 14 czerwca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Co do zasady, zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
rozwiń >

Służba cywilna

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1691), której celem jest określenie zasady dostępu do służby, zasady jej organizacji, funkcjonowania i rozwoju, a także zapewnienie:

  • zawodowego
  • rzetelnego
  • bezstronnego
  • politycznie neutralnego

wykonywania zadań państwa. 

Kto jest członkiem korpusu służby cywilnej?

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach różnych stanowiskach urzędniczych w:

  1. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  2. urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
  3. urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej,
  4. Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej,
  5. komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
  6. Centralnym Biurze Śledczym Policji,
  7. Biurze Spraw Wewnętrznych Policji,
  8. Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości,
  9. Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji,
  10. Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej,
  11. Biurze Nasiennictwa Leśnego,
  12. jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej,
  13. lekarze weterynarii oraz ich zastępcy (powiatowi i graniczni)

Co się zmienia w służbie cywilnej

Zmian w służbie cywilnej jest dużo i dotyczą one różnych zagadnień, w większości są one jednak związane z zatrudnieniem. W ustawie wskazano, że zmiany następują w takich obszarach:

  1. odbiurokratyzowanie i uelastycznienie naboru do służby cywilnej,
  2. zmiany w systemach czasu pracy,
  3. zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych ,
  4. uelastycznienie zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych,
  5. ustanowienie Dnia Służby Cywilnej oraz Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej,
  6. ułatwienia zatrudnienia w służbie cywilnej obywateli UE i obywateli innych państw, którym przysługuje prawo zatrudnienia w RP, umożliwienia zatrudnienia osób posiadających Kartę Polaka oraz uproszczenia naboru do służby cywilnej.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak procesu lustracji i dezubekizacji.

Lustracja i dezubekizacja w służbie cywilnej ! Na wzór zmian w Policji?

Ustawa wprowadza całkowicie nowy przepis art. 4a, który jest dodany po art. 4, który z kolei określa wymogi wobec osób zatrudnianych w służbie cywilnej, są to m.in. korzystanie z pełni praw publicznych; brak skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe czy cieszenie się nieposzlakowaną opinią.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z nowym art. 4a ustawy:

W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która:

  • w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa
  • lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.

Ustawodawca konsekwentnie "walczy więc z przeszłością" - na wzór regulacji wprowadzonych w ustawie o Policji. Stosunki pracy z zatrudnionymi osobami, będą wygaszone z mocy prawa.

Z uzasadnienia do ustawy wynika, że: "W przypadku naborów do służby cywilnej zakaz wprowadzany na mocy art. 4a ustawy będzie wstępnie (na potrzeby naboru) weryfikowany analogicznie jak w przypadku warunków określonych w art. 4 tej ustawy. Na potrzeby przeprowadzenia naboru będą więc składane odpowiednie oświadczenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Zaś dopiero osoba wyłoniona do zatrudnienia będzie składała oświadczenie lustracyjne zgodnie z ustawą lustracyjną.".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzeciw Rzecznika Praw Obywatelskich

Już w maju 2023 r. RPO podkreślał wadliwość projektowanych regulacji wskazując, że:

  • Oznacza to odpowiedzialność zbiorową w stosunkach pracy, co jest niezgodne z zasadą ochrony pracy (art. 24 Konstytucji).
  • Brak prawa do odwołania się do sądu i brak prawa do indywidualnej oceny postawy osoby zatrudnionej w okresie państwa komunistycznego. 
  • Wygaszanie stosunków pracy ze wskazanymi w ustawie osobami, nie przewiduje jakiejkolwiek indywidualnej oceny tych pracowników. Jest to niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji RP). Zakłada bowiem jednakowe negatywne traktowanie wszystkich pracowników, niezależnie od ich dorobku zawodowego.
  • Ustawa nieproporcjonalnie ogranicza, wbrew zasadom z art. 31 ust. 3 Konstytucji prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach (art. 60 Konstytucji), a także wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy (art. 65 Konstytucji).

Dzień Służby Cywilnej i odznaka dla pracownika służby cywilnej

Dzień 17 lutego ustanawia się Dniem Służby Cywilnej. Ponadto wprowadzono odznakę Honorową za Zasługi dla Służby Cywilnej. Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana za szczególne zasługi na rzecz służby cywilnej. Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Szefa Służby Cywilnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA