REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służba cywilna - duże zmiany w czasie pracy i wynagrodzeniach

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Służba cywilna - duże zmiany w czasie pracy i wynagrodzeniach
Służba cywilna - duże zmiany w czasie pracy i wynagrodzeniach
Shutterstock

REKLAMA

Służba cywilna - duże zmiany w czasie pracy i wynagrodzeniach. Część zmian wejdzie w życie już we wrześniu 2023 r., a część w styczniu 2024 r. Najważniejsze wydają się nowe regulacje dot. rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych członkom korpusu służby cywilnej, już nie tylko w formie czasu wolnego ale wynagrodzenia.
rozwiń >

Kto wchodzi w skład korpusu służby cywilnej - kogo będą dotyczyły zmiany?

Zasady zatrudnienia i warunków pracy w służbie cywilnej określa m.in. ustawa o służbie cywilnej z dnia 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691, dalej jako: ustawa).

Przykład
W skład korpusu służby cywilnej wchodzą zarówno:
 1. pracownicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej;
 2. urzędnicy służby cywilnej - czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej. 

Pracownicy mogą być zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w:

 • Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
 • urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej;
 • urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej, z wyłączeniem terenowych organów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej;
 • Krajowej Informacji Skarbowej i izbach administracji skarbowej;
 • komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej;
 • Centralnym Biurze Śledczym Policji;
 • Biurze Spraw Wewnętrznych Policji;
 • Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości;
 • Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji;
 • Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej;
 • Biurze Nasiennictwa Leśnego;
 • jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej.

Od 1 stycznia 2024 r. nowe zasady rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych członkom korpusu służby cywilnej

Zmieniają się zasady rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Zmiany wynikają z ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. 

Ważne
WYNAGORDZENIE ZA GODZINY NADLICZBOWE

Nowa regulacja umożliwi od 1 stycznia 2024 r. przyznanie wynagrodzenia:

 • pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych,
 • urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej.

Dzień wolny za pracę w niedzielę

Zgodnie z nowymi regulacjami urzędnikowi służby cywilnej, do którego jest stosowany system czasu pracy inny niż system, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu.

Dzień wolny albo wynagrodzenie za pracę w święto

Zgodnie z nowymi regulacjami urzędnikowi służby cywilnej, do którego jest stosowany system czasu pracy inny niż system, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, za pracę w święto przysługuje inny dzień wolny, albo wynagrodzenie za czas przepracowany w tych dniach.

Czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie - za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną na polecenie przełożonego

Osobie zajmującej wyższe stanowisko w służbie cywilnej, z wyłączeniem dyrektora generalnego urzędu i kierownika urzędu, za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną na polecenie przełożonego w:

 1. porze nocnej,
 2. dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy,
 3. niedzielę i święto albo w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę i święto

– przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie.

Ważne
MUSI BYĆ POLECENIE PRZEŁOŻONEGO!

Jeżeli pracownik samowolnie zdecyduje, że zostaje w pracy dłużej albo, że przychodzi do pracy w dniu wolnym - ponieważ ma dużo pracy i nie wyrabia się z nią na bieżąco, a przełożony nie dam mu polecenia wykonania pracy NIE MA PRAWA DO DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA!

Skoro wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych jest limitowane wyjątkowymi okolicznościami, to jasne staje się, że pracodawca czy przełożony powinien ją zlecić (w ramach uprawnień kierowniczych). W orzecznictwie Sądu Najwyższego jednolicie przyjmuje się, że polecenie to nie zostało sformalizowane, a to oznacza, że znaczenie prawne ma każda forma (pisemna, ustna, a także dorozumiana – zob. wyroki Sądu Najwyższego: z dnia 14 maja 1998 r., I PKN 122/98; z dnia 26 maja 2000 r., I PKN 667/99).

Dotychczas był udzielany tylko czas wolny urzędnikom

Do momentu kiedy zmiany nie wejdą w życie, czyli do 2024 r. zarówno pracownikowi, jak i urzędnikowi służby cywilnej – rekompensata przysługuje wyłącznie w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze, nie wynagrodzenia! 

Wniosek o rekompensatę - jak złożyć?

Wniosek o wypłatę wynagrodzenia będzie składany w formie pisemnej w postaci papierowej albo elektronicznej do dyrektora generalnego urzędu, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego.

W jakim terminie złożyć wniosek o rekompensatę?

Wniosek o rekompensatę należy złożyć w terminie 14 dni po dniu zakończenia okresu rozliczeniowego. Rozpatrywany jest zaś w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.

Promowanie Służby Cywilnej

W dniu 27 września 2023 wejdą w życie zmiany np. w zakresie nowych obowiązków Szefa Służby Cywilnej. Nowym ustawowym zadaniem będzie prowadzenie działań promujących służbę cywilną.

Ustanowienie Dnia Służby Cywilnej i Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej

W związku z 100. rocznicą uchwalenia ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej ustanowiono Dzień Służby Cywilnej, który (dla uczczenia uchwalenia pierwszej ustawy dotyczącej problematyki służby cywilnej) będzie obchodzony właśnie w dniu 17 lutego.

Ustanowiono Odznakę Honorową za Zasługi w zakresie działalności państwowej na rzecz służby cywilnej.

Zmiany w systemach czasu pracy w Służbie Cywilnej

W  Służbie Cywilnej został ustanowiony szerszy niż dotychczas katalog systemów i rozkładów czasu pracy. Znowelizowane przepisy wprowadzają (poza nadal obowiązującymi systemami: podstawowym i równoważnym) dodatkowe systemy czasu pracy:

 • zadaniowy,
 • skróconego tygodnia oraz
 • system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

W podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy zmianie ulegnie sposób określania długości okresu rozliczeniowego - z tygodni na miesiące.

4-miesięczny okres rozliczeniowy

Urzędy mogą ustalić maksymalny czas trwania okresu rozliczeniowego do 4 miesięcy. Dotychczas było to maksymalnie 8 tygodni.

Ważne

Ustawa o służbie cywilnej z dnia 21 listopada 2008 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691)

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Urzędas
  2023-09-01 09:40:25
  Nic o awansach, czyli dalej tak jak w moim urzędzie muszę pracować jeszcze więcej żeby zasłużyć na wyższy stopień i podwyżkę 200 zł brutto mimo że robię już więcej niż koledzy z takim samym stopniem i wynagrodzeniem. Cały czas dymają nas niezależnie od opcji politycznych. Chyba nadszedł czas brać łapówki tak jak inni.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA